Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Rząd "odmraża" szpitale jednoimienne. Zapadła pierwsza decyzja. Co ze szpitalem w Małopolsce?

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Archiwum Polskapress
Rząd przymierza się do zmiany pracy jednoimiennych szpitali zakaźnych, które leczą dziś wyłącznie zakażonych koronawirusem. Planuje ponownie otworzyć je dla innych pacjentów. W czwartek zapadła pierwsza decyzja o powrocie do normalności lecznicy w woj. podlaskim. Co ze szpitalem w Małopolsce?

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Jak argumentuje resort zdrowia, decyzja o odmrażaniu szpitali jednoimiennych jest związana ze spadkiem liczby zachorowań na COVID-19. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych zapewnił, że duże ogniska zakażeń w kraju zostały opanowane. Wskazywał, również, że oprócz woj. śląskiego liczba nowych przypadków zachorowań nie jest duża.

- Jeśli patrzymy na ilości wolnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i oddziałach zakaźnych, to na prawie 11 tys. zabezpieczonych łóżek mamy około 2,2 tys. pacjentów – wyliczał Szumowski. Dodając, że w związku z tym „groźba” przepełnienia tych szpitali jest coraz mniej prawdopodobna. W związku z tym podjęto decyzję, aby w oparciu o sytuację epidemiologiczną w danym regionie ograniczać liczbę szpitali jednoimiennych.

W sumie w całej Polsce są 22 takie placówki. Zgodnie z czwartkową decyzją, jako pierwszy, od 1 czerwca powrót do normalności czeka szpital w Łomży.

W Małopolsce na szpital covidowy został wyznaczony Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Na razie jednak nie wiadomo, czy tę lecznicę w najbliższych dniach, również obejmie zapowiadane przez rząd „odmrożenie”. W SU w razie potrzeby może być hospitalizowanych blisko tysiąc pacjentów. W czwartek przebywało w nim 66 chorych zakażonych koronawirusem.

- Aktualnie jesteśmy na etapie całościowej analizy sytuacji epidemicznej i systemu opieki nad zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2 pod kątem zmian, które mogłyby zostać wprowadzone w kontekście malejącej liczby aktywnych przypadków zakażenia, a rosnącej liczby ozdrowieńców. Koncepcja zmian będzie mogła zostać zaprezentowana po tych analizach i koniecznych konsultacjach – informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego. Dokładnego terminu przedstawienia analiz jednak nie podano.

Przypomnijmy, że w SU od poniedziałku 18 maja wznowione zostały przyjęcia w większości przyklinicznych poradni. W tym tygodniu władze placówki podjęły również decyzję, aby pięć z dziesięciu oddziałów, które przekształcono w dedykowane do przyjmowania pacjentów z koronawirusem, przywrócić do ich pierwotnego charakteru. Chodzi o oddział: neurologii, otolaryngologii, chirurgi szczękowo-twarzowej, toksykologii i ginekologii onkologicznej.

Liczba nowych potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w Małopolsce raz spada, raz rośnie. Aktualnie w naszym regionie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1165 osób. W czwartek poinformowano o 15 nowych przypadkach zakażeniach oraz o 22 kolejnych ozdrowieńcach. W sumie od początku epidemii walkę z wirusem wygrało 678 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 40 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto