Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Będzie rzecznik lokatorów?

Katarzyna Janiszewska
Przy ul. Sarego w latach 90. pojawił się spadkobierca dawnych właścicieli, który swoimi zabiegami doprowadził do tego, że lokatorzy musieli się wyprowadzić. Im miejski rzecznik lokatorów mógłby pomóc
Przy ul. Sarego w latach 90. pojawił się spadkobierca dawnych właścicieli, który swoimi zabiegami doprowadził do tego, że lokatorzy musieli się wyprowadzić. Im miejski rzecznik lokatorów mógłby pomóc Andrzej Banaś
Radni dzielnicowi chcą, by wydelegowano osobę, która zajmie się problemami lokatorów. Eksmisje i podwyżki czynszów są nagminne tam, gdzie nagle odnalazł się „spadkobierca”

Radni Dzielnicy I Stare Miasto podjęli uchwałę, w której domagają się powołania rzecznika-mediatora ds. mieszkaniowych. Miałby on reprezentować interesy lokatorów w sporach z właścicielami mieszkań.

Przejmują kamienice

Radni argumentują, że sytuacja w Krakowie, a w szczególności na terenie Starego Miasta, jest bardzo trudna. Wiąże się to z przejmowaniem kamienic przez spadkobierców, którzy „nagle” się odnaleźli.

Sprawa dotyka głównie osoby starsze, lokatorów, którzy dostają wypowiedzenia z zajmowanych całe życie mieszkań. Nie stać ich na kupno nowego, a nie mają szans na kredyt w banku.

- Na skutek niewłaściwych działań w ciągu ostatnich kilkunastu lat doszło do przejęcia w ścisłym centrum Krakowa kilkudziesięciu nieruchomości przez grupę osób, które wcale nie są bezpośrednimi spadkobiercami - tłumaczy Tomasz Daros, przewodniczący „jedynki”. Argumentuje, że po to, by zapobiec takim sytuacjom potrzebna jest osoba, która w sposób rzetelny będzie bronić praw lokatorów.

Rzecznik lokatorów

Lokatorzy od lat gromadzą przykłady dotyczące kamienic, których przejęcie budzi wątpliwości. Mieszkańcy na własny koszt, próbują uregulować stan prawny budynków. Są jednak bezsilni w starciu ze „spadkobiercą”, który ma do dyspozycji drogą kancelarię prawną. Gdyby udało się powołać rzecznika lokatorów, to byłby on łącznikiem pomiędzy organizacjami lokatorskimi a właścicielami mieszkań. Mógłby udzielać porad prawnych, a także informacji i wyjaśnień jakie prawa i obowiązki przysługują lokatorom i jakie formy pomocy prawnej im się należą.

- Parę lat temu działał w Krakowie Okrągły Stół Mieszkaniowy, była też w radzie miasta stała komisja ds. mieszkaniowych - przypomina Dorota Wnęk, wiceprezes Stowarzyszenia Krakowska Grupa Inicjatywna Obrony Praw Lokatorów. Po wyborach samorządowych nastąpiły zmiany i nowi radni uznali, że to ciało jest niepotrzebne.

Teraz problemy lokatorskie pojawiają się na komisji społecznej, raz na kwartał.

Trwa dzika prywatyzacja

- Dzika prywatyzacja w Krakowie szaleje w najlepsze - mówi Wnęk. - Komu i w jakiej wysokości wypłacono odszkodowania za mienie pozostawione tu po wojnie, nie wie nikt. Nie wpisano tych informacji w księgi wieczyste, dostępne dokumenty są niekompletne. Nowy rzecznik mógłby też prowadzić mediacje pomiędzy lokatorami a właścicielami mieszkań, a także kierować do prokuratur, sądów, Urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich i innych organów samorządowych i państwowych sprawy, w których dochodzi do istotnego naruszenia prawa.

- Podwyżki czynszów i eksmisje to sprawy często spotykane w dzielnicy I - podkreśla Daros. Zauważa, że nawet kiedy sąd przyznaje osobie lokal zamienny z puli miasta, urzędnik z gminy obecny na rozprawie przedstawia argumenty, by takiego lokalu miasto nie musiało jednak przydzielać. - Nam chodzi o kogoś, kto popatrzy na problemy lokatorów z ich perspektywy i będzie po ich stronie - dodaje Tomasz Daros.

Urząd przeanalizuje

Oddelegowany do spraw lokatorskich mediator miałby gromadzić informacje o tym, czy potrzeby mieszkaniowe krakowian są zaspokajane, analizować projekty przepisów prawa i wpływ nowych regulacji na stan zaspakajania potrzeb mieszkaniowych lokatorów.

Kolejka po mieszkanie z gminnej puli od lat utrzymuje się na stałym poziomie, liczy ok. 2,5 tys. osób. Tymczasem w 2015 r. miasto kupiło 65 lokali (z czego 44 od Skarbu Państwa za 1 proc. ich wartości), wyremontowano 346 pustostanów. W tym roku oddano do użytku budynek w Małym Płaszowie z 48 mieszkaniami. To kropla w morzu potrzeb. Urzędnik zajmujący się sprawami lokatorów jest bardzo potrzebny, gdyż jak widać problemy mieszkaniowe w mieście nie maleją.

Jan Machowski z biura prasowego UMK wyjaśnia, że uchwała dzielnicy I dotycząca powołania rzecznika-mediatora nie wpłynęła jeszcze do urzędu.

- Jak tylko wpłynie, przeanalizujemy ją pod kątem możliwości formalnych - zapewnia. - Proszę pamiętać, że już obecnie mieszkańcy mogą korzystać z darmowych porad prawnych w urzędzie miasta, także w kwestiach mieszkaniowych - dodaje.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto