KNBA: Pierwsza porażka Odlewnictwa! Nowy rekord ligi w zbiórkach! [zdjęcia i relacja DO]

Aleksander Glowania
Po świątecznej przerwie do zmagań o play-off powrócili ...
Po świątecznej przerwie do zmagań o play-off powrócili ... KNBA
Po świątecznej przerwie do zmagań o play-off powrócili koszykarze Ligi KNBA. Rozgrywki wkraczają w decydującą fazę i powoli można zacząć typować, kto będzie grać o najwyższe cele a kto będzie bronić się przed spadkiem. Padł kolejny rekord ligi KNBA – 41 zbiórek w jednym meczu Łukasza Romanowskiego z HD Redy.

I liga

W najciekawszym meczu pierwszej ligi naprzeciw siebie wybiegły ekipy Odlewnictwa oraz wielkich przegranych z poprzedniego sezonu - zespół Łowców. Od samego początku byliśmy świadkami bardzo zaciętego widowiska, o czym świadczy tylko pięć punktów przewagi Łowców po pierwszych dwudziestu minutach (39-34). Do drugiej części lepiej zmotywowani wybiegli zawodnicy Odlewu, którzy odrobili z nawiązką stratę, by przed ostatnią kwartą wyjść na jednopunktowe prowadzenie. W decydującej i zarazem najbardziej zaciętej ćwiartce za sprawą znakomitej zespołowej gry  niespodzianka stała się faktem i to Łowcy schodzili z parkietu jako wygrani. Odlewnictwo osłabione brakiem Wojciecha Bychawskiego (16 pkt, 4 zb, 2.8 as) zanotowało swoją pierwszą tegoroczną porażkę. Z tego faktu na pewno zadowoleni są gracze Ranplastu, którzy z identycznym bilansem (4-1) zajmują ex-aequo pierwsze miejsce w tabeli.

W sobotnie popołudnie nie dali najmniejszych szans Nigasom udowadniając, że siła podkoszowa w postaci Tomasza Bżykota (24 pkt, 7 zb, 4 as), Roberta Pyli (20 pkt, 17 zb) i Dariusza Czarka (15 pkt, 9 zb) przy ich pełnej dyspozycji jest wręcz nie do zatrzymania. W ekipie Nigasów kolejne świetne zawody rozegrał Grzegorz Siwy (28 pkt, 10 zb, 5 as). Bliscy sprawienia niespodzianki byli outsiderzy pierwszej ligi, koszykarze WapDentu. W meczu ze Snajperami przez ponad 30 minut toczyli niezwykle wyrównaną walkę, osiągając w pewnym momencie nawet 9 punktów przewagi. Ostatecznie jednak, doświadczenie Snajperów w połączeniu ze świetną grą Bartosza Wasilewskiego (19 pkt, 10 zb) i Pawła Marciniaka (15 pkt, 10 zb, 8 as!) pozwoliły na odniesienie kolejnej wygranej i walkę o najwyższe pozycje przed fazą play-off. W ekipie medyków pod nieobecność Huberta Trzepatowskiego (23 pkt, 8 zb/mecz) znakomicie zagrali Wincenty Solecki (24pkt, 12 zb) oraz Emanuel Wanat (23 pkt, 7 zb, 4 as).

W ostatnim pierwszoligowym spotkaniu po trzech porażkach z rzędu zwycięstwo notuje Miasteczko. Rozmiar wygranej nad ekipą Cravs robi wrażenie 89-49, (57-38 w zbiórkach, 20-4 w asystach) i zapewne kibice ubiegłorocznych mistrzów mają nadzieje, że jest to oznaka końca kryzysu ich ulubieńców. W niedzielne popołudnie rozegrano zaległe spotkanie pomiędzy Łowcami a WapDentem. Już od pierwszych minut widać było ogromną różnicę w grze Dentystów, którzy pierwszy raz w tym sezonie pojawili się praktycznie całym składem. Do zespołu powrócili po kontuzji stopy Maciej Stodolski oraz Piotr Jaśkowski. Mecz obfitował w bardzo twardą grę i walkę o każdą piłkę, często na pograniczu faulu. Do przerwy zanotowaliśmy remis 39 do 39. W kolejnych odsłonach zaczęła zaznaczać się coraz bardziej wyraźna przewaga WapDentu. Znakomicie grali Hubert Trzepatowkwski (17 pkt, 9zb) oraz Maciej Stodolski (30 pkt, 12 zb) wspierani na tablicach przez Wincentego Soleckiego (14 pkt, 8zb). Ostatecznie po regulaminowych 40 minutach WapDent zwyciężył wyraźnie 105 do 79, pokazując dlaczego w obecnym sezonie znalazł się w gronie pierwszoligowców. Szkoda tylko, że panowie potrafili zmotywować się dopiero po czterech porażkach z rzędu...

II liga gr. A

Prawdziwą koszykarską magią zapachniało w meczu Dzięki, Cześć oraz Myśliwych. Ekipa D-C wygrała pewnie 104-61 ale szczególnie warty podkreślenia jest styl, w jakim przebiegało całe spotkanie. Mnóstwo akcji kończonych rzutami z powietrza (alley oop), bezpośrednie asysty z jednego końca boiska na drugie (coast to coast) czy też cały arsenał zagrań zaczerpniętych z kultowych koszykarskich filmów z serii AND1 stanowi tylko niewielką część widowiska, jakie stworzyli koszykarze obu zespołów. Wyjątkowe uznanie należy się rozgrywającemu Dzięki, Cześć Danielowi Kasperskiemu, który zanotował rekordowe w tej kolejce 16 asyst.

W innym bardzo interesującym meczu Agiehamy pewnie zmierzają na pierwszoligowe parkiety pokonując tym razem nie bez problemu The Lost Boys 67-61. Tuż za ich plecami również bez porażki znajduje się PK Chaos. W tej kolejce koszykarze Surfigs nie pozostawili złudzeń ekipie Sharks zwyciężając pewnie 78-59. Do walki o awans próbują włączyć się  również koszykarze  Albertusa, którzy po ciężkim i wyrównanym spotkaniu ogrywają Yellow Pigs 102-95. Znacznym wzmocnieniem zespołu okazał się pierwszy występ w tej edycji Adriana Gijlikolli, który zdobył 26 punktów, a swoją walecznością i doświadczeniem walnie przyczynił się do zwycięstwa Albertusa.

II liga gr. B

Tempa nie zwalnia Huta Jazz pokonując wyraźnie tym razem GL Team 102-39. Świetny zawody rozgrywa Przemysław Wójcik zbierając: 33 pkt, 12 zb, 5 as i 4 bl.  Przed Jazzmanami od następnej kolejki zaczynają się jednak zdecydowane cięższe spotkania i tak naprawdę to one zweryfikują prawdziwy potencjał tego zespołu. Kolejnym rywalem lidera II ligi będzie Publiczność Szaleje, która grając z jednym zmiennikiem ulega zdecydowanie Hurricane 112-85. W ekipie przegranych dobre zawody notują Maciej Wójcik (30 pkt, 11 zb) oraz Wojciech Kubicki (25pkt, 8zb, 6 as) zmniejszając nieco rozmiary porażki. W zespole Hurricane na wyróżnienie zasługują Krzysztof Korman (29 pkt, 5 zb, 4 as), Michał Majcher (27 pkt, 7 zb, 4 as) oraz Adrian Motaska (20 pkt, 9 as, 7 zb).

W meczu drugiego w tabeli Alberta Myślenice z Fast Break ci pierwsi wypracowują blisko dwadzieścia punktów przewagi zwyciężając 84-65. Do znakomitej dyspozycji powracają Krzysztof Nalepa (30 pkt, 7 zb, 6 as) oraz Fryderyk Czepiel (27 pkt, 14 zb, 7 as). Wysoką wygraną zalicza także Złe Towarzystwo, które po ostatniej porażce z Jazz nie daje najmniejszych szans NWCSD 112-67. Niewątpliwym liderem okazał się Fabian Lesner trafiając 35 punktów i zbierając 13 piłek. W spotkaniu kończącym zmagania w grupie B Shoot-Out okazuje się lepszy od koszykarzy z Dobczyc 73-51.

III liga gr. A

W hitowym meczu, pozostający bez porażki Kraków Hussars zmierzyli się z ekipą Wild Cats. Wzmocniony zespół Kotów w przedsezonowych typowaniach uznawany był za głównego pretendenta do awansu, dlatego też ewentualna bezpośrednia wygrana Husarii znacznie przybliżała ją do upragnionej gry w II lidze. Od samego początku obserwowaliśmy niezwykle wyrównane widowisko. Do przerwy swoją nieznaczną przewagę zaznaczyli Hussars, głównie dzięki bardzo mądrej grze Adama Zajdela (33 pkt, 14 zb, 7 prz). W trzeciej kwarcie do głosu zaczęli dochodzić jednak Cats, którzy prowadzeni przez Łukasza Mierzejewskiego (24 pkt, 7 zb) oraz Gabriela Pabisa (18 pkt) wyszli w końcówce tej odsłony na jednopunktowe prowadzenie. Kluczowa czwarta kwarta padła łupem Kotów dzięki czemu zwyciężyli oni minimalnie 69-67.

Porażkę Hussars wykorzystali gracze C&C, którzy po wygranej nad CKIS Skawina awansowali na pierwsze miejsce w ligowej tabeli. Tuż za ich plecami plasuje się ekipa Tilo, która dzięki prawdziwemu nokautowi w IV kwarcie (31-9) zwyciężyła Zespół Przypadkowych Osób. Pierwszą wygraną zanotowali również Old School Myślenice. Końcowy sukces jest zasługą głównie znakomitych ostatnich 20 minut, w których wypracowali oni, aż 23 punkty przewagi.  W meczu rozegranym awansem Tilo notuje drugie weekendowe zwycięstwo, tym razem nad ITCOM Wolbrom. Co ważne po raz kolejny kluczem do wygranej okazała się znakomita ostatnia kwarta (22-11).

III liga gr. B

Na czele tabeli znajdują się GG Media oraz NH Chlory. Ci pierwsi w meczu na "szczycie" ograli wyraźnie Basket Kłaj 112-77 a ojcem sukcesu znowu okazał się Michał Kupczyk (34 pkt). Chlory z Nowej Huty nie pozostawiły natomiast wątpliwości Jabberwockies (84-67) udowadniając, że znakomite wyniki z początku sezonu nie są kwestią przypadku. Wydaje się zatem, że do wyłonienia mistrza tej grupy będziemy musieli poczekać, aż do ostatniej kolejki, w której obie ekipy zmierzą się w bezpośrednim starciu. W walce o awans na pewno liczyć będą się również Niezależni Studenci UJ, którzy po wpadce z początku sezonu wygrywają kolejne, trzecie już spotkanie - tym razem z 7 rano 117 do 37. Mecz "należał" zdecydowanie do trójki graczy z UJ - Krzysztofa Koczora (31 pkt), Kacpra Dziubka (28 pkt, 14 zb) oraz Pawła Więcławika (35 pkt, 9 zb), którzy trafili łącznie ponad 90 punktów dla swojego zespołu.

Dobre zawody zaliczył również Antoni Miłek (35 pkt) z HD Ready, który poprowadził pewnie swoich kolegów do zwycięstwa nad TKS Słomniki 113-58. Co ciekawe w tym meczu został ustanowiony niesamowity wręcz rekord ligi w zbiórkach - Łukasz Romanowski z HD oprócz 26 punktów uzbierał aż 41 "desek"!. W spotkaniu zamykającym rozgrywki na parkietach trzeciej ligi, Wirtuozi Basketu notują czwartą z rzędu porażkę tym razem z Basket Prokocim 67-71.