KNBA: Runda play off zakończona. Wielki finał ligi już 22 stycznia!

Aleksander Glowania
knba
knba Wojciech Dziedzic
Za nami II runda fazy play-off XXIV edycji ligi KNBA. Znamy już pary finałowe w I i II lidze oraz zwycięzców rozgrywek III ligi. Emocji jak zwykle nie brakowało! Pozostałe rozstrzygnięcia już w ten weekend.

Mamy bilety na przepdremierowy pokaz filmu "Odrobina nieba"!

W I lidze

Niesamowite widowisko w niedzielne przedpołudnie stworzyli zawodnicy Snajperów Centrum Papieru oraz Nigasów. Przystępujący do rewanżu na 15 punktowym minusie Snajperzy, dzięki znakomitej skuteczności oraz agresywnej obronie (8 przechwytów) już po 10 minutach odrobili z nawiązką straty z pierwszego spotkania, by ostatecznie do połowy wypracować przewagę 23 punktów! Męska rozmowa w przerwie pozwoliła Nigasom na powrót do gry w III kwarcie i zmniejszenie przewagi Snajperów do 10 oczek. W ostatniej decydującej części, dzięki dynamicznym penetracjom pod kosz oraz celnym rzutom z linii osobistych (28 celnych na 32 próby w całym meczu!) Nigasi systematycznie zmniejszali straty, odwracając tym samym losy dwumeczu na swoją korzyść. Awans do finału przypieczętowali celnym rzutem za 3 na dziesięć sekund przed końcem, wydzierając w ten sposób ostatecznie zwycięstwo. Wielka niespodzianka stała się faktem!

W drugim meczu półfinałowym Miasteczko po raz kolejny okazało się lepsze od drużyny Ranplastu. Tym razem zwycięstwo nie było aż tak wyraźne i przewaga wyniosła "tylko" 8 punktów. Imponujący jest natomiast wynik w rubryce zbiórek - 61 do 29 dla Miasteczka. Na szczególne wyróżnienie w ekipie zwycięzców zasługuje Grzegorz Hynek, który zbierając 19 piłek oraz trafiając 13 punktów, jako jedyny w swojej drużynie zanotował double-double. W zespole Ranplastu swoje najlepsze zawody w tej edycji KNBA rozegrał Piotr Nowak (30 pkt, 12 zb). Z pierwszą ligą żegnają się D2M Beavers oraz AZS AGH, którzy pomimo zwycięstw nie odrobili strat z pierwszych spotkań. Zespoły Cravs oraz Łowców w następną niedzielę rozegrają baraże o utrzymanie w I lidze z przegranymi zespołami z finałów w II ligach.

W gr. A II ligi

Pomimo ambitnej walki ekipy Albertusa (tegorocznego beniaminka) i porażki tylko różnicą 2p. z Odlewnictwem, to zespołowo grający (20 asyst) zawodnicy Odlewu zanotowali rewanżowe zwycięstwo. W drugim meczu rewanżowym fazy play off kolejne niespodziewane zwycięstwo odniosła Publiczność Szaleje nad faworyzowanym PSB Sufiks. Już w pierwszej kwarcie wygranej 27-10 przez Publiczność Szaleje zaznaczyła się ich wyraźna przewaga. Ostatecznie PSB musieli uznać wyższość swoich przeciwników przegrywając wyraźnie 72-100 a w dwumeczu 0-2. W dole tabeli zgodnie z przewidywaniami Dobczyce mimo znakomitego meczu Pawła Cichostępskiego z Myśliwych (31pkt, 10 zb) ponownie zwyciężyły i dalej liczą się w walce o utrzymanie w II lidze. W meczu Złego Towarzystwa z ZGWS Kraków ci pierwsi wzięli solidny rewanż za nieznaczną porażkę z zeszłego tygodnia. Agresywna gra na tablicach oraz 24 punkty i 18 zbiórek niekwestionowanego lidera u zwycięzców Fabiana Lesnera pozwoliły na bezpieczne kontrolowanie przebiegu całego meczu. Na marginesie, Damian Rajczewski z przegranej drużyny ZGWS zanotował 15 double-double z rzędu, tym razem 21pkt i 11zb!

W gr. B II ligi

W najciekawiej zapowiadającym się meczu II ligi grupy B na parkiet wybiegły drużyny Dzięki, Cześć oraz PKS Albert Myślenice. Chcąc myśleć o awansie panowie z Dzięki, Cześć musieli odrobić 6 punktów straty z poprzedniego spotkania. Po pierwszej kwarcie nic jednak nie zapowiadało takiego obrotu spraw dzięki skutecznej grze Fryderyka Czepiela i Krzysztof Nalepy. Przełomowa dla całego meczu okazała się II kwarta, którą Dzięki, Cześć wygrało różnicą 17 punktów 24 do 7. Jak okazało się później ekipa Dzięki, Cześć do końca nie oddała prowadzenia wygrywając ostatecznie różnicą 13 punktów. W finale już czekali na nich zawodnicy z drużyny WAPDENT, którzy w regulaminowym czasie gry po wyrównanym meczu zremisowali nietypowo jak na koszykówkę z Shoot-Outem 77-77. Dziewiętnastopunktowa przewaga z I rundy okazała się wystarczającą zaliczką i dała awans medykom. Świetne zawody rozegrał Hubert Trzepatowski, który trafił blisko połowę punktów dla WAPDENT, rzucając ostatecznie 37 oczek. W walce o utrzymanie drugie zwycięstwa zanotowały drużyny Sharks oraz Hurricane. Do III ligi spadają zawodnicy GL Team oraz Kretes.

W gr. A III ligi

W ramach ostatniej kolejki III ligi grupy A mocnym akcentem sezon zakończyli zawodnicy Huta Jazz wygrywając z Klockami 85-51. Z bilansem 9 zwycięstw i zero porażek zajęli pewnie pierwsze miejsce w grupie i już mogą przygotowywać się do walki na drugoligowych parkietach. Kolejny świetny występ w zespole Jazz zaliczył Przemek Wójcik rzucając 22 punkty i zbierając 24 piłki. Z drugiego miejsca bezpośredni awans wywalczyli również The Lost Boys wygrywając w ostatniej kolejce z ekipą C&C 90-48. W następny weekend w barażach o wejście do II ligi walczyć będą zespoły Klocków (z zeszłotygodniowym rekordzistą ligi Mateuszem Świerkowskim) oraz C&C.

W gr. B III ligi

W spotkaniu na szczycie III ligi gr. B Wykolejona Cafe ograła Yellow Pigs 90 do 82. Mecz ten miał niebagatelne znaczenie dla całej tabeli gdyż dzięki porażce Yellow na drugie miejsce, premiowane awansem wskoczyła ekipa NWCSD, po zwycięstwie nad coraz lepiej grającym Basket Prokocim. Za tydzień o awans do drugiej ligi w barażach grać będą drużyny Yellow Pigs oraz Fast Break.

Wyniki:

I liga:

• Cravs - AZS 68:77 (Hildebrand 18, Walczyk 15. Ząbczyk 13 - Sośniak 24, Markowski 21),
  • Beavers - Łowcy 84:77 (Iskra 23, Mierzejewski 17, Szydłowski 15 - Słowik 22, Brzozowski 21),
  • Miasteczko - Ranplast 84:76 (Piwowar 16, Chlanda 16, Hynek 13 - Nowak 30, Bżykot 19),
  • Snajperzy - Nigasy 91:93 (Markowski 25, Mróz 14, Flaga 14 - Siwy 30, Nowacki 25, Zagział 13.

II liga Gr. A:

• Złe Towarzystwo - ZGWS 77:62 (Lesner 24, Lech 16, Sierp 15 - Rajczewski 21, Gruszczyk 15),
  • Dobczyce - Myśliwi 89:77 (Trojan 29, Boczoń 28 - Cichostępski 31, Szczepański 12),
  • PSB - PS  72:100 (Klara 18, Krupa 17, Salamon 17 - Wójcik 24, Forczek 23, Zivkovic 14),
  • Odlewnictwo - Albertus 86:84 (Metel 27, Połomski 19 - Rywka 29, Molęda 26).

II liga Gr. B:

• Dzięki, Cześć - Myślenice 70:57 (Wanat 19, Sady 14, Mucha 13 - Czepiel 19, Nalepa 15),
  • GL Team - Hurricane 77:90 (Felcis 24, Podsiadło 17 - Floryański 29, Korman 26, Bogusz 15),
  • Sharks - Kretes 82:43 (Gurgul 25, Grabarczyk 19 - Nalepka 19, Falkus 10),
  • Shoot-Out - Wap Dent 77:77 (Marcinkowski 20, Pondo 13 - Trzepatowski 37, Jaworowski 11).

III liga Gr. A:

• Double Blast - NH Chlory 58:90 (Bazarnik 22, Papaj 12 - Downar 22, Makarewicz 22),
  • Tilo - Jabberwockys 70:54 (Jaworski 29, Rogoziński 25 - Sułczyński 31, Polonka 10),
  • Klocki - Huta Jazz 51:85 (Piątek 17, Świerkowski 15 - Zawrzykraj 24, Wójcik 22),
  • C&C - Lost Boys 48:90 (Kurek 14, Regdosz 10 - Obeidat 36, Frączek 22),
  • Ericpol - Wild Cats 68 : 83 (Galuszka 20, Warda 16 - Latko 21, Niemyski 19, Wolski 15).

III liga Gr. B:

• Kraków Hussars - CKIS Skawina 94:79 (Kisiel 28, Zajdel 26 - Głąb 29, Bugaj 16, Blak 14),
  • Fast Break - Wirtuozi 61:60 (Łoza 22, Florek 12 - Konieczkowski 22, Porębski 15),
  • Yellow Pigs - Wykolejona 82:90 (T. Bubula 32, Grabowski 21 - Szczerba 33, Karnas 16),
  • Old School - HD Ready 54:84 (Piwowar 18, Wierciak 16 - Miłek 23, Gałka 20, Magiera 20),
  • NWCSD - Basket Prokocim 71:66 (Koczor 26, Pawłowski 16 - Połys 18, Michalczak 18).

Barierę 30 punktów przekroczyli: Hubert Trzepatowski 37p, Michał Obeidat 36p, Maciej Szczerba 33p, Tomasz Bubula 32p, Szymon Sułczyński 31p, Paweł Cichostępski 31p, Piotr Mętel 31p, Piotr Nowak 30p, Grzegorz Siwy 30p,