Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Aula uniwersytecka w Collegium Novum odzyskuje blask

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Poprzednią, gruntowną konserwację okazała sala przeszła 20 lat temu. Koszt obecnego remontu to około 800 tysięcy złotych.

Aula Collegium Novum to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właśnie przechodzi remont, którego koszt opiewa na około 800 tys. zł. Całość prac finansuje uczelnia.

- Aula jest miejscem eksploatowanym podczas ważnych uroczystości uniwersyteckich. Elementy bezpośrednio narażone na uszkodzenia, takie jak parkiet i boazeria, nosiły widoczne ślady zużycia, co przyczyniało się do obniżenia jej walorów estetycznych - mówi Adam Koprowski z biura prasowego UJ.

Remont obejmuje renowację i konserwację wystroju i wyposażenia oraz zabezpieczenie przed pogłębianiem się zniszczeń powstałych w wyniku użytkowania. Kolorystyka pomieszczenia czy umeblowanie nie ulega zmianie. Wymieniony zostanie natomiast system audio i wideo, co poprawi znacznie walory użytkowe auli.

Na czas prac aulę opuściła galeria obrazów rozmieszczona na ścianach. Ponieważ pieczę nad obrazami sprawuje Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostały one przeniesione i zdeponowane w jego siedzibie. Pozostaną tam do czasu zakończenia remontu i przejdą przegląd konserwatorski.

Remont trwa od wakacji, a zakończenie prac planowane jest na koniec września.

Gmach Collegium Novum powstał w latach 80. XIX wieku, według projektu Feliksa Księżarskiego. Stolarkę oraz meble do budynku - w tym auli (katedra rektorska, fotele członków senatu, krzesła dziekańskie) - zaprojektował Tadeusz Stryjeński. Motyw skrzyżowanych bereł uniwersyteckich - powtarzający się element polichromii na ścianach auli - wykonano w oparciu o rysunek wiedeńskiego malarza Józefa Kotta.

Ciekawostkę pomieszczenia stanowi kasetonowy strop. - Jest to imitacja stropu drewnianego. Tak naprawdę to obłożona drewnem konstrukcja stalowa - mówi prof. Tomasz Węcławowicz, architekt i historyk sztuki. - W bocznych kasetonach została ukryta wentylacja. Na wspornikach podpierających imitacje belek drewnianych są z kolei herby miast polskich, których mieszkańcy wspomagali dobrowolnymi datkami budowę gmachu - dodaje.

Gdy aulę urządzano w XIX wieku, do dekoracji wnętrza wybrano około 30 obrazów ze zbiorów uniwersytetu - portretów i scen odnoszących się do dziejów uczelni. Z jednej ze ścian na zebranych spoglądał odtąd dobrotliwie z dużego portretu cesarz Franciszek Józef I.

Wyposażenie auli zostało zniszczone i rozproszone w czasie II wojny, gdy Niemcy przeznaczyli uniwersytecki gmach na swoje biura. - Ławki z sal dydaktycznych spalono, zniszczono też katedrę z auli - wymienia prof. Węcławowicz. - Katedra została odtworzona po wojnie. Natomiast na początku lat 60., na jubileusz 600-lecia założenia uczelni, wykonano stylizowane fotele do auli, które były używane przez kolejne 30 lat.

Ostatni raz aula przechodziła remont w latach 1996-99. Tamta gruntowna konserwacja została przeprowadzona z okazji jubileuszu 600-lecia odnowienia uczelni. Odtworzono wówczas umeblowanie auli w oparciu o projekty Tadeusza Stryjeńskiego. Na podstawie nielicznych zachowanych egzemplarzy zrekonstruowano fotele i krzesła. Przy czym pierwotnie w auli były ich cztery rodzaje: dla dziekanów, profesorów, doktorów i studentów (z poręczami lub bez, z tapicerką lub obite skórą). Przy rekonstrukcji zrezygnowano z siedzisk dla studentów, które były twarde, nietapicerowane.

Odtworzone zostały też wtedy dwa kaflowe neogotyckie piece, polichromia w pierwotnej kolorystyce, elementy dekoracyjne stolarki, ozdobne złocenia. Opierano się na fotografiach Ignacego Kriegera i odkrywkach konserwatorskich.

Postanowiono też wówczas o zrekomponowaniu galerii obrazów - prezentowaniu odtąd 20 dzieł z kolekcji Muzeum UJ przedstawiających m.in. profesorów uczelni i królową Jadwigę. W roku 2003 dodano jeszcze portret Jana Pawła II.

FLESZ - Polska żywność nie jest eko. A wszystko przez węgiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Aula uniwersytecka w Collegium Novum odzyskuje blask - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto