Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: 2. festiwal kultury i mediów "Polikultura"

Redakcja
Pierwszy Festiwal Kultury i Mediów odbył się 25 maja 2013 roku w Centrum Kultury „Rotunda”. Poprzedzony licznymi zapowiedziami i podsumowany przychylnymi relacjami w mediach, gościł kilkudziesięciu artystów z Polski i zagranicy oraz ponad pół tysiąca odbiorców. Zapraszamy do zapoznania się z ideą drugiej edycji festiwalu, który od 2014 roku występował będzie pod marką Polikultura.

Polikultura 2014 – dlaczego temat: „Zabłocie Punkt Zwrotny”?

Polikultura pragnie uczestniczyć w kształtowaniu nowej tożsamości Zabłocia. Rejon ten przechodzi metamorfozę. Przestaje być zapleczem przemysłowym Krakowa. Postindustrialne przestrzenie stają się siedzibami instytucji kultury, uczelni wyższych, innowacyjnych przedsiębiorstw. W każdym miesiącu atrakcje Zabłocia przyciągają tu dziesiątki tysięcy turystów. Deweloperzy zmieniają krajobraz obszaru oraz umożliwiają sprowadzanie się do niego nowych mieszkańców.

Celem festiwalu jest ukazanie wartości w zachowaniu specyficznego charakteru Zabłocia, wyróżniającego je wśród innych części Krakowa, oraz zaproponowanie tej przestrzeni jako miejsca wzbogacającego konserwatywną, kulturalną markę miasta o skojarzenia związane z kulturą współczesną.

Organizatorami przedsięwzięcia są studenci Zarządzania Kulturą i Mediami Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z koordynującymi ich działania pracownikami i doktorantami tej uczelni.

Na festiwal złożą się wydarzenia artystyczne interpretujące temat przewodni – „Zabłocie Punkt Zwrotny” – w tym:
- tworzenie muralu
- koncert rockowy
- koncert muzyki filmowej
- przegląd form scenicznych
- flashmob
- wieczór filmowy
- wystawa fotograficzna
- wystawa sztuki

W aktywności festiwalowe zaangażowani zostaną także mieszkańcy i osoby zainteresowane doświadczeniem przestrzeni Zabłocia, w formie m.in.:
- gry miejskiej
- warsztatów malarstwa wielkoformatowego
- aukcji charytatywnej
- współtworzenia sztuki site-specific

Polikultura pragnie odegrać istotną rolę w długotrwałym procesie kreowania nowego, unikalnego wizerunku Zabłocia oraz na stałe wpisać się w kalendarz krakowskich wydarzeń kulturalnych.

W trakcie festiwalu odbędzie się także wernisaż wystawy sztuki o tematyce nawiązującej do Zabłocia, będącego częścią dzielnicy Podgórze - „Pociąg do Zabłocia”.

Zaprezentowane zostaną między innymi prace malarskie, graficzne oraz rzeźby. Dzieła, których ekspozycje umożliwi postindustrialne wnętrze „Studia Zabłocie”, przedstawią między innymi: Sebastian Bożek, Blanka Dudek, Krzysztof Marchlak, Michał Narewski oraz Anna Piechura.

Na wernisażu pokazane zostaną również prace pochodzące z otwartego naboru dzieł, twórców pragnących zaistnieć na arenie artystycznej. Projekt ma na celu zaktywizowanie lokalnej społeczności Zabłocia oraz mieszkańców Krakowa wraz z uwrażliwieniem ich na ten rodzaj sztuki.

2. festiwal kultury i mediów Zabłocie Punkt Zwrotny
Kraków 29 maja – 2 czerwca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto