Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolędy grupy Mazowsze w Nowohuckim Centrum Kultury

Urszula Wolak
Zespół Mazowsze wystąpi w Nowej Hucie
Zespół Mazowsze wystąpi w Nowej Hucie TOMASZ HOLOD
Od ponad sześćdziesięciu lat zespół Mazowsze promuje polski folklor na całym świecie. We wtorek przekonamy się w Krakowie, jak kolęduje

Czytaj także:

Znany z wykonywania ludowych tańców i pieśni zespół zaśpiewa tym razem najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Podczas wtorkowego wieczoru usłyszymy w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze m.in. tradycyjne: "Bóg się rodzi", "Wśród nocnej ciszy", "Mizerna cicha" czy "Święta Panienka", a także pastorałki, w tym: "Oj, maluśki, maluśki" czy "Zaśnij dziecino".

Melodie w wykonaniu Mazowsza z pewnością przywołają raz jeszcze atmosferę minionych świąt Bożego Narodzenia.

Idea ludowego zespołu Mazowsze narodziła się w czasie wojny . Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. Powstał w 1948 roku
O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była spełnieniem marzeń. By zrealizować dane raz przyrzeczenie, Zimińska porzuciła karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Sygietyński oddał się natomiast komponowaniu utworów w oparciu o oryginalne ludowe pieśni.

Nikt nie myślał wtedy, że Mazowsze podbije wkrótce cały świat. W 1951 r. ruszyło jednak w międzynarodowe tournee, zdobywając kolejno publiczność w ZSRR i Paryżu. W latach 60. zespół przepłynął Atlantyk.

Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w1955 roku, nad Mazowszem zebrały się jednak czarne chmury. Pojawiły się bowiem głosy, by rozwiązać zespół. Sytuację uratowała Mira Sygietyńska. I to ona właśnie, nazywana przez wszystkich "Panią Mirą", nadała Mazowszu kształt, który znamy do dziś. Poświęciła zespołowi całe swoje życie, rozszerzając program artystyczny grupy, do którego wprowadziła nieznane wcześniej pieśni religijne i patriotyczne. Do sukcesu zespołu przyczynił się także talent wokalny Stanisława Jopka. Śpiewaka okrzyknięto Pierwszym Furmanem Rzeczypospolitej z powodu jego interpretacji piosenki "Furman". Nie bez znaczenia dla kształtowania charakteru Mazowsza były także choreograficzne wizje Witolda Zapały.

To m.in. dzięki zaangażowaniu wymienionych twórców słowo "Mazowsze" stało się hasłem utożsamianym z nieznanym dla cudzoziemców krajem i kulturą, a dla Polonii rozsianej po całym świecie oznaczało synonim patriotyzmu i ojczyzny.

Nie bez przyczyny Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał Mazowsze "Perłą w koronie Rzeczypospolitej".

Gdzie i kiedy:

wtorek 31.01
Nowohuckie Centrum Kultury
Godz. 19. Bilety 85 zł

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Uwaga konkurs! Napisz dialog matki z córką i wygraj nagrody

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto