18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: 48. Studencki Festiwal Piosenki

Monika Jagiełło
W tym roku podczas finałowego koncertu będzie okazja usłyszeć m.in. Elżbietę Wojnowską
W tym roku podczas finałowego koncertu będzie okazja usłyszeć m.in. Elżbietę Wojnowską wikipedia
Od chwili, gdy 50 lat temu po raz pierwszy zagrano tu "Gaudeamus", zmieniło się wiele. Oprócz jednego: Studencki Festiwal Piosenki to wciąż święto muzyki.

W tym roku Studencki Festiwal Piosenki świętuje 50-lecie. Wszystko zaczęło się w 1962 r. Jak to zwykle bywa w wypadku legend, zaczęło się od idei podszytej młodzieńczym zapałem. Ale już pierwsi laureaci - Edward Lubaszenko (I miejsce) i Ewa Demarczyk (II miejsce) mieli stać się artystami wielkiego formatu.Kolejne lata i dekady też konfrontowały słuchaczy z młodymi muzykami o sporym potencjale.

Gdy przyjrzeć się liście laureatów z kolejnych lat, trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że następne pojawiające się nazwiska są równie imponujące: Maciej Zembaty, Marek Grechuta, Andrzej Sikorowski, Jacek Kaczmarski, Lech Janerka, Mariusz Lubomski, Renata Przemyk, Robert Kasprzycki czy Piotr Rogucki. Jak widać, każda dekada przynosi kilku ciekawych artystów.

Przed nami weekend z muzyką. Najlepszych twórców wybierze jury w składzie: Olga Lipińska, Beata Banasik, Roman Kołakowski, Zygmunt Konieczny, Jan Poprawa, Jerzy Satanowski, Bogusław Sobczuk i Andrzej Zarycki. Jak co roku o pierwszą nagrodę powalczy kilkudziesięciu wykonawców. Są wśród nich debiutanci i muzycy, którzy pierwsze kroki na scenie mają już za sobą (jak lubelski zespół Miąższ, który niedawno wydał udany debiutancki krążek).
Od godz. 17. w piątek i sobotę w Grotesce będziemy mogli posłuchać tegorocznych uczestników festiwalu (wstęp jak zawsze wolny). Natomiast od 21. w Piwnicy pod Baranami koncert pt. "A dzisiaj śpiewamy tak", na który złożą się recitale laureatów SFP: Jakuba Blokesza, Beaty Banasik oraz Tomasza Steńczyka (wstęp wolny).

W sobotę w "Loch Camelot", przy ul. Św. Tomasza 17 koncert "Moja mała historia piosenki" - recital piosenkarki Elżbiety Wojnowskiej. Po koncercie przeniesiemy się do Piwnicy pod Baranami, gdzie pokażą, co potrafią tegoroczni uczestnicy SFP. Po koncercie, dokładnie o północy, poznamy zwycięzców 48. edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki.
Kulminacją będzie jednak koncert w niedzielę na deskach teatru Groteska. Zostanie on podzielony na dwie części. Pierwsza tradycyjnie należeć będzie do debiutantów. W drugiej części scenę zajmą ci, którzy na FSP gościli nieraz. Pod hasłem "A nam nie jest wszystko jedno", znanym z tekstu Studenckiego Teatru Satyrycznego, odbędzie się koncert z okazji 50-lecia festiwalu. Wystąpią m.in. Stefan Brzozowski, Zespół "Czerwony Tulipan", Joanna Lewandowska, Iwona Loranc, Mariusz Lubomski, Joanna Słowińska, Jarosław Śmietana, Elżbieta Wojnowska, Hanna Wójciak, Tomasz Steńczyk i Jakub Pawlak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto