Kolejna edycja KNBA za nami! Miasteczko mistrzem, a Nigasy wicemistrzem [zdjęcia]

Aleksander Glowania
Rozgrywki XXIV edycji KNBA dobiegły końca. Ostatni weekend ...
Rozgrywki XXIV edycji KNBA dobiegły końca. Ostatni weekend ... Antoni Wójtowicz
Rozgrywki XXIV edycji KNBA dobiegły końca. Ostatni weekend wypełniły mecze o najwyższą stawkę – awans do wyższych lig, utrzymanie i wreszcie o miejsca na podium. Punktem kulminacyjnym, był wielki finał I ligi, w którym zmierzyły się drużyny Miasteczka oraz Nigasów. Ogromne emocje udzielały się wszystkim!

Krowodrza najmodniejszą dzielnicą Krakowa!

Sobotnie rozgrywki rozpoczęły się od zaciętej walki o możliwość gry w II lidze. Już w pierwszym meczu naprzeciw siebie wybiegły twardo grające drużyny Dobczyc i Yellow Pigs. Od samego początku oglądaliśmy bardzo wyrównane spotkanie (do przerwy 36-32 dla Pigs). Wynik w okolicy remisu utrzymywał się do 6 minuty III kwarty. Później swoje show rozpoczął Paweł Boczoń z Dobczyc, który w ciągu końcowych 4 minut trzeciej ćwiartki trafił 11 oczek. W ostatnich 10 minutach zespół Pigs wyraźnie stracił pomysł na grę, zaś znakomitą serię kontynuował Boczoń, dorzucając kolejne 17 punktów (łącznie 42 pkt. (5x3) 13 zb). Ostatecznie Dobczyce wygrały 95-61 i to one walczyć będą w następnej edycji KNBA na drugoligowych parkietach.

Kto wygrał w II lidze?

Na równoległym boisku w walce o grę w II lidze spotkały się drużyny Fast Break oraz Złego Towarzystwa.  Dzięki wysokiej skuteczności szczególnie w II kwarcie, FB do przerwy wypracowało przewagę w postaci 12 punktów. W drugiej połowie Towarzystwo systematycznie zmniejszało straty, by na 6 minut przed ostatnim gwizdkiem wyjść na nieznaczne prowadzenie. Niezwykle ważny dla finalnego rozstrzygnięcia okazał się trzypunktowy celny rzut Marka Waisa z Towarzystwa na minutę przed końcem spotkania. W tym momencie prowadzenie drugoligowców wyniosło 6 punktów. Zawodnicy FB próbowali odpowiedzieć rzutami za 3, jednak żaden z nich nie znalazł drogi do kosza i to Towarzystwo wywalczyło utrzymanie.

W kolejnym meczu Sharksi zmierzyli się z nieobliczalnymi Klockami. Jak widać doskonale na tym przykładzie, doświadczenie zebrane w wyższych ligach stanowi niezwykle cenny atut. Ostateczne zwycięstwo Rekinów nie podlegało dyskusji zaś końcowa przewaga wyniosła przekonywujące 26 punktów. Znakomity występ w ekipie zwycięzców zaliczył Artur Guziński (30pkt).

W ostatnim barażowym spotkaniu, drużyna Hurricane nie bez problemu poradziła sobie z ambitnie grającymi C&C. Początek meczu należał zdecydowanie do trzecioligowców i tylko dzięki dobrej grze na tablicach Bogusza (do przerwy 16 zbiórek) oraz celnym trafieniom Kormana, C&C nie utrzymało do przerwy kilkunastopunktowej zaliczki. W drugiej połowie byliśmy świadkami wymiany ciosów „kosz za kosz”. Punktem zwrotnym okazała się 5 minuta III kwarty, w której Hurricane po celnej trójce Floryańskiego oraz szybkim kontratakom odskoczyło na 8 punktów. Ostatecznie po najbardziej wyrównanej rozgrywce pierwszego dnia finałów XXIV edycji ligi KNBA, C&C uległo drużynie Hurricane różnicą 6 punktów 67 do 73.

Odlewnictwo wygrywa z Publiczność Szaleje

W finale II ligi grupy A zagrała Publiczność Szaleje oraz niepokonane do tej pory Odlewnictwo. Pierwsza kwarta zakończona wygraną Publiczności 20-16 dawała nadzieję na zaciętą walkę do końca meczu. Zawodnicy Odlewu nie pozostawili jednak rywalom złudzeń i po odrobieniu dwóch koszy straty, od 12 minuty systematycznie powiększali przewagę. Najlepsza w ich wykonaniu okazała się wygrana różnicą 13 punktów III kwarta. Po 40 minutach gry, Odlewnictwo zwyciężyło wyraźnie 81-57 i mogło, jako niepokonane świętować powrót na I ligowe parkiety.

W meczu finałowym grupy B, tegoroczny beniaminek WAPDENT po zaciętym spotkaniu wygrał z Dzięki, Cześć 80-74. Duży udział w zwycięstwie medyków miał powracający po kontuzji Mateusz Rybka, który trafiając 20 punktów i zbierając 9 piłek otarł się o double-double. W drużynie Dzięki, Cześć świetny mecz rozegrał Emanuel Wanat rzucając łącznie 33 punkty.

Niecałe 24 godziny na regenerację miały zespoły, które przegrały sobotnie finały w II ligach. W meczach barażowych o awans do najwyższej klasy rozgrywek, Publiczność Szaleje zmierzyła się z zespołem Łowców zaś ekipa Dzięki, Cześć z drużyną Cravs. Obecni pierwszoligowcy w obu przypadkach okazali się lepsi i to oni uzupełnili ostatecznie skład zespołów I ligi KNBA na jubileuszową XXV edycję. Zdecydowanie bardziej zacięte spotkanie stoczyli Cravsi, którzy dopiero w połowie IV kwarty wypracowali kilka punktów przewagi nad Dzięki, Cześć. Dobre zawody w ekipie zwycięzców rozegrał Bartosz Kurdziel notując mocne double-double w postaci 20 pkt i 22 zb.

Snajperzy z brązowym medalem...

W meczu o najniższy stopień podium I ligi KNBA zagrali doświadczeni zawodnicy Ranplastu oraz drużyna Snajperów. Wyrównaną walkę mogliśmy oglądać do połowy III karty.  Później, dzięki dynamicznym wejściom pod kosz i skutecznie wykonywanym osobistym, Snajperzy odskoczyli na 8 punktów. Ranplast, do walki próbował poderwać jeszcze Tomasz Bżykot (18pkt, 10zb) jednak to mądrze grający przeciwnicy uzyskiwali coraz większą przewagę. Końcowe zwycięstwo Snajperów różnicą 14 punktów i brązowe medale są jak najbardziej zasłużone. Niewątpliwie na taki wynik miał wpływ brak możliwości uczestnictwa w tym meczu dwóch czołowych zawodników Ranplastu Roberta Pyli i Dariusza Czarka.

...Miasteczka ze złotym!

Zwieńczeniem weekendowych rozgrywek był wielki finał XXIV edycji KNBA, w którym zmierzyły się drużyny Miasteczka oraz Nigasów. Jak można było się spodziewać zainteresowanie publiczności było duże, co pokazały szczelnie wypełnione trybuny. Od początku spotkania warunki dyktowało Miasteczko. Agresywna gra w obronie w postaci ciągłego nacisku na rozgrywających Nigasów oraz przyspieszenie gry dzięki szybkim podaniom, pozwoliły zawodnikom Miasteczka na uzyskanie po 20 minutach 11 punktów przewagi. W przerwie, w ramach zapowiadanych atrakcji, zgromadzeni kibice mogli oglądać i uczestniczyć w pokazie zabaw dla najmłodszych, przygotowanym specjalnie przez szkółkę koszykarską Radwan Sport. Nad całością pokazu czuwał znany z prowadzenia imprez streetballowych i Campów Macina Gortata - Kacper „Kacpa” Lachowicz. W drugiej części meczu obraz gry nie uległ zmianie. Pomimo ambitnej walki Nigasów to Miasteczko kontrolowało przebieg spotkania. Ostatecznie finał zakończył się wynikiem 68-54 dla Miasteczka. Wyróżniającym się zawodnikiem u zwycięzców był Grzegorz Hynek (16pkt, 15 zb), który otrzymał również nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika całej I ligi KNBA.

Przed meczem finałowym odbył się konkurs „trójek”, który wygrał Artur Hildebrand (Cravs). W finale pokonał Artura Szlagę z (PKS Albert Myślenice) i w ciągu 30 sek. rzucił 10 x celnie z zza linii 6,75 m.

Po meczu finałowym odbyło się uroczyste zakończenie edycji, w którym ufundowane przez patronów honorowych puchary wręczali: w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy - Pan Waldemar Kordyl  (puchar dla mistrza XXIV edycji), w imieniu Pana Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego - Pani Natalia Kotys z Wydziału Sportu UM Krakowa, która wręczyła puchar oraz nagrodę dla MVP i Prezes KOZKosz Pan Zdziaław Kassyk, który wręczył puchar dla najskuteczniejszego zawodnika I ligi. Pozostałe puchary i dyplomy, medale i nagrody rzeczowe wręczali: Witold Mateuszuk – Prezes KNBA i Wiceprezesi Antoni Wójtowicz i Maciej Roszkowski. Spikerem zawodów był Kacper Lachowicz.

Wyniki meczów rundy finałowej:

• Dobczyce Team - Yellow Pigs 95-61 (Boczoń 42, Trojan 15, Rudzki 14 – Grabowski 16, Bubula 14, Bubula 13)
  • Ranplast - Snajperzy Centrum Papieru 50-64 (Nowak 20, Bżykot 18 – Markowski 17, Wasilewski 17),
  • Miasteczko - Nigasy 68-54 (Hynek 16, Robotycki 15, Lisak 10 – Siwy 19, Nowacki 15, Jaskier 10).

Granicę 30 pkt. przekroczyli: Paweł Boczoń 42pkt, Jakub Brzozowski 35pkt, Emanuel Wanat 33 pkt., Artur Guziński 30pkt.