Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. 117-letni krzyż w Zesławicach dostał konserwatorską "ochronę" na czas robót budowlanych

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Tzw. Boża Męka - krzyż drewniany z 1906 r., stoi wśród czterech jesionów, na niewielkiej skarpie przy drodze do Raciborowic.
Tzw. Boża Męka - krzyż drewniany z 1906 r., stoi wśród czterech jesionów, na niewielkiej skarpie przy drodze do Raciborowic. Antoni Łapajerski
Projekt budowy węzła trasy S7 nie uwzględniał obecności zabytkowego 117-letniego krzyża w Zesławicach, co oznaczało, że mógłby on zostać uszkodzony podczas pracy budowlanych. Antoni Łapajerski, społeczny opiekun zabytków, wystąpił w tej sprawie do Miejskiego Konserwatora Zabytków z prośbą o reakcję. W odpowiedzi konserwator wydał zalecenie zabezpieczenia krzyża i rosnących wokół niego drzew na czas robót drogowych.

Wśród czterech jesionów

Tzw. Boża Męka - krzyż drewniany z 1906 r., stoi wśród czterech jesionów, na niewielkiej skarpie przy drodze do Raciborowic. Wtedy tereny te należały do mogilskich Cystersów, a po drugiej stronie drogi stały zabudowania folwarczne.

Zarówno na froncie jak i na ściankach bocznych dolnej belki pionowej występują płaskorzeźbione symbole i narzędzia Męki Pańskiej. W dolnej części, tuż nad cokołem, wyryta jest na czołowej ścianie krzyża data 1906. Postać Chrystusa wykonana jest jako odlew żeliwny. Przed konserwacją drewno w wielu miejscach było zbutwiałe. Cała sylweta krzyża przechylona jest w prawo. Pęknięta belka pionowa została sklamrowana stalowymi płaskownikami prawdopodobnie jeszcze w latach 50 tych.

Procentowe szacunki wykonania robót

Na budowie odcinka Widoma - Kraków od strony Widomej wykonanie robót budowlanych szacuje się na 64 proc., ale na odcinku od strony Krakowa, na terenie miasta to na razie 36 proc. planowanych prac do wykonania.

Zatem nie tak szybko S7 połączy się z budowaną równocześnie Północą Obwodnicą Krakowa, choć zapowiadano, że w 2024 roku tak się stanie. Inwestycje mogą jednak przeciągnąć się na rok 2025. Oczywiście możliwe jest wcześniejsze oddawanie ich do użytku kierowców odcinkami. Czas pokaże.

Obwodnica dla mniejszych miasteczek

Droga ekspresowa S7 między Krakowem a granicą województwa świętokrzyskiego będzie pełniła funkcję obwodnicy dla miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki. Skomunikowana będzie z siecią innych dróg poprzez osiem węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, węzeł zespolony Kraków Mistrzejowice oraz węzeł zespolony Kraków Grębałów. Na węźle Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52, która będzie stanowić Północną Obwodnicę Krakowa. Oddawanie do użytku S7 na północ od Krakowa będzie zapewne następować etapami w latach 2023-2024.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. 117-letni krzyż w Zesławicach dostał konserwatorską "ochronę" na czas robót budowlanych - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto