Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D. Niezwykły projekt inżynierów z Krakowa

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
materiały prasowe
Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo projekt respiratora, który można wydrukować na drukarce 3D. VentilAid stworzony przez firmę Urbicum to projekt urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł. Respiratory to jedna z broni w walce z koronawirusem. Pomagają utrzymać pracę układu oddechowego u zakażonych. We Włoszech, gdzie epidemia rozprzestrzenia się w zabójczym tempie, takich urządzeń brakuje lekarze muszą decydować kogo podłączyć do respiratora, a kogo nie. Tym samym decydują o życiu lub śmierci pacjentów.

Pierwsza działająca wersja urządzenia jest już gotowa, prace nad prototypem II są na ukończeniu. Potrzebne jest wsparcie specjalistów - lekarzy i inżynierów. Chętni do pomocy mogą zgłaszać się na stronie www.ventilaid.org, na której udostępniono projekt.

- Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni - opowiada Szymon Chrupczalski z Urbicum. - VentilAid jest pozbawiony najpoważniejszej wady podobnych projektów - czyli konieczności stosowania trudno dostępnych elementów. Stworzyliśmy projekt w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł.

Niski koszt jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ - jak przewidują autorzy projektu - zapotrzebowanie na respiratory będzie tylko rosło w najbliższych miesiącach. Realny jest także scenariusz, w którym wzrastający popyt spowoduje drastyczny wzrost cen urządzeń, co może postawić chorych w biedniejszych rejonach świata w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Koronawirus: aktualizowany raport

Pełna dokumentacja pierwszego działającego prototypu VentilAid jest dostępna do pobrania ze strony projektu http://www.ventilaid.org. Zawiera ona komplet informacji niezbędnych do wydrukowania i uruchomienia działającego respiratora. Na ukończeniu są prace nad drugą wersją, która różnić się będzie od pierwszego większą niezależnością źródeł zasilania i możliwością użycia jeszcze prostszych komponentów.

Twórcy VentilAid apelują o pomoc. Zwracamy się z gorącą prośbą do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogą pomóc nam rozwijać ten projekt - mówi Szymon Chrupczalski. - Liczymy na to, że znajdziemy ludzi dobrej woli z całego świata. Razem możemy uratować życie wielu osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D. Niezwykły projekt inżynierów z Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto