Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopiec Kościuszki niedostępny w czasie pandemii. A kiedy przejdzie pilnie potrzebny remont?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Kopiec Kościuszki w czasie narodowej kwarantanny jest zamknięty do odwołania
Kopiec Kościuszki w czasie narodowej kwarantanny jest zamknięty do odwołania Leszek Cierpiałowski
- Mamy teraz 200-lecie Kopca Kościuszki. I po raz pierwszy od tych 200 lat kopiec został zamknięty nie z powodu wojny - bo w czasie I i II wojny światowej był zamknięty, ale poza tym zawsze pozostawał otwarty. Teraz jest niedostępny, akurat na swoją rocznicę - kwituje Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki. Koronawirus pokrzyżował też plany dotyczące wystawy tworzonej u stóp kopca - z jej otwarciem, planowanym na koniec maja, trzeba będzie poczekać do jesieni.

FLESZ - Koronawirus - kiedy będzie dostępna szczepionka

od 16 lat

Wejście na kopiec nie jest obecnie możliwe w związku z decyzja ministra kultury, która pozamykała muzea, kina, teatry w związku z pandemią koronawirusa. Zamknięcie tego wyjątkowego zabytku jest bezterminowe.

W forcie pod kopcem tworzone jest muzeum z wystawą „Kościuszko - bohater wciąż potrzebny”, trwa teraz jego wyposażanie. - Podwykonawcy zwożą scenografie, sprzęt, multimedia, podpinają je. Już jednak wiemy, że otwarcie wystawy, zaplanowane na 28 maja, nie odbędzie się w tym terminie, mimo że będzie już ona gotowa. To termin nierealny dla imprezy, która miała zgromadzić wiele osób. Urządzimy otwarcie we wrześniu albo w październiku, o ile do tego czasu sytuacja się unormuje - słyszymy od Leszka Cierpiałowskiego, dyrektora biura KKK.

Na nieodwiedzanym teraz kopcu podjęto się bieżących drobnych napraw, dotyczących koryt ściekowych (wymieniane są w nich plastikowe rury, które zniszczały). A co z wyczekiwanym od lat dużym remontem kopca, stabilizacją jego bryły? Przypomnijmy, że Kopiec Kościuszki przechyla się w stronę południową i osuwa. Jest gotowy i kilkakrotnie już poprawiony na życzenie miejskiego konserwatora zabytków projekt budowlany. Zaproponowana metoda zakłada m.in. rozbiórkę górnej około jednej trzeciej kopca i wykonaniem jej na nowo z innego materiału, obłożenie całego obiektu siatkami wypełnionymi tłuczniem i humusem, odpowiednio kotwionymi, obsypanie ziemią i obsianie trawą. Według wstępnych szacunków takie ratowanie kopca będzie kosztować 15-20 mln zł i potrwa dwa sezony.

Miejski konserwator o opinię w sprawie takiego remontu zwrócił się do Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy małopolskiej konserwator. - Na posiedzeniu rady przedstawialiśmy nasz projekt, rada wysłuchała, była przychylnie nastawiona. Ale to było w styczniu i do tej pory nic się w tej sprawie nie stało, utknęła. Jak przyjdą deszcze, to kopiec popłynie - alarmuje teraz Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki.

Zapytaliśmy więc krakowski magistrat, co z decyzją miejskiego konserwatora, ponieważ brak jego rozstrzygnięcia blokuje starania o pozwolenie na budowę.

Otrzymaliśmy odpowiedź miejskiego konserwatora, w której podkreślono, że Kopiec Kościuszki wymaga pilnych, kompleksowych prac naprawczych. "W świetle dokumentacji opracowanej na zlecenie Komitetu Kopca Kościuszki, remont i zabezpieczenie stożka będą wiązały się ze znaczą ingerencją w jego strukturę" - zaznacza przy tym konserwator.

W odpowiedzi znajdujemy też wyjaśnienie, iż - biorąc pod uwagę zakres projektowanych ingerencji w zabytek uznany w 2017 r. przez prezydenta RP za Pomnik Historii - miejski konserwator zabytków w październiku 2019 r. poprosił o zaopiniowanie dokumentacji przez Wojewódzką Radę Ochrony Zabytków przy wojewódzkim konserwatorze zabytków. Posiedzenie Rady odbyło się 23 stycznia br. i wówczas zaakceptowano "kierunek działań podjętych przez projektantów". A pisemne informacje o ustaleniach Rady zostały przekazane miejskiemu konserwatorowi 10 marca.

Kiedy można się spodziewać decyzji? - W ostatnim czasie w Biurze miejskiego konserwatora zabytków obszerny projekt podlegał końcowej analizie, tak aby w kwietniu miejski konserwator mógł wydać wiążące rozstrzygnięcie w sprawie - informuje urząd.

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kopiec Kościuszki niedostępny w czasie pandemii. A kiedy przejdzie pilnie potrzebny remont? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto