Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny odcinek projektu baletu Cracovia Danza "Kraków tańcem malowany" dostępny od 6 listopada [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzyczny spektakl baletu Cracovia Danza na krakowski Rynku zarejestrowany podczas letniego Festiwalu Tańców Dworskich
Muzyczny spektakl baletu Cracovia Danza na krakowski Rynku zarejestrowany podczas letniego Festiwalu Tańców Dworskich Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
"Wokół Wita Stwosza" to kolejny odcinek projektu baletu Cracovia Danza "Kraków tańcem malowany", w którym artyści tańcem opowiedzą o słynnym ołtarzu z Kościoła Mariackiego oraz o tym, jak od setek lat inspiruje on artystów, w tym tancerzy i choreografów. Premiera internetowa 6 listopada o godz. 20.00, a w galerii prezentujemy zdjęcia z malowniczych spektakli tegorocznego Festiwalu Tańców Dworskich. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Kolejny odcinek cyklu "Kraków tańcem malowany" będzie miał swoją premierę internetową 6 listopada o godz. 20.00. Film "Wokół Wita Stwosza" to opowieść o słynnym ołtarzu z Kościoła Mariackiego oraz o tym, jak od setek lat inspiruje on artystów, w tym tancerzy i choreografów. Premiera odbędzie się na kanale Baletu Cracovia Danza na YouTube.

Średniowieczna opowieść baletu Cracovia Danza

Pretekstem do stworzenia opowieści o dziele najwybitniejszego artysty tamtych czasów jest spektakl Baletu Cracovia Danza w choreografii Romany Agnel. Przedstawione w nim zostały sceny z ulic XV-wiecznego Krakowa, gdzie obserwowane przez mistrza Wita sytuacje stały się inspiracją do stworzenia kwater słynnego poliptyku. W spektaklu tancerze w średniowiecznych kostiumach odtworzonych na wzór tych z ołtarza, poruszają się w rytm muzyki z epoki, tańcząc w stylu i technice z XV wieku, prezentując także autentyczne choreografie dawnych mistrzów tańca.

Historia ołtarza Mariackiego

Ale w odcinku znajdziemy nie tylko taniec! Specjaliści – prof. Marek Walczak z Instytutu Historii Sztuki UJ, dr Agata Wolska, autorka książki "Zagrabiony, odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa" oraz Tomasz Dobrzański, kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu Ars Cantus, opowiedzą o ołtarzu, o czasach późnego średniowiecza, inspiracjach i o muzyce, która towarzyszyła ówczesnym mieszkańcom miasta.

Dowiemy się, dlaczego śmiało można nazwać ołtarz "medialnym", jakie szczegóły możemy w nim odnaleźć, ale też kiedy zdarzały się sposobności, by zobaczyć go w całej okazałości. Poznamy wpływ ołtarza na twórczość Adama Bunscha i będziemy mieli okazję zobaczyć fotografie poliptyku z 1946 roku.

Nie zabraknie również muzyki XV wieku, która nieodłącznie związana jest z tańcem, a eksperci wprowadzą w jej tajniki, zobaczymy na jakich instrumentach była wykonywana i poznamy trudności, jakie stoją przed rekonstruktorami muzyki wieków średnich. Dowiemy się także wiele o tańcach średniowiecznych i o źródłach, z których czerpane są te informacje. Przez sekrety tańca przeprowadzi widzów Romana Agnel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejny odcinek projektu baletu Cracovia Danza "Kraków tańcem malowany" dostępny od 6 listopada [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto