Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne siedem gmin włącza się do walki o czyste powietrze w Małopolsce

Łukasz Winczura
Łukasz Winczura
Już 62 gminy, czyli co trzecia w województwie małopolskim, bierze udział w program LIFE, którego celem jest walka o poprawę jakości powietrza. Projekt, rozpisany na siedem lat, zakończy się w 2023 roku. Z programu LIFE finansowane są innowacyjne projekty w zakresie ochrony środowiska w Europie.

Całkowity budżet projektu wynosi 70 mln złotych, z czego 42 mln zł to dofinansowanie unijne. Obok gmin małopolskich partnerami projektu Life są między innymi: Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, województwo śląskie, czeskie ministerstwo środowiska oraz belgijski Instytut Vito NV.

Wczoraj do projektu dołączyło siedem kolejnych gmin. To Gromnik, Kościelisko, Krzeszowice, Myślenice, Stryszów, Sułkowice i Wielka Wieś.

Life. Co to takiego?

To przede wszystkim program edukacyjny, mający na celu uczulenie mieszkańców na ochronę powietrza. Specjalnie przeszkoleni ekodoradcy, których jest 60, prowadzą spotkania i udzielają porad w kwestii wymiany starych pieców i kotłów na nowoczesne nowoczesne urządzenia grzewcze oraz termomodernizacji.

- W ciągu trzech lat takich spotkań odbyło się 5 tysięcy. Według naszych wyliczeń wzięło w nich udział ponad pół miliona osób. Efekty pracy? 23 tysiące umów na wymiany pieców. Przeszkolonych też zostało kilkuset urzędników w gminach – wylicza wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który w zarządzie województwa odpowiada za sprawy związane z ochroną środowiska.

Ekodoradcy wraz ze strażami gminnymi kontrolują także domowe paleniska. Tych od początku programu było już ponad 5600.

W ramach projektu powstał także autorski program studiów podyplomowych, które od 2016 roku są prowadzone na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Dyplomy specjalistów ochrony powietrza odebrało jak do tej pory 114 absolwentów.

Uczestnicy programu otrzymali też 1800 odświeżaczy powietrza, które zostały zamontowane w przedszkolach, szkołach oraz na szpitalnych oddziałach pediatrycznych.

Co w planach?

Wszystkie szkoły ze 182 gmin województwa zostaną zaproszone do wzięcia udziału w projekcie, który dotyczy montowania mierników o stanie powietrza w danej miejscowości. W wybranych do programu szkołach zostanie też przeszkolony jeden nauczyciel, który otrzyma pakiet materiałów informacyjnych do specjalnych lekcji i pogadanek.

Przyjęty zostanie także nowy program ochrony powietrza dla Małopolski.

- Nakłada on na gminy obowiązek przeznaczenia co najmniej 1 proc. wydatków budżetu do dopłaty na wymianę kotłów i instalację nowych urządzeń, brak dopłat do nowych kotłów na węgiel a preferowanie odnawialnych źródeł energii czy wyznaczenie ekodoradcy dla mieszkańców w każdej gminie – wylicza marszałek Witold Kozłowski. Szef zarządu województwa dodaje, że przygotowane zostaną programy osłonowe dla najbiedniejszych związane z dopłatami do wyższych kosztów ogrzewania.

Warto przypomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku rząd ogłosił program antysmogowy „Czyste powietrze” z budżetem 103 mld zł. Zgodnie z nim można składać wnioski o dotacje i pożyczki na termomodernizację i wymianę pieca. Jak podkreśla Tomasz Urynowicz, Małopolska przygotuje wiele propozycji. Ich beneficjentami będą także uczestnicy programu Life.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejne siedem gmin włącza się do walki o czyste powietrze w Małopolsce - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto