Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Badają jak na uczniów wpływa krakowskie powietrze

Piotr Tymczak
Akcja ma na celu określenie związku między stężeniem tlenku azotu w wydychanym powietrzu u dzieci w zależności od zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego (smogu) w Krakowie.

Na zlecenie miasta (za ok. 130 tys. zł) lekarze-pediatrzy ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego wykonują testy, które mają wykazać jakie jest stężenia tlenku azotu w wydychanym powietrzu u 5,5 tys. dzieci z trzecich klas szkół podstawowych.

Akcja ma na celu sprawdzenie jaki jest procent dzieci ze schorzeniami układu oddechowego, na które wpływ ma smog czy też dym z papierosów. Od początku listopada przebadano ok. 2,5 tys. dzieci (dziennie ok. 200). - Wstępne wyniki wykazały, że u ok. 17,5 procent z nich stwierdzono podwyższone wartości tlenku azotu, co świadczy o stanie zapalnym - informuje Marta Czubaj-Kowal, autorka programu badań, ordynator Oddziału Pediatrycznego w „Żeromskim”.

Projekt będzie realizowany dwukrotnie: w okresie jesienno-zimowym 2017, kiedy zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego (smog) jest największe oraz wiosenno-letnim w 2018 roku, gdy poziom stężenia pyłów jest mniejszy.

Badania odbywają się w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Urzędu Miasta Krakowa „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze”. - Podjęliśmy działania, mające na celu przebadanie pulmonologiczne dzieci z krakowskich szkół podstawowych pod kątem oddziaływania powietrza na ich zdrowie. To pierwsze badania przeprowadzane na taką skalę w Polsce – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Badanie polega na wykonaniu krótkiego wdechu i wydechu przez ucznia. - Dzięki temu mierzone jest stężenie tlenku azotu, który pokazuje zmiany zapalne w układzie oddechowym, a zwłaszcza astmy oskrzelowej – wyjaśnia Marta Czubaj-Kowal.

Specjaliści opracują raport z przeprowadzonych konsultacji w oparciu o wyniki z wykonanych badań. - Wyniki wszystkich badań zostaną opublikowane i przekazane do szkół oraz rodzicom dzieci. A dzieci, u których wystąpi podejrzenie przewlekłej choroby płuc poddamy specjalistycznej diagnostyce alergologicznej i pulmonologicznej – zaznacza Marta Czubaj-Kowal.

Krowoderska.pl - Krowoderska.pl - Pozwolenie na budowę - odc. 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto