Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Abp. Marek Jędraszewski zainaugurował w Łagiewnikach niezwykłą nowennę i poświęcił Dzwony Nadziei dla Ugandy i USA.

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
22 sierpnia, w niedzielę arcybiskup Marek Jędraszewski celebrował w łagiewnickim Sanktuarium uroczystą mszę świętą, w trakcie której zainaugurował specjalną nowennę oraz poświęcił dwa Dzwony Nadziei - dla Ugandy i USA. Uroczystość zbiegła się w czasie z VIII Ogólnopolską Pielgrzymką Czcicieli Bożego Miłosierdzia, która odbywa się z okazji kolejnej rocznicy konsekracji łagiewnickiej bazyliki przez Jana Pawła II i aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

FLESZ - Rząd zwiększy limit osób w kościołach

od 16 lat

Na wstępie, w homilii abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że losy tajemnicy o miłosierdziu Bożym z trudnością docierały do świadomości ludzi, w tym tych odpowiedzialnych za życie Kościoła powszechnego. Dopiero Papież Jan Paweł II potwierdził, że słowa, Chrystusa zanotowane przez Siostrę Faustynę w jej Dzienniczku są autentyczne.

– Drogie było mu to miejsce nawiedzane w czasach trudnych, w czasach pogardy. Tu rosła jego wiara na przekór temu wszystkiemu co sprzysięgało się przeciwko chrześcijańskiej wierze i prawdzie, że Bóg jest pełen miłosierdzia i gotów przebaczyć największe nawet grzechy i zbrodnie – mówił arcybiskup zaznaczając, że Jan Paweł II był przekonany o świętości tego miejsca, gdzie w 2002 r. konsekrował Bazylikę Bożego Miłosierdzia i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. – Szczególne miejsce, wybrane przez Boga, przyjęte i rozumiane przez ludzi – mówił o Łagiewnikach metropolita krakowski.

Określając Jana Pawła II jako „papieża Bożego miłosierdzia” abp. Jędraszewski zwrócił uwagę, że Karol Wojtyła dojrzewał wewnętrznie do misji, zleconej mu przez Stwórcę. Przypomniał, że jeszcze w trakcie pracy w fabryce Solvay, Karol Wojtyła często przed dotarciem do niej, modlił się przy grobie Siostry Faustyny. 1 października 1965 r. jeszcze jako metropolita krakowski rozpoczął proces informacyjny na poziomie diecezjalnym odnośnie życia i cnót Siostry Faustyny, a w 1967 zakończył go już jako kardynał. Drugą papieską encyklikę poświęcił Bogu Ojcu miłosiernemu. W 1993 r. beatyfikował Siostrę Faustynę, a siedem lat później ją kanonizował. Sanktuarium w Łagiewnikach odwiedził w roku 1997, a ponownie w 2002 r., kiedy konsekrował nowo wybudowany kościół, który w roku 2003 podniósł do godności Bazyliki Mniejszej. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że miłosierdzie obecne było nie tylko w naukach papieża, ale też w jego życiu. W tym kontekście metropolita przypomniał przytulenie się do krzyża w Wielki Piątek 2005 r., a także jego odchodzenie, w czasie gdy w liturgii Kościoła zaczęto już obchodzić Święto Bożego Miłosierdzia.

W roku 2022 będziemy obchodzić 20-rocznicę aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Dlatego też, w niedzielę 22 sierpnia, arcybiskup Marek Jędraszewski poinformował o nowej nowennie, która będzie przeżywana pod hasłem: „Miłosierdzie nadzieją dla świata”. Od września do lipca, w niedzielę po siedemnastym dniu miesiąca, w rozważaniach metropolity krakowskiego będziemy odkrywać kolejne cenne treści papieskiego Aktu zawierzenia.

– Inaugurujemy tę niezwykłą nowennę, aby iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać „Jezu, ufam Tobie!” – mówił metropolita krakowski.

Po zakończonej homilii, nastąpiło uroczyste poświęcenie dwóch Dzwonów Nadziei, tym razem dla sanktuarium w Munyonyo w Ugandzie i Chicago w USA.

– Poświęcamy te dzwony, aby biły światu nie na trwogę, ale ku nadziei, dla pokoju serc, dla miłosierdzia, które ma ogarnąć nas wszystkich po to, aby świat był bardziej Boży, a przez to bardziej ludzki – mówił arcybiskup.

W ubiegłym roku Dzwony Nadziei poświęcono dla Brazylii, Filipin i łagiewnickiej bazyliki, a w tegoroczne Święto Miłosierdzia – dla Oceanii, wysp Tonga i Samoa.

Na zakończenie mszy św. Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu odmówiono w sześciu językach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto