Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Alpiniści remontują najwyższy obiekt w mieście [WIDEO]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Trwa modernizacja komina krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE. W zależności od etapu w pracach uczestniczy od 6 do 8 alpinistów przemysłowych. Dzięki remontowi, komin elektrociepłowni, oprócz wyremontowanej konstrukcji żelbetowej, zyska nową instalację elektryczną wraz z lampami, nowe stalowe galerie oraz zostanie na nowo pomalowany.

Komin krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła ma 260 metrów i został zbudowany w latach 70-tych XX wieku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami komin przechodzi regularne kontrole, serwisowanie i konserwacje. W ubiegłym roku podjęto decyzję o jego remoncie, a teraz prowadzona jest modernizacja płaszcza kominowego.

Prace obejmują usunięcie biało-czerwonego oznakowania oraz warstwy zabezpieczającej powierzchnię komina, zabezpieczenie zarysowań i ubytków płaszcza żelbetowego (są efektem blisko pięćdziesięcioletniej eksploatacji tej budowli), nałożenie nowej warstwy zabezpieczającej powierzchnię komina i jego pomalowanie. Zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego projekt, przewiduje łącznie siedem pasów w kolorze białym i czerwonym, każdy o szerokości 30 metrów (obecnie jest 11 pasów o trzech różnych szerokościach).

- To tylko część prowadzonych obecnie działań remontowych i modernizacyjnych w krakowskiej elektrociepłowni. W trakcie zorganizowanego w ubiegłym miesiącu Dnia Otwartego przekonali się o tym odwiedzający nas goście. Podczas zwiedzania urządzeń i obiektów naszego zakładu, mogli zobaczyć, trwające na jednym z bloków energetycznych prace prowadzone w ramach remontu kapitalnego – mówił Mariusz Michałek, dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.

- W pierwszej fazie remontu komina warstwa zabezpieczająca zostanie usunięta strumieniem wody z pomp o ciśnieniu 350 bar – dla porównania w myjniach samochodowych korzysta się z pomp o ciśnieniu od 120 do 140 bar. Jest to technologia hydrodynamiczna, bez użycia detergentów. Prace będą odbywały się ze specjalnych podestów przymocowanych do torów jezdnych, będących integralnym elementem galerii. Remont będzie prowadzony etapami i zakończy się jesienią tego roku – poinformował Krzysztof Parys, dyrektor techniczny elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.

Podczas remontu zostanie wymieniona również konstrukcja stalowa ciągów komunikacyjnych wraz z galeriami – są to widoczne z daleka charakterystyczne „drabinki” i „opaski” umiejscowione na kominie. Wymieniana konstrukcja stalowa łącznie waży około 40 ton. Prace uwzględniają również nową instalację odgromową, popularnie nazywaną piorunochronem, nową instalację elektryczną oświetlenia przeszkodowego oraz wymianę lamp.

Do czego służy górujący nad krakowską elektrociepłownią komin?

Komin, który jest jednocześnie najwyższą budowlą Krakowa, uruchamiany jest głównie podczas rozruchów kotłów. Wydobywający się wtedy z niego ciemniejszy dym jest standardową częścią procesu technologicznego, zgodną z zapisami pozwoleń środowiskowych. Przez przeważającą większość roku, komin jest w tzw. stanie „zimnym”, czyli nie bierze udziału w procesie technologicznym wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

#EnergetyczneCiekawostki

· Komin krakowskiej elektrociepłowni jest zbudowany na wysokości 200 m n.p.m.

· Wysokość komina wynosi 260 metrów

· Średnica zewnętrzna u podstawy komina wynosi 16 m a na poziomie wylotu ponad 8 m

· 50/9/4 - w krakowskiej elektrociepłowni wielkość emisji, liczona dla tej samej ilości ciepła, w porównaniu do emisji pieca domowego jest niższa: 50 razy dla pyłów, 9 razy dla związków siarki i 4 razy dla związków azotu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Alpiniści remontują najwyższy obiekt w mieście [WIDEO] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto