Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejni krakowianie zostaną podpięci do sieci ciepłowniczej. Tak miasto chce stawać się bardziej ekologiczne

Julia Kalęba
Podłączając kolejnych mieszkańców do sieci ciepłowniczej miasto chce redukować emisję gazów cieplarnianych.
Podłączając kolejnych mieszkańców do sieci ciepłowniczej miasto chce redukować emisję gazów cieplarnianych. Andrzej Banas / Polska Press
- Większa część Krakowa będzie podłączona do sieci komunalnej - mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Jego zapowiedź wiąże się z umową, którą miasto właśnie podpisało z właścicielem krakowskiej elektrociepłowni oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Energetycznym.

FLESZ - Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?

od 16 lat

Umowa podpisana 3 września 2021 roku w Pałacu Krzysztofory w Krakowie ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla miasta i dostęp do sieci ciepłowniczej jeszcze większej liczbie mieszkańców. Dokument podpisali przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie mieszkańcom ciepła - właściciel krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarczające energię cieplną do mieszkań oraz Miasto Kraków.

Zlikwidowaliśmy to, co było możliwe jeśli chodzi o węgiel, pozostaje kwestia elektryki albo ciepła miejskiego. Ciepło miejskie jest rzeczą najważniejszą i najbardziej ekologiczną. Mam nadzieję, że to porozumienie, które dzisiaj podpisujemy, przyczyni się do tego, że będzie więcej tego zdrowego ciepła. To się wpisuje w politykę klimatyczną prowadzoną przez Kraków

- powiedział Prezydent Miasta Jacek Majchrowski.

Prezydent przypomniał też, że Kraków realizuje politykę klimatyczną spójną z unijnym prawem klimatycznym oraz oczekiwaniami mieszkańców, którzy w panelu obywatelskim opowiedzieli się za szybkimi i daleko idącymi odpowiedziami na kryzys klimatyczny. Miasto chce więc osiągnąć neutralność klimatyczną nie później niż w roku 2050, rozkładając te zmiany na lata. Najbliższą cezurą ma być rok 2030 z 30. procentową redukcją emisji, a kolejną 2040 - z 80. procentową redukcją.

Istotnym elementem strategii klimatycznej jest przebudowa systemu ciepłowniczego miasta na niskoemisyjny. Przyczyni się do do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń

- podkreślił Jacek Majchrowski.

Krakowska elektrociepłownia w ubiegłym roku zaczęła prace nad studium wykonalności inwestycji zmierzającej do całkowitego wyłączenia z eksploatacji bloków węglowych i zamienienia ich na jednostki gazowe.

W perspektywie najbliższych lat w krakowskiej elektrociepłowni zostaną przeprowadzone inwestycje związane z budową nowych kogeneracyjnych źródeł gazowych. Dzięki podpisanemu porozumieniu inwestycje zapewnią optymalną efektywność ekonomiczną dla krakowskiego systemu ciepłowniczego

- zaznacza Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni.

Dla mieszkańców oznacza to poszerzenie miejskiej sieci ciepłowniczej o kolejne adresy. Jak powiedział Marian Łyko, prezes zarządu MPEC, przedsiębiorstwo pracuje teraz nad nowymi odcinkami sieci cieplnych, a w niektórych miejscach nad poszerzeniem tych już istniejących.

- Rozbudowując miejski system ciepłownicy MPEC zwiększa jego efektywność i zarazem zmniejsza emisję zanieczyszczeń do środowiska - podkreśla Marian Łyko. - W trosce o środowisko, ale z poszanowaniem historycznej substancji miasta, przy ścisłej współpracy z archeologami i służbami konserwatorskimi sieć wykonywana jest również w ścisłym, zabytkowym centrum Krakowa. Zakładamy, że rozwój rynku ciepła w latach 2021-2026 obejmie podłączenie nowych odbiorców o łącznym, szacowanym zapotrzebowaniu mocy na 205,3 MW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto