Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłótnia o schedę po Potockich

Redakcja
Spór o majątek rodziny Potockich trwa. Po decyzji wojewody o przyznaniu go spadkobiercom, odwołania złożyli obecni rezydenci włości w Krzeszowicach.

Do Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 5 odwołań od decyzji wojewody małopolskiego, dotyczącej majątku Potockich w Krzeszowicach. Odwołania, wraz ze stanowiskiem wojewody, zostaną przekazane do rozpatrzenia Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O co chodzi?

W roku 1945 krzeszowicki majątek przeszedł na rzecz skarbu państwa na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z roku 1944 o przeprowadzeniu reformy rolnej.

W roku 2004 wojewoda stwierdził, że ziemie Potockich w Krzeszowicach podlegają dekretowi PKWN z 1944 o parcelacji ziemi. Byli właściciele złożyli odwołanie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który decyzję uchylił i nakazał ponowne rozpatrzenie.

Zmiana decyzji

Pod koniec września 2008 Jerzy Miller wydał decyzję stwierdzającą, że krzeszowicki majątek jednak nie powinien podlegać dekretowi o reformie rolnej. To dla spadkobierców rodziny pierwszy krok do odzyskania zajętych ponad 33 hektarów.

Niezadowolenie tym razem okazały Gmina Krzeszowice, Zarząd Województwa Małopolskiego, Powiat Krakowski oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Nadleśnictwo Krzeszowice. Złożyły one odwołania od podjętej decyzji. Złożył je również jeden ze spadkobierców Potockich, jednak nie kwestiach merytorycznych, lecz z prośbą do ministra o uzupełnienie spraw formalnych.

O co toczy się spór?

Gmina Krzeszowice może mieć powody do niezadowolenia. W części pałacowo-parkowej swą siedzibę ma między innymi Urząd Miasta i Gminy Krzeszowice. Potoccy o odzyskanie majątku starają się od roku 2001, argumentując, że zasadnicza część nieruchomości - z wyjątkiem folwarku - nie powinna podlegać upaństwowieniu, ponieważ nie prowadzono tam nigdy działalności rolnej.

Do rodziny Potockich należały m. in.:
- pałac z roku 1850 z rozległym parkiem, który w czasie II wojny światowej pełnł rolę letniej rezydencji generała Franka, a obecnie jest nieużytkowany;
- zabudowania w części pałacowo-parkowej, w których dziś mieści się siedziba Urzędu Miasta i Gminy Krzeszowice, Urząd Stanu Cywilnego i siedziba starostwa powiatowego;
- uzdrowisko, w tym budynek zdrojowy „Zofia”, w którym obecnie znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu;
- pałac Vauxhall, który zajmuje dziś Krzeszowicki Ośrodek Kultury;
- ruiny zamku Tenczyn w Rudnie.

Co dalej?

Minister rozpatrzy otrzymane pięć odwołań i po zapoznaniu się ze stanowiskiem wojewody, może utrzymać decyzję w mocy lub skierować ją do ponownego rozpatrzenia.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto