Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. "A słowo stało się ciałem". Ukraińskie ikony w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły

Adam Wojnar
Adam Wojnar
W Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie otwarta została wystawa ikon ukraińskich zatytułowana "A słowo stało się ciałem". Tytuł wystawy jest cytatem z prologu Ewangelii Św. Jana.

Słowo „ciało” podkreśla namacalną rzeczywistość przyjścia Boga na świat. Jednocześnie Ewangelia wskazuje na „chwałę”, jaką ma Słowo jako Syn Boży. Ikona, która ma swoje źródła we wschodnim chrześcijaństwie jest jednym z najlepszych narzędzi, stworzonych przez Tradycję Kościoła, w świadczeniu o „chwale Bożej”. Taki kierunek studiów nad ikoną pielęgnowany jest w Szkole Ikonopisania „Radruż” Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu. Główną misją Szkoły jest troska o zachowanie właściwego znaczenia ikony – by stawała się widzialną formą modlitwy i służyła lepszemu poznawaniu Boga.

Wybrane do wystawy ikony świadczą o oryginalności i pięknie starożytnej ikony ukraińskiej XV-XVI wieku. Stanowią twórcze odwołanie do tradycji poprzez naukowe naśladowanie starożytnych arcydzieł i żywą kontynuację w pracach absolwentów Szkoły Ikonopisania „Radruż”.

- To dzięki Szkole ikonopisania „Radruż”, założonej w 2005 roku przy Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie, zrodziła się troska o zachowanie właściwego znaczenia ikony, aby stała się właściwą formą modlitwy i służyła lepszemu poznaniu Boga – powiedziała w czasie wernisażu wystawy Solomiya Tymo-historyk sztuki, prof. Wydziału Filozoficznego-Teologicznego UKU, kierownik Szkoły Ikonopisania UKU „Radruż”.

Misją szkoły jest „bycie środowiskiem studiowania, odradzania i popularyzacji tradycyjnej ikonografii ukraińskiej okresu klasycznego (XIV-XVI) oraz studiowanie teologii ikony i historii sztuki”. Nazwa Szkoły „Rade=ruż” pochodzi od nazwy wsi (dziś obecnie w powiecie Lubaczowskim w Polsce), z której pochodzą niektóre z najstarszych zachowanych ikon – koniec XIV w., reprezentujących tradycyjną ukraińską ikonografię.

Przez lata w edukacyjnych programach szkoły uczestniczyło ponad 1000 studentów z całej Ukrainy i z ponad 20 krajów z całego świata.

Szkoła ikonopisania UKU „Radruż” jest akademickim środowiskiem ekumenicznym podobnie myślących osób, którzy studiując starają się pod okiem profesjonalistów popularyzować wschodniochrześcijańskie malarstwo ikon. W czasie otwarcia wystawę pobłogosławił bp. Robert Chrząsz.

Wystawę „A Słowo stało się ciałem” można będzie oglądać od 26 listopada 2022 do 8 stycznia 2023 w godzinach otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego (wtorki-niedziele, godz. 10:00-17:00, ostatnie wejście godz. 16:15), przy ulicy Kanoniczej 19 w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. "A słowo stało się ciałem". Ukraińskie ikony w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto