Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Banksy, Salvador Dali, Picasso, Andy Warhol na jednej wystawie! Czegoś takiego jeszcze u nas nie było

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" w Pawilonie Józefa Czapskiego
"Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" w Pawilonie Józefa Czapskiego fot. Andrzej Banaś
Na jednej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie znaleźli się artyści nowocześni: Banksy, Chagall, Miró, Dali, Picasso, Le Corbusier, Warhol, Lichtenstein, Basquit. Prace z prywatnej kolekcji książąt Lubomirskich po raz pierwszy prezentowane są tak szerokiej publiczności, a najsłynniejsi twórcy XX i XXI wieku będą gościć w Pawilonie Józefa Czapskiego od 10 czerwca do 16 października.

Blisko sześćdziesiąt prac sygnowanych nazwiskami ponad dwudziestu najsłynniejszych artystów XX i XXI wieku można od piątku 10 czerwca zobaczyć na wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich” Pawilonie Józefa Czapskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Jest tu kilka szczególnie wartościowych obiektów, ale wartością samą w sobie jest także całość wystawy w takim kształcie. Warto zwrócić szczególną uwagę na prace mniej znanej w Polsce awangardowej grupy artystycznej "Cobra", "Marilyn Monroe" Andy`ego Warhola w zupełnie innym wydaniu niż ta najczęściej reprodukowana, czy gwiazdę sceny brytyjskiej przełomu XX i XXI wieku Damiena Hirsta. Dla koneserów surrealizmu prezentujemy wyjątkowy zestaw prac Marca Chagalla i Salvadora Dalego – wylicza prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wszystkie prezentowane na wystawie dzieła: grafiki, obrazy, meble, powstały po II wojnie światowej i wiążą się z czołówką światowej awangardy. Obok znanych z muzealnych przestrzeni dzieł twórców takich jak Pablo Picasso czy Joan Miró, po raz pierwszy na wystawie w Muzeum Narodowym zagościł jeden z najsłynniejszych przedstawicieli sztuki ulicy – Banksy.

- Twórczość Banksy`ego funkcjonuje na różnych poziomach, także poza sztuką uliczną, która jest jego brandem. My prezentujemy trzy grafiki – szablony wykorzystywane do street artu, konstruowane z niezwykłą klasą plastyczną – mówi Andrzej Szczerski

.

Kluczem wystawy jest przegląd tego, co działo się w sztuce europejskiej i amerykańskiej po II wojnie światowej w oryginalny sposób odnoszących się do twórczości patrona Pawilonu – Józefa Czapskiego, pokazując międzynarodowy kontekst, w jakim rozwijało się malarstwo Czapskiego. Prezentowane prace to głównie grafiki, litografie, linoryty oraz sztuka użytkowa: leżanka i krzesło Le Corbusiera oraz ceramika Pabla Picassa.

- Zależało mi, by zaprosić widzów do artystycznej podróży. Zaczynamy od nestorów awangardy, artystów, którzy jak przednia straż torowała drogę w sztuce współczesnej i kolejne etapy sztuki nowoczesnej – mówi Anna Budzałek, kuratorka wystawy.

To pierwsza prezentacja szerokiej publiczności prywatnej kolekcji książąt Lubomirskich, w której znaleźli się twórcy należący do kanonu sztuki XX i XXI wieku oraz wybory kolekcjonerskie Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, twórcy i właściciela kolekcji.

- W ten sposób Muzeum Narodowe nawiązuje do tradycji współpracy z prywatnymi kolekcjonerami, którym zawdzięczamy nie tylko wiele ważnych wystaw, ale i najcenniejsze dzieła w naszych zbiorach, przekazywane muzeum od pierwszych lat jego działalności - wyjaśnia Andrzej Szczerski. – To również nawiązanie dodo rodzinnych tradycji Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, którego przodkowie od pokoleń odgrywali rolę wybitnych mecenasów sztuki.

Jak podkreśla Jan Lubomirski-Lanckoroński nie po raz pierwszy rodzinna kolekcja jest pokazywana publiczności, jednak do tej pory prezentowana była sztuka dawna. Po raz pierwszy udostępnione zostały dla zwiedzających zbiory sztuki nowoczesnej z kolekcji Lanckorońskich.

- „Gołąb przyszłości” Picassa, jedna z pierwszych prac, jakie zakupiłem, ale również talerze jego autorstwa; Salvadore Dali, postać niezwykle mi bliska, tworzący melanż nowoczesności z bardzo starymi motywami, seria „Zwariowane sny Pantagruela” nawiązująca do XVI-wiecznych rycin, które Salvadore dali musiał mieć jako wzór – wymienia perełki prezentowanej kolekcji jej właściciel. – Ta wystawa łączy dawne czasy i moich przodków, którzy przez kilkaset lat zbierali sobie współczesnych artystów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Banksy, Salvador Dali, Picasso, Andy Warhol na jednej wystawie! Czegoś takiego jeszcze u nas nie było - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto