Koncert w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Krakowie

Artykuł sponsorowany
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wspólnie z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie organizuje dwa uroczyste koncerty w dniu 17 stycznia 2013 roku, w siedzibie szkoły. Zespół Żacy Krakowscy działający przy ZSM zaprezentuje kolędy renesansowe. Wydarzenia artystyczne – koncerty lub przedstawienia oraz animacje dla dzieci i młodzieży odbędą się w 7 instytucjach kultury w kraju, które otrzymały wsparcie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycje realizowane ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko wpływają na różnorodne obszary życia społecznego i gospodarczego, między innymi na kulturę. Dzięki unijnym funduszom możliwa jest budowa lub modernizacja filharmonii, teatrów, szkół i uczelni artystycznych oraz ochrona zabytków. Cykl wydarzeń artystycznych został zorganizowany, by pokazać rzeczywisty wpływ Funduszy Europejskich na rozwój kultury.

Koncerty uczniów ZSM odbędą się w Sali Koncertowej zlokalizowanej w nowym budynku szkoły, którego budowa została dofinansowana z POIiŚ. Zespół Żacy Krakowscy działający przy ZSM w Krakowie gra i śpiewa muzykę polskiego średniowiecza i renesansu. Podczas obu czwartkowych koncertów zespół wykona kolędy renesansowe zaczerpnięte z zabytkowych kancjonałów, które przechowywane są w klasztorze benedyktynek w Staniątkach. Pomiędzy utworami muzycznymi będą recytowane fragmenty poezji ks. Jana Twardowskiego. Koncerty wzbogacone zostaną o wykłady Barbary Sikluckiej, opiekunki zespołu, poświęcone historii Kolęd Staniąteckich. Żacy Krakowscy wystąpią w strojach z epoki.

Koncerty i animacje artystyczne dla dzieci i młodzieży zaplanowano na czwartek, 17 stycznia, w godzinach 16.00 oraz 18.00 w Sali Koncertowej ZSM mieszczącej się na os. Centrum E 2 w Nowej Hucie.

Bliżej kultury w Małopolsce

Wśród beneficjentów środków unijnych w województwie małopolskim jest m.in. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, gdzie 17 stycznia odbędą się animacje artystyczne.

Szkoła pozyskała na swój rozwój ponad 20 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko.

- W tym roku szkolnym udostępniliśmy naszym uczniom nowy obiekt dydaktyczny, wybudowany ze środków unijnych. W efekcie rozszerzamy ofertę edukacyjną, m.in. w zakresie kształcenia w ramach muzyki jazzowej i elektronicznej, łączenia różnych form artystycznych, jak muzyka instrumentalna i wokalistyka oraz elementy teatralne i baletowe. Rozwijamy dział kształcenia w ramach techniki nagraniowej i akustyki oraz nowoczesnych metod komponowania i wykorzystania technik multimedialnych w muzyce. Nowy amfiteatr otworzył szkołę jeszcze bardziej dla społeczności lokalnej. Jesteśmy w stanie włączyć się szerzej w nurt życia kulturalnego w regionie. Będziemy w tym roku gospodarzami wielu wydarzeń artystycznych - m.in. Nowohuckiej Wiosny Muzycznej - powiedział Witold Malinowski, dyrektor szkoły.

Instytucje kultury w województwie małopolskim otrzymały łącznie ponad 201 mln złotych na inwestycje podnoszące ich standard. Z Programu korzystają w regionie także: Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Krakowie, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, Teatr Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu.

Rozwój infrastruktury kultury w kraju z Funduszami Europejskimi

Ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko realizowanych jest 77 projektów z obszaru kultury i dziedzictwa kulturowego. Pieniądze unijne przyznane na te inwestycje to około 2,2 mld zł.

Z dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko korzysta 46 instytucji kultury i 74 zabytki 27 szkół i uczelni artystycznych.

Tylko w 2012 roku wsparcie uzyskało 19 nowych inwestycji, w tym m.in.: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytet Muzyczny w Poznaniu, a także kolejne etapy wcześniej dofinansowanych z programu projektów realizowanych przez Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku.

W minionym roku oddano do użytku aż 14 projektów. Są to m.in.: Opera i Filharmonia Podlaska, Szkoła Muzyczna im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach, Teatr Stary w Lublinie, Szkoła Plastyczna im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, Teatr Witkacego w Zakopanem, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Program Infrastruktura i Środowisko

Fundusze Europejskie – każdy korzysta, nie każdy widzi. Do tej pory samorządy, przedsiębiorcy, urzędy, instytucje kultury, ochrony zdrowia i uczelnie wyższe w całym kraju pozyskały na realizację ponad 1500 projektów infrastrukturalnych prawie 98 mld złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko (ok. 84% dostępnych funduszy UE).

Z Programu wspierane są inwestycje w 6 sektorach, dla których przewidziano budżet „unijny” w kwocie ok. 115 mld zł:

- środowisko – 20,8 mld złotych
- transport – 81,1 mld złotych
- energetyka – 7,1 mld złotych
- kultura – 2,3 mld złotych
- zdrowie – 1,6 mld złotych
- szkolnictwo wyższe – 2,4 mld złotych

Wydarzenia edukacyjno-promocyjne współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto