Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: 160 nauczycieli może stracić pracę, a wielu godziny lekcyjne

Katarzyna Janiszewska
archiwum Polskapresse
W tym roku 160 nauczycieli może zostać od września zwolnionych z pracy. Wielu będzie musiało zgodzić się na mniejszy wymiar godzin, nieokreślonej liczbie młodych pracowników nie przedłuży się umowy. Sprawy zwolnień musiały zostać zamknięte do końca maja. Dyrektorzy mają obowiązek wręczać wypowiedzenia, choć rekrutacja się nie zakończyła i nie wiedzą ilu nauczycieli będą potrzebować od września.

Czytaj także: W Krakowie brakuje pieniędzy na pensje dla nauczycieli

W Zespole Szkół Budowlanych nr 1 nauczyciele, aby uniknąć zwolnień, godzą się na mniej godzin pracy. Jeśli nabór będzie mały, trzech germanistów i jeden nauczyciel geografii dostaną część etatu. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 z dwoma anglistkami zostanie rozwiązana umowa o pracę, a siedmiu stażystom kończy się zatrudnienie. W XXIX Liceum Ogólnokształcącym dyrektor będzie musiał zwolnić nauczycielkę języka polskiego. Pięciu nauczycieli wstępnie zgodziło się na mniejszy etat, jeśli nie zapisze się wystarczająca liczba uczniów. - To jak wróżenie z fusów - mówi Marian Krampus, dyrektor LO. - Zakładamy, że będzie pięć klas, ale mogą być trzy. Musimy się asekurować.

W szkołach samorządowych zatrudnionych jest obecnie 11 tys. 241 nauczycieli. Od września będzie 221 etatów mniej (nauczyciele mianowani, dyplomowani i i kontraktowi). - Trudno wskazać specjalność nauczania, która podlega największym redukcjom - mówi Katarzyna Razmus-Fiedorowicz z biura prasowego UMK. - Nauczyciele często posiadają kwalifikacje do nauczania więcej niż jednego przedmiotu.

Wiadomo za to, że zwolnienia dotkną najbardziej nauczycieli pracujących w gimnazjach. Tam dotrze w tym roku niż demograficzny i tam też najbardziej spadnie liczba uczniów. W sumie, we wszystkich gminnych placówkach oświatowych będzie 2270 uczniów mniej, w tym, w samych gimnazjach - 474.

Wyjątek stanowią szkoły podstawowe. Tutaj, zgodnie z prognozami, liczba uczniów wzrośnie. Niż im nie zagraża, głównie dlatego, że wielu rodziców rezygnuje z miejsca w przedszkolu i decyduje się zapisać sześciolatka do szkoły. - Od dwóch lat nikogo nie zwalniam, a wręcz przeciwnie - zatrudniam nowych pracowników - cieszy się Jerzy Zych, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58. - W tym roku będziemy mieli więcej oddziałów.

Ilu pierwszoklasistów zasiądzie od września w szkolnych ławach, na razie nie wiadomo. Nabór cały czas trwa. 2 czerwca zapisanych do szkół było już 1401 sześciolatków, a dzieci siedmioletnich - 4226. Trwa również rekrutacja do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto