Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert, impreza klubowa, wystawy i projekcje filmów. Od 5 do 10 października odbędzie się w Krakowie Ars Latrans Festival

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
W skład Ars Latrans Orchestry wchodzą wokaliści i instrumentaliści z krakowskiej sceny alternatywnej
W skład Ars Latrans Orchestry wchodzą wokaliści i instrumentaliści z krakowskiej sceny alternatywnej Klaudyna Schubert
Od 5 do 10 października odbędzie się w Krakowie trzecia edycja multimedialnego Ars Latrans Festivalu. Tym razem hasłem imprezy jest „Sztuka miłości”.

FLESZ - Mniej plastiku na owocach i warzywach

od 16 lat

Pod nazwą Ars Latrans ukrywa się krakowski kolektyw twórców, który działa na różnych polach sztuki – od muzyki, przez malarstwo, po performans. W jego skład wchodzą również promotorzy i animatorzy życia kulturalnego. W sumie jest to dziś 30 osób – nie tylko z Krakowa, ale i z całej Polski. Założycielami stowarzyszenia jest trójka artystów spod Wawelu: Piotr Wykurz, Aleksandra Leszczyńska-Gajda i Urszula Kocjan.

- Mnóstwo naszych znajomych tworzyło wspaniałe dzieła sztuki, ale nie miało gdzie i jak ich pokazać ludziom. Dlatego najczęściej trafiały one do przysłowiowej szuflady. Stąd wpadliśmy na pomysł, aby stworzyć festiwal, który będzie tę sztukę pokazywał – tłumaczy Piotr Wykurz.

Najpierw kolektyw zorganizował w Krakowie trzy edycje Kołłątajowskiego Przeglądu Sztuki. Z czasem tworzący go artyści postanowili zmienić jego nazwę. Tak narodził się Ars Latrans Festival. Do tej pory odbyły się dwie jego edycje, w ramach których odbyły się koncerty i performance, można było też obejrzeć wystawy i filmy.

- Każda edycja miała swój temat. W 2018 roku były to lata 80. pod hasłem „Miami Vice”, a rok później – „Japonizm”. Wszystkie prezentowane działa sztuki dotyczyły więc w mniejszym lub większym stopniu tych tematów. Poza tymi festiwalami zorganizowaliśmy również mniejsze wydarzenia – „Ars Latrans Experiences”, podczas których można było doświadczać muzyki różnymi zmysłami – opowiada Piotr Wykurz.

Przy okazji festiwalu „Miami Vice”, muzycy wchodzący w skład kolektywu powołali do życia własny zespół – Ars Latrans Orchestra. Wykonał on znane przeboje z lat 80. w nowych aranżacjach. Kiedy przygotowywano edycję pod hasłem „Japonizm”, artyści udali się na obóz kompozycyjny, czego efektem były już ich autorskie kompozycje.

- Potem pandemia sprawiła, że mieliśmy więcej czasu, aby przygotować własną muzykę. Było to aż półtora roku. Wyjechaliśmy na dwa obozy, podczas których powstały kolejne utwory. Wtedy pojawił się pomysł, aby wydać je na płycie. Tym razem zadaliśmy sobie bardzo nośny temat do zinterpretowania – „Sztuka miłości”. Tak powstał album, który ku mojemu zaskoczeniu okazał się piękny, ale smutny – podkreśla Piotr Wykurz.

W skład Ars Latrans Orchestry wchodzą krakowscy muzycy: Aleksandra Dąbrowska (znana jako Odet), Grzegorz Wardęga (runforrest), Kuba Tracz (z duetu Bass Astral x Igo), Jakub Wojtas (Clock Machine/kidei), Kuba Jaworski (Gypsy and the Acid Queen), Maciej Kwarciński (Hyper Son), Nikodem Dybiński (producent płyty) oraz Piotr Wykurz (Clock Machine/kidei).

Płyta Ars Latrans Orchestry, która właśnie trafiła do sprzedaży i streamingu, zapowiada najbliższą edycję festiwalu, organizowanego przez kolektyw pod hasłem „Sztuka miłości” od 5 do 10 października w Krakowie.

- Program jest bardzo bogaty, mimo że nie dostaliśmy żadnego wsparcia od miasta czy od państwa. Nie mamy też żadnych sponsorów. Naszym mottem jednak jest „Mniej możliwości, więcej kreatywności” – podkreśla Piotr Wykurz.

Festiwal zaczyna się 5 października wernisażem wystawy „Mis(s)gender” Aleksandry Banaś w Galerii Triennale. Dzień później zobaczymy filmy absolwentów łódzkiej „filmówki”. 7 października organizatorzy zapraszają na „Rozmowy o miłości” z psychologami. Następnego wieczoru najważniejsze wydarzenie festiwalu: multidyscyplinarny koncert Ars Latrans Orchestry i gości – „Sztuka miłości”. 9 października odbędzie się „Electronic Night” – impreza taneczna z udziałem czterech didżejów. Na koniec projekcja filmu „Nature Is My Homeland” oraz finisażowa wystawa sztuki. Wszystkie wydarzenia poza tym pierwszym odbędą się w klubie Hol w Hotelu Forum.

- Potem chcemy wyruszyć na podbój Polski. Ludzie bardzo pozytywnie reagują na naszą płytę. Dlatego postanowiliśmy zagrać kilka koncertów. Niestety: nie będziemy mogli stanąć na scenie w takim składzie jak w Krakowie. Pojawi się zatem mniej muzyków na scenie. Zachowamy jednak formę multimedialnego spektaklu – zapowiada Piotr Wykurz.

Każdy, kto chciałby dołączyć do kolektywu Ars Latrans powinien wziąć udział w rekrutacji, która odbywa się raz w roku na stronie internetowej www.arslatrans.pl. Najbliższa jest zaplanowana na początek przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koncert, impreza klubowa, wystawy i projekcje filmów. Od 5 do 10 października odbędzie się w Krakowie Ars Latrans Festival - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto