Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Awantura o parking w Przylasku Rusieckim. Miał być bezpłatny, a zmotoryzowani plażowicze narzekają na opłaty

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Miejsca parkingowe przy kąpielisku Przylasek Rusiecki
Miejsca parkingowe przy kąpielisku Przylasek Rusiecki Wojciech Matusik
Osoby, które przyjeżdżają samochodami, aby skorzystać z kąpieliska w Przylasku Rusieckim są zbulwersowane tym, że obsługa parkingu za każdym razem kieruje ich na płatne miejsca, mimo tego, że za publiczne pieniądze został tam wybudowany bezpłatny parking. Operator tego miejsca twierdzi, że jest regulamin, według którego mogą tam parkować tylko kierowcy z orzeczeniem o niepełnosprawności, auta elektryczne i osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. Stanisław Moryc, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII Nowa Huta twierdzi, że skoro parking został wybudowany z podatków krakowian, to wszyscy powinni mieć do niego bezpłatny dostęp. - Złożę interpelację w tej sprawie do prezydenta - mówi Moryc.

- W niedzielę 5 czerwca wybraliśmy się z rodziną na kąpielisko Przylasek Rusiecki. Na wjeździe nakazano nam zapłacić 10zł tytułem wjazdu na parking. Przekazano nam informację, że przy kąpielisku nie istnieją żadne bezpłatne miejsca parkingowe – pisze do nas Łukasz.

Dziennikarze "Dziennika Polskiego" postanowili sprawdzić podejrzaną politykę parkingową i wybrali się tam w piątek po Bożym Ciele, aby zobaczyć gdzie i w jaki sposób można zaparkować w Przylasku. Pan zajmujący się obsługą parkingu od razu poprosił o zapłatę 10zł. Gdy zadaliśmy mu pytanie, czy są tam jakieś miejsca darmowe dla osób uprawnionych lub ze względu na to, że ruch tego dnia jest bardzo mały, usłyszeliśmy w odpowiedz - "Ja tu jestem pierwszy dzień i wiem tyle, że mam wszystkich tak samo kasować. Jest parking bezpłatny jak pokażecie, np. Kartę Dużej Rodziny, ale dzisiaj jest zamknięty. Może w weekend będzie otwarty".

W ubiegłym roku pisaliśmy już o tym, że w Przylasku występowały problemy z oznakowaniem parkingu i pobieraniem opłat. Wówczas przedstawiciel Nowej Huty Przyszłości zapewniał, że spółka zwróci operatorowi uwagę na konieczność prowadzenia właściwej polityki informacyjnej co do tego, który parking jest płatny, a który bezpłatny i na jakich zasadach.

Miejsca dla osób niepełnosprawnych o dziwo nie są zlokalizowane przy samym kąpielisku. - Jak to jest możliwe, że wyznacza się 27 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych na parkingu, który nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska, a na parkingu będącym najbliżej kąpieliska nie ma ani jednego takiego miejsca - pyta Pan Łukasz.

Co więcej, w niedzielę, gdy Pan Łukasz odwiedzał kąpielisko, miejsca z kopertą były …. ale zajęte przez samochody, które nie miały do tego uprawnień. Nasz czytelnik podczas niedzielnego wyjazdu na Przylasek Rusiecki udokumentował, że ani jeden z zaparkowanych samochodów na miejscu dla osób niepełnosprawnych, nie miał za szybą identyfikatora, który by do tego uprawniał.
Podczas naszego przyjazdu w piątek, na parkingu było tylko kilka samochodów, a wszystkie miejsca wyznaczone dla osób uprawnionych były puste.

Anna Adamczyk ze spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości mówi nam, że parking brukowany, który jest oznaczony na planie Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” jest bezpłatny z preferencją dla osób niepełnosprawnych, pojazdów elektrycznych i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

- Według posiadanych przez nas informacji, pojazdy oznaczone jako wykorzystane przez osoby niepełnosprawne, pojazdy elektryczne i pojazdy należące do osób legitymujących się Kartą Dużej Rodziny, kierowane są na zlokalizowane tam miejsca postojowe. Pozostałe pojazdy kierowane są na płatne parkingi sezonowe – mówi Anna Adamczyk.

Stanisław Moryc, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII Nowa Huta uważa, że jest to sprzeczne z ideą użytkowania miejsc finansowanych ze środków publicznych.

- Skoro parking z 57 miejscami został wybudowany z publicznych pieniędzy, to, poza miejscami wyznaczonymi dla niepełnosprawnych, aut elektrycznych i użytkowników Kart Dużej Rodziny - pozostały plac powinien być dostępny bezpłatnie dla gości kąpieliska – mówi Stanisław Moryc, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Szef Rady Dzielnicy zapewnił, że nie pierwszy raz dochodzą do niego głosy krytykujące organizacje parkingu w Przylasku.
- Przygotowuję interpelację do prezydenta Krakowa, w której zapytam dlaczego operator parkingu nie udostępnia bezpłatnych miejsc parkingowych gościom kąpieliska. Zwrócę się również z propozycją wykorzystania terenów w pobliżu akwenu - należących do Skarbu Państwa, a będących w zarządzie miasta – do zorganizowania tam dodatkowych bezpłatnych parkingów – mówi Stanisław Moryc.

Dlaczego więc, w dni, kiedy kąpielisko nie jest oblegane, a parking świeci pustkami auta kierowane są na płatny miejsca?

- Regulamin parkingów faktycznie nie przewiduje zróżnicowania zasad na dni, w których jest dużo przyjezdnych i te, w których jest kompletnie pusto – tłumaczy Marcin Rybski, Dyrektor Biura Obsługi Inwestora, Współpracy i Promocji Kraków Nowa Huta Przyszłości i dodaje – Ponownie zwróciliśmy uwagę operatorowi na konieczność przejrzystego informowania o funkcjonujących zasadach.

Pan Łukasz nie kryje również swojego oburzenia i nie może zrozumieć, dlaczego obiekt, który był finansowany przez spółkę Gminy Kraków oraz Województwo Małopolskie wraz z wykorzystaniem funduszy unijnych, jest zarządzany przez prywatną firmę, której pracownicy wprowadzają wjeżdżających na parking w błąd.

Jak dowiadujemy się od Aleksandry Sadowskiej, Zastępcy Dyrektora Biura Obsługi Inwestora, Współpracy i Promocji Nowa Huta Przyszłości - Operator został wybrany w publicznym postępowaniu ofertowym, trwającym od 28 października do 1 grudnia 2020 roku, ogłoszonym w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej KNHP.

Co ciekawe, od niedzieli 19 czerwca zmienił się również cennik całodniowego pobytu samochodu na parkingu na 20zł. Kiedy w piątek wjeżdżaliśmy na parking zapłaciliśmy 10 zł. Teraz opłata wzrosła o 100 proc. i kosztuje 20 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto