Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. 80. rocznica bohaterskiej śmierci Józefy Machay-Mikowej - bojowniczki o polskość Orawy

Marcin Banasik
Marcin Banasik
ze zbiorów Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej
13 i 14 października 2022 r. na terenie kościoła i klasztoru norbertanek w Krakowie oraz na cmentarzu Salwatorskim odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą bohaterskiej śmierci Józefy Machay-Mikowej. Działaczka społeczna i bojowniczka o polskość Orawy została aresztowana przez Niemców w maju 1941 r. Więziona była m.in. na Montelupich i w zakopiańskiej siedzibie gestapo „Palace”, mimo tortur, nikogo nie wydała. Wycieńczona zmarła 14 października 1942 r.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

W piątek 14 października 2022 r. (godz. 11) odbędzie się uroczysta msza święta w krakowskim kościele św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela na Salwatorze. Po nabożeństwie u norbertanek zebrani przejdą na cmentarz Salwatorski. Przy grobie Józefy Machay-Mikowej odczytany zostanie Apel Poległych. Na koniec delegacje złożą kwiaty. Uroczystości organizuje samorząd Lipnicy Wielkiej na Orawie. IPN będzie reprezentował zastępca dyrektora krakowskiego oddziału dr Michał Wenklar.

W tym roku w Wielki Piątek Telewizja Polska pokazała film dokumentalny o bohaterskiej Józefinie Machay - Mikowej ps. Ryś, która odegrała istotna rolę walce o niepodległość Orawy i Polski.

Józefa z Machayów- Mikowa to nie tylko symbol, ale kobieta z krwi i kości. Aktywistka społeczna wrażliwa na biedę i wykluczenie, niezłomna działaczka niepodległościowa. Jednocześnie dowcipna i krytyczna, zadziorna, która w czasie wojny stała się twardą żołnierką, konspiratorką i doskonałym przywódcą obdarzonym autorytetem i szacunkiem podwładnych.

Mikowa w czasie wojny była jednym z dowódców Tajnej Organizacji Wojskowej na terenie Krakowa i okolic. Organizowała szlaki przerzutowe i kurierskie wiodące przez Słowację na Węgry. Została aresztowana wraz z mężem Emilem przez gestapo. Nie poddała się mimo tortur. Została zamordowana 14 października 1942 roku, po wielomiesięcznych, strasznych przesłuchaniach i mękach w Krakowie i Zakopanem. Nikogo nie wydała. Wybaczyła swoim oprawcom i osobie, która ją wydała.

Na Orawie Józefina uznawana jest za bohaterkę, nazywana jest wręcz Męczennicą Orawy. Niestety, poza Orawą nie jest zbyt znana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. 80. rocznica bohaterskiej śmierci Józefy Machay-Mikowej - bojowniczki o polskość Orawy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto