Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Małopolsce. Raport, analizy, zmiany restrykcji 23.11.2020

Piotr Ogórek
Wojciech Wojtkielewicz
W niedzielę w całej Małopolsce stwierdzono 1598 nowych przypadków koronawirusa, z czego 427 w Krakowie. Niestety, zmarło 38 osób. Liczba łączna przypadków koronawirusa w Małopolsce od początku pandemii to 89 939. Z powodu covid-19 zmarło w sumie już 1628 osób. W Krakowie mamy 24 891 potwierdzonych przypadków zachorowań, a aktywnych chorych jest 4376. Potwierdzono 330 zgonów. Kwarantanną domową objęto 5380 osób, zaś izolacją domową 3 126 osób.

FLESZ - Państwowa spółka wymyśla sposób na zatrzymanie Polaków w domu. Pomóc mają nagrody

Spośród nowych zakażonych w kwarantannie instytucjonalnej, zorganizowanej w hotelu Ibis w Krakowie, aktualnie pozostają dwie osoby. W krakowskich szpitalach hospitalizowanych są teraz 72 osoby.

NOWY SZPITAL W MAŁOPOLSCE

Małopolskie szpitale tymczasowe, przeznaczone do leczenia chorych na covid-19, będą podzielone na aktywne i takie, które są w gotowości do przyjęcia nowych pacjentów. Szpital w krakowskiej hali Expo zacznie działać od 1 grudnia.

- Nie wiemy, co będziemy dalej, ale jesteśmy przygotowani. System jest przemyślany i kompletny, przygotowany nawet z myślą o czarnym scenariuszu. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy modyfikować jego ramy - powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Aktualnie łóżek covidowych w Małopolsce jest ok. 3700, a docelowo w grudniu będzie ich blisko 4200.

Założeniem szpitali tymczasowych jest to, że mają stanowić bufor dla szpitali bazowych. Dysponując dodatkową liczbą miejsc, dają możliwość - w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej - zarówno znaczącego poszerzania bazy łóżek covidowych, jak i odciążenia szpitali bazowych.

Małopolski model na tym etapie zakłada, że szpitale tymczasowe dzielić się będą na szpitale aktywne (już uruchomione lub uruchamiane niebawem, stanowiące bazę z łącznie ok. 450 miejscami) i pozostające w gotowości. Szpitalami pierwszorzutowymi - już uruchomionymi - są szpitale w krakowskim Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) oraz w Krynicy-Zdroju. Szpitalem drugiego rzutu - uruchomionym w części w najbliższym czasie - będzie szpital w krakowskiej hali Expo. Jego pozostała - nieuruchomiona na razie część - jak i inne małopolskie szpitale tymczasowe tworzyć będą III-rzutową rezerwę strategiczną pozostającą w gotowości na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji.

ZMIANY NA FERIE, TESTY

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne zasady walki z pandemią koronawirusa. Co prawda od przyszłej soboty znów zostaną otwarte sklepy i galerie handlowe, ale cała reszta, w tym siłownie, kina i teatry, będzie nadal zamknięta. Do tego zapowiedziano, że ferie zimowe dla całej Polski będą skumulowane, od 4 do 17 stycznia, co rozsierdziło m.in. górali.

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, ważne jest, żeby uratować setki, tysiące, miliony miejsc pracy w przyszłości, ale żeby też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń, jak w ostatnich 10 dniach. - Warunek jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, sklepu meblowego, galerii handlowej. Będziemy je kontrolować i jeśli nie będzie dyscypliny sanitarnej, to będziemy zamykać sklepy - powiedział premier.

Także do świąt będzie obowiązywało zdalne nauczania w szkołach. Natomiast już w nowym roku, od 4 stycznia, zaczną się zimowe ferie dla wszystkich województw w tym samym czasie. Potrwają one dwa tygodnie. To rozwiązanie bardzo nie spodobało się na Podhalu. Przedsiębiorcy z branży turystycznej, ale i zwykli górale są załamani, bo skumulowanie ferii dla wszystkich województw do jednego terminu oznacza dla nich bankructwa. - No, tego to się chyba nikt nie spodziewał. Siedzę i nie wierzę - tak na Facebooku krótko skomentowała decyzję premiera Katarzyna Strama z Centrum Szkoleń Narciarski Nosal w Zakopanem.

Co więcej, hotelarze z Podhala zaczynają nawoływać do strajku generalnego. Zwłaszcza po słowach wicepremiera Jarosława Gowina, który ogłosił, że nie będzie sezonu narciarskiego, bo wyciągi zostaną zamknięte.

Nie można też wykluczyć, że w okresie świątecznym będą obowiązywały jakieś ograniczenia w przemieszczaniu się. - Pracujemy nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwość przemieszczania się podczas okresu świątecznego - powiedział enigmatycznie premier. Cały czas apelował przy tym, aby kontakty międzyludzkie ograniczać jak najbardziej.

Weekendowe decyzje rządu dotkną Małopolskę w jeszcze jeden sposób. Choć to akurat dobra wiadomość. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że Małopolska będzie jednym z trzech województw, które zostaną objęte testami przesiewowymi pod kątem koronawirusa. Badania będą przeprowadzone za pomocą testów antygenowych. Nie podano jednak żadnych terminów takiego badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Małopolsce. Raport, analizy, zmiany restrykcji 23.11.2020 - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto