Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus atakuje. Punkty pobrań wymazów wydłużają godziny pracy - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia

OPRAC.: DMA
Punkty, gdzie małopolscy pacjenci mogą wykonać test w kierunku koronawirusa, będą działać dłużej i przyjmować chorych również popołudniami.

FLESZ - Wracają godziny dla seniorów

Na przestrzeni ostatnich dni liczba Małopolan, którzy muszą zmierzyć się z koronawirusem, gwałtownie wzrosła, wzrosła również liczba osób, u których lekarze podejrzewają COVID-19.

Punkty pobrań wydłużyły godziny przyjmowania

Żeby ułatwić pacjentom niezbędną diagnostykę w tym kierunku, punkty pobrań wymazów w Małopolsce wydłużyły godziny przyjmowania pacjentów. Kolejnym ułatwianiem jest umożliwienie pacjentom zgłoszenie się do punktu pobrań w godzinach popołudniowych.

W punktach poboru wymazów test na koronawirusa mogą wykonać osoby, które otrzymały zlecenie na tego typu badanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz przyszli kuracjusze - przed zaplanowanym wyjazdem do sanatorium. Test jest bezpłatny, a jego wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wszystkie punkty pobrań są czynne od poniedziałku do niedzieli, w określonych godzinach. Obowiązuje w nich rejestracja. Przed zgłoszeniem się do punktu należy umówić się telefonicznie, a na badanie zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.
Osoby, które posiadają swoje Internetowe Konto Pacjenta, wynik testu mogą sprawdzić za jego pośrednictwem. Dostęp do tej informacji ma również lekarz zlecający badanie.

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia od maja sfinansował ponad 37 tysięcy testów wykonanych w punktach pobrań.

Informacje na temat pracy wszystkich punktów pobrań są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej MOW NFZ (www.nfz-krakow.pl), a także na pacjent.gov.plIch adresy można również uzyskać dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ, pod numer telefonu 800 190 590.

Bezpieczne zarządzanie zdrowiem w trakcie pandemii

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to niezbędne narzędzie każdego e-pacjenta w dobie pandemii. Dzięki niemu każdy zainteresowany może uzyskać łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji o swoim zdrowiu z domowego fotela. IKP umożliwia nie tylko zapoznanie się z wynikiem testu w kierunku koronawirusa, ale także m.in. uzyskanie recept na przewlekle stosowane leki po zdalnej konsultacji z lekarzem, bez konieczności wychodzenia z domu.

IKP założyło już ponad 2,9 mln Polaków. Do zalogowania się w IKP jest potrzebny profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Aktywowanie konta jest możliwe również za pośrednictwem banku, który umożliwia założenie profilu zaufanego.

Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta:

  • otrzymasz e-receptę SMS lub e-mailem - wystarczy, że podasz numer telefonu lub adres e-mail,
  • wykupisz leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji,
  • udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informacje o stanie zdrowia i historię przepisanych leków,
  • masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia,
  • odbierzesz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem),
  • masz dostęp do e-skierowań i e-zwolnień.

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia również:

  • sprawdzenie wyniku testu na koronawirusa,
  • upewnienie się, a wielu przypadkach przypomnienie, do której placówki i lekarza POZ pacjent złożył deklarację,
  • zmianę placówki i lekarza POZ,
  • złożenie wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto