Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. 19 października rozpoczyna się IV Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Tematem "spotkania kultur"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas / Polska Press
W dniach 19-22 października m.in. w przestrzeniach Auditorium Maximum UJ odbywać się będzie IV Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Polskich naukowców w tych dniach wspierać będą Amerykanie, Czesi, Ukraińcy czy Brytyjczycy. Przyjrzą się oni historii ziem polskich przez pryzmat kultur, które obecne nań były przez stulecia.

Co pięć lat, od 2007 r. środowisko krakowskich historyków zaprasza do udziału w Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. To niezwykłe wydarzenie gromadzi za każdym razem setki naukowców z całego świata zainteresowanych polską historią, kulturą
i językiem. Od samego początku głównym celem Kongresu jest rozwijanie dialogu, wymiana doświadczeń i inspiracji oraz upowszechnianie badań nad dziejami Polski.

Nie inaczej będzie tym razem. IV Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski odbędzie się w dniach 19-22 października w Krakowie, a jego tematem przewodnim będą "spotkania kultur".

"Idee i dobra, zwyczaje i wzorce, tożsamości i języki spotykały się tu ze sobą niczym w tyglu, laboratorium czy też porcie przeładunkowym. Kulturowa, etniczna, językowa, religijna, gospodarcza, demograficzna i społeczna różnorodność stanowiła bowiem dominantę dziejów Polski, która wyryła trwały ślad w naszym dorobku kulturowym i zbiorowej tożsamości" - zapowiadają organizatorzy.

Wykład inauguracyjny wygłoszą prof. dr hab. Jacek Purchla i brytyjski historyk Timothy Garton Ash, specjalizujący się w powojennej historii Europy. Po ich wystąpieniu zostanie ogłoszony laureat nagrody „Pro Historia Polonorum” za najlepszą zagraniczną książkę o historii Polski wydaną w ciągu ostatnich pięciu lat. Odbędzie się także wręczenie dyplomu Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Historycznego dla Pana prof. dr. hab. Aleksandra Krawczuka oraz dyplomu Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Historycznego dla Pana prof. dr. hab. Marka Wilczyńskiego.

Dyskusja odbywać się będzie m.in. w następujących blokach tematycznych:

  • Z Polski w świat: spotkania kultur między migrantami / uchodźcami a ludnością miejscową
  • Wojna i różnorodność poza polem bitwy: spotkania kultur na ziemiach polskich w latach 1914-1923
  • Przestrzeń regionalna i lokalna: pomiędzy homogenicznością i heterogenicznością kulturową
  • Dwór królewski - dwór szlachecki - salon arystokratyczny. Wartości kulturowe i przewartościowania
  • Spotkanie kultur w średniowieczu: Polacy na Rusi i Rusini w Polsce
  • Odmieńcy i maski: interpretacje kulturowych wyborów mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej w czasach polityk historycznych i Internetu
  • Bogactwo różnorodności. Fenomen wielokulturowości w Polsce międzywojennej (1918-1939)

Dużym zainteresowaniem cieszą się zawsze sesje posterowe, gdzie w nieco skondensowanej formie naukowcy łączą tekst i grafiki. Specjalne sesje będą mieli także przedstawiciele muzeów i archiwów. Obrady będą toczyły się w języku angielskim oraz w języku polskim.

W trakcie trwania kongresu będzie możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących. Uczestnicy mogą zwiedzić oddziały Muzeum Krakowa, między innymi Pałac Krzysztofory czy Starą Synagogę. A 20 października wieczorem w Bazylice Mariackiej odbędzie się koncert organowo-wokalny prof. Krzysztofa Michałka i Capelli Marialis.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie TUTAJ

Kolejny krok krok do reparacji dla Polski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto