Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Apelują o nocne kontrole w lokalach gastronomicznych w związku z pandemią

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Rada Dzielnicy I podjęła uchwałę z wnioskiem do prezydenta Krakowa w sprawie nocnych kontroli bezpieczeństwa epidemiologicznego w lokalach gastronomicznych i towarzyszących im ogródkach na terenie Starego Miasta i Kazimierza. Zdaniem radnych z "jedynki" nie we wszystkich restauracjach i pubach są przestrzegane obecne obostrzenia sanitarne.

FLESZ - Covid nie odpuszcza. Będą kontrole

- W niektórych restauracjach i lokalach przestrzegane są zasady, pracownicy noszą maseczki i jest zachowywany odstęp między stolikami, tak by można było zachować dystans. Są jednak lokale, w których jest z tym problem. A jeżeli Kraków jest w strefie żółtej, a może być w czerwonej - dotyczącej obostrzeń związanych z pandemią, to stratni będą wszyscy przedsiębiorcy. Potrzebna jest wśród nich solidarność, ważne jest także podejście klientów, tak by stosować się do zaleceń i liczba zachorowań na koronawirusa nie wzrastała - komentuje Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

Projekt uchwały w sprawie kontroli w lokalach gastronomicznych radni z "jedynki" podjęli po własnych obserwacjach oraz uwzględniając uwagi mieszkańców. - W ciągu dnia w sklepach musimy nosić maseczki, zachowywać odstęp stojąc w kolejce, a później jak się pójdzie wieczorem do restauracji i pubów to tak, jakbyśmy przenieśli się do innej rzeczywistości. Tam na małych powierzchniach w pomieszczeniach zamkniętych często jest bardzo tłoczno, nie widać, by zachowywano dystans. Tak jest m.in. na Kazimierzu, w kompleksie lokali przy ulicy Dolnych Młynów, czy też np. na ulicy Szewskiej. Chodzi o to, by wszystko odbywało się z zachowaniem zdrowego rozsądku - przekonuje Barbara Zarzycka-Rzeźnik, przewodnicząca Komisji Praworządności i Porządku Publicznego Rady Dzielnicy I.

Zwraca uwagę, że problem dotyczy też ogródków gastronomicznych. - Często powierzchnie ogródków się rozrastają poza wyznaczony teren. Do tego przy niektórych lokalach klienci wynoszą alkohol, by spożywać go na świeżym powietrzu, ale poza udostępnionym do tego obszarem - mówi Barbara Zarzycka-Rzeźnik. - Inny problem jest taki, że nie wszędzie osoby pracujące w restauracjach czy pubach mają maseczki czy też przyłbice. W niektórych miejscach brakuje też środków do dezynfekcji. Rzadko spotyka się, by były one w toaletach - dodaje.

Radni z Dzielnicy I przegłosowali więc uchwałę z wnioskiem do prezydenta Krakowa o podjęcie kompleksowych działań mających na celu wyegzekwowanie obowiązujących przepisów sanitarnych oraz prawidłowego funkcjonowania ogródków i lokali gastronomicznych na terenie Starego Miasta i Kazimierza.

"Mimo panującej epidemii COVID-19 obserwuje się, zwłaszcza w godzinach nocnych, lekceważenie obowiązujących przepisów i procedur sanitarnych dotyczących zachowania dystansu społecznego, liczby osób przypadających na powierzchnię lokalu, dostępności środków dezynfekujących, zabezpieczenia i wyposażenia personelu w środki ochrony osobistej" - napisali w uzasadnieniu radni z "jedynki".

Co na to krakowski magistrat? - Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa nie sprawuje nadzoru nad lokalami gastronomicznymi. Urząd nie posiada też kompetencji do prowadzenia kontroli bezpieczeństwa epidemiologicznego, w tym egzekwowania przepisów sanitarnych w ogródkach gastronomicznych. Organem właściwym w tym zakresie pozostaje Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Krakowie - wyjaśniają w urzędzie.

W magistracie informują również, że umowy cywilnoprawne zawierane z przedsiębiorcami–restauratorami na organizację ogródków gastronomicznych dotyczą wyłącznie udostępnienia terenów, które są w zarządzie miasta. W urzędzie zaznaczają też, że mając na względzie zaistniałą sytuację związaną z pandemią oraz przewidując możliwe niedoinformowanie przedsiębiorców–restauratorów w zakresie obowiązków sanitarnych ustalanych, czy też zmienianych przez Ministerstwo Zdrowia czy Radę Ministrów - w umowach wprowadzono zapis zobowiązujący ich do zorganizowania i prowadzenia ogródków zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawierającymi wytyczne rządu dotyczące postępowania w czasie pandemii koronawirusa.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie poinformował, że w ostatnim czasie zintensyfikował kontrole w lokalach gastronomicznych. - W dniach 20-24 sierpnia przeprowadzono łącznie 190 kontroli sanitarnych, w tym 92 kontrole lokali oraz punktów gastronomicznych zlokalizowanych m.in. obrębie Rynku Głównego oraz ulic przylegających, Kazimierza, ulicy Dolnych Młynów, a także w centrach handlowych - udzielono kilkadziesiąt pouczeń. W najbliższym czasie planowane są kolejne kontrole sanitarne - zaznacza Adam Jędrzejczyk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie.

Z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie otrzymaliśmy natomiast informację, że w dniach 21-23 sierpnia w całej Małopolsce odbyły się wspólne kontrole inspekcji sanitarnej i policji w zakresie przestrzegania obowiązujących przepisów sanitarnych. Skontrolowano ponad 1100 obiektów ( obiekty sportowe,salony fryzjerskie, kosmetyczne, sklepy spożywcze, super, hipermarkety, teatry, kina itd. (imprezy wewnątrz budynków), wesołe miasteczka i parki rozrywki oraz parki rekreacyjne (bez zakwaterowania), zakłady pracy, przedsiębiorstwa produkcyjne, zakłady żywienia zbiorowego (typu otwartego i zamkniętego), hotele, stacje paliw, apteki, punkty sprzedaży lodów i soków, cukiernie, domy weselne (również wesela), targowiska miejskie i inne obiekty.

- W znacznej większości nie stwierdzono nieprawidłowości i nieprzestrzegania obowiązujących przepisów i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Nałożono 8 mandatów karnych i 131 pouczeń. Nieprawidłowości usuwane były na bieżąco. Podczas kontroli prowadzono także instruktarze, przypominano właścicielom obiektów jak istotne jest przestrzeganie zasad, przepisów i zaleceń w zapobieganiu szerzenia się zakażeń - informuje Dominika Łatak-Glonek z WSSE.

W Krakowie w ostatnim czasie znacznie przybywa zakażeń koronawirusem wśród mieszkańców i stolica Małopolski znalazła się w właśnie w strefie żółtej dotyczącej obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Dotychczas w samym Krakowie stwierdzono 1353 zachorowań. W Małopolsce odnotowano 6989 przypadków zakażenia COVID-19, 122 osoby zmarły, 2965 wyzdrowiało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Apelują o nocne kontrole w lokalach gastronomicznych w związku z pandemią - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto