Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Aleje Trzech Wieszczów czekają na powrót do świetności [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Jedną z propozycji jest stworzenie „Akademickich plaż”, na których mogliby odpoczywać studenci
Jedną z propozycji jest stworzenie „Akademickich plaż”, na których mogliby odpoczywać studenci Wizualizacja: Materiały Politechniki Krakowskiej
Na razie władze miasta wprowadzają drobne zmiany na Alejach Trzech Wieszczów. Odbywają się dodatkowe nasadzenia zieleni, od jesieni mają zostać wprowadzone ograniczenia prędkości na jezdniach. Mieszkańcy czekają jednak na bardziej rewolucyjne innowacje, której spowodują, że na głównej arterii Krakowa będzie dużo mniejszy hałas, mocniej się tam zazieleni, będzie więcej miejsc do spacerów i odpoczynku. Aby znacznie ograniczyć ruch samochodowy potrzebne są jednak alternatywne rozwiązania, czyli trasy Zwierzyniecka i Pychowicka, a to wciąż melodia przyszłości. Tak samo jest ze schowaniem komunikacji zbiorowej pod ziemię.

Aleje Trzech Wieszczów z węższą drogą, poszerzonym obszarem dla zieleni, z większą liczbą ławek i miejsc wypoczynku- to tylko wizje i marzenia krakowian.

Na razie główna arteria miasta jest pełna spalin, pyłu, kurzu. Zimą króluje tam smog, brakuje alejek spacerowych, a ta przy al. Słowackiego jest nierówna i poniszczona. Mieszkańcy oczekują, że to się zmieni i tak jak w swoich początkach, Aleje będą reprezentacyjnym traktem, salonem miasta, a nie autostradą przez centrum.

- Pamiętam czasy, kiedy ta arteria była przede wszystkim jedną, zieloną aleją. Spacerowało nią wielu mieszkańców. Teraz dominują tu samochody - mówi Jerzy Chmiel, mieszkający przy Alejach od 64 lat. Przyznaje, że jego marzeniem byłoby, by znów stały się przede wszystkim traktem dla pieszych. - Powinno być tu więcej krzewów i trawników - dodaje.

Więcej zieleni, mniej samochodów

Zdaniem Stefanii Smółki, która również mieszka przy Alejach, teren z zielenią powinien tam zostać poszerzony. - Idealnie byłoby, gdyby szerokie pasy zieleni powstały przy kamienicach oraz chodnikach i stanowiły izolację od jezdni - mówi Stefania Smółka. - Nie powinno być też zgody na przejazd Alejami ciężkich aut - dodaje.

Pani Ewa, mieszkająca przy ul. Śląskiej, ma postulat, aby powstało podziemne przejście dla pieszych pod Alejami, łączące ul. Prądnicką z Nowym Kleparzem. - Kiedyś był taki pomysł. Szkoda, że nie został on zrealizowany. W tym rejonie przydałby się także podziemny parking dla mieszańców z opłatą za postój w rozsądnych cenach - mówi pani Ewa.

W ostatnim czasie, miasto stara się coś zrobić, aby chociaż trochę poprawić wygląd Alej. Od zeszłego roku terenem między jezdniami zajął się Zarząd Zieleni Miejskiej. Przeprowadzono tam dwa etapy dosadzania zieleni antysmogowej. Jesienią ubiegłego roku odbyło się ono na odcinku od mostu Dębnickiego do dawnego hotelu Cracovia. Teraz dosadzenia miały miejsce na kolejnym odcinku do gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej.

Czytaj więcej na www.dziennikpolski24.pl

WIDEO: Deweloperzy obudowują pas startowy w Czyżynach

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto