Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. 83. rocznica agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Uroczyste obchody w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Anna Kaczmarz/Polska Press
Uroczyste krakowskie obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się od mszy św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył ks. prof. Jacek Urban. Następnie odbyła się również ceremonia wojskowa przy Pomniku Żołnierzy Września i Armii „Kraków”. We wczesnych godzinach rannych 1 września 1939 r. bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowały Polskę i tym samym zapoczątkowały krwawe zbrodnie na ziemiach Rzeczypospolitej. "Musimy pamiętać o przodkach, którzy ginęli za naszą wolność i przekazywać tę historię młodym pokoleniom Polaków" - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Krakowskie uroczystości obchodów niemieckiej agresji na Polskę przygotował wojewoda małopolski Łukasz Kmita, a także Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie.

01.09.1939r. miał miejsce pierwszy atak Niemiec na Polskę rozpoczynający II wojnę światową. W całej Polsce został wprowadzony stan wojenny. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, której broniło około 200 żołnierzy. Przez siedem dni załoga pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego oraz kpt. Franciszka Dąbrowskiego mimo ogromnej przewagi agresora odpierała ataki z morza, lądu i powietrza. Ważną bohaterską obroną była także obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Polacy poddali się, gdy budynek poczty został podpalony. Miesiąc później zostali rozstrzelani przez Niemców.

- 83. lata temu nad ranem Polacy usłyszeli słowa w radiu, po których wstrzymali oddech. To były słowa, które zmroziły krew w żyłach. Słowa, których nie dało się wymazać choć chciałoby się o nich zapomnieć i uznać, że to był koszmarny sen. Słowa które z każdą minutą coraz silniej oddzielały bezpieczną przeszłość od niepokoju na przyszłość. "A więc wojna" ... tak 1 września 1939 roku rozpoczynał się specjalny komunikat radiowy, który został nagrany 2 dni wcześniej na polecenie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z nadzieją, że nigdy nie przyjdzie taki moment, że trzeba go będzie odtworzyć- mówił wojewoda Łukasz Kmita.

- Spotykamy się jak co roku, aby oddać hołd tym, którzy we wrześniu 1939 roku oddali życie, broniąc Polski. Dla nas i innych krajów Europy środkowo-wschodniej ten konflikt nie skończył się w 1945 roku. Na odzyskanie wolności musieliśmy poczekać do roku 1989, kiedy mogliśmy wejść na drogę prawdziwej niepodległości. Dzisiaj stajemy przy grobach żołnierzy września 1939 roku, mając świadomość, że oddajemy hołd tym, którzy jako pierwsi stanęli w obronie Ojczyzny, ale nie byli ostatni. Po nich przyszły kolejne pokolenia, które walczyły o wolny kraj. Tych z września 1939 roku charakteryzowało to, że poszli w bój nie tylko dlatego, że dostali taki rozkaz, ale dlatego, ponieważ byli głęboko przekonani, o tym, że taka jest powinność żołnierza Wojska Polskiego - przemawiał dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Krakowskie uroczystości obchodów niemieckiej agresji na Polskę przygotował wojewoda małopolski Łukasz Kmita, a także Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie.

1 września jest również obchodzony Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP. To święto zostało ustanowione 25 kwietnia 1997 roku przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych.
1 września Miasto Kraków jest udekorowane flagami państwowymi. Na budynku Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostkach organizacyjnych powiewają flagi państwowe i Unii Europejskiej. Przed magistratem na placu Wszystkich Świętych umieszczono biało-czerwone maszty.

TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach wieczorem zostaną podświetlone w barwach biało-czerwonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. 83. rocznica agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Uroczyste obchody w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto