Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowco - przygotuj się do zimy

morteaz
morteaz
MMWarszawa, we współpracy z Komendą Stołeczną Policji, przedstawia podstawowe zalecenia dotyczące bezpiecznej eksploatacji samochodu w zimie.

Podstawową rzeczą, o której powinien pamiętać każdy kierowca, jest założenie w aucie opon zimowych. Trzeba również pamiętać o kontroli stanu wycieraczek i, w razie potrzeby, o ich wymianie. Ponadto, warto upewnić się, czy posiadamy płyn do spryskiwaczy o obniżonej temperaturze zamarzania.

Podstawowe punkty, jakie należy sprawdzić, aby bezpiecznie jeździć w zimie:

1. Kontrola stanu akumulatora – uzupełnienie elektrolitu doładowanie ew. wymiana – (ważne dla samochodów z silnikiem Diesla), kontrola ładowania i napięcia paska klinowego napędu alternatora.

2. Wymiana opon na zimowe - wcześniej, a nie z pierwszym śniegiem, bo większość serwisów ma wtedy zajęte terminy na kilka dni w przód.

3. Sprawdzenie stanu zawieszenia - ocena skuteczności amortyzatorów, luzów w zawieszeniu, aby samochód na śliskiej nawierzchni dobrze się prowadził (skuteczność amortyzatorów ma duży wpływ na działanie układu hamulcowego w samochodach wyposażonych w układ ABS).

4. Kontrola układu hamulcowego – sprawdzenie sił hamowania, grubości okładzin (bardzo ważny stan linek hamulcowych, aby nie doszło w zimie do zamarznięcia i jak zaciągniemy hamulec ręczny na dłużej, to aby po spuszczeniu nie doszło do zablokowania kół).

5. Kontrola jakości płynów eksploatacyjnych – chłodzący do jakiej temperatury jest krzepliwość tego płynu, czy układ jest szczelny i płyn hamulcowy jaka jest zawartość wody w płynie.

6. Kontrola oświetlenia pojazdu, prawidłowe ustawienie świateł

7. Sprawdzenie stanu wycieraczek ew. wymiana piór i wcześniejsze wlanie płynu zimowego do spryskiwaczy - aby nie doszło do zamarznięcia płynu, co może spowodować uszkodzenie np. pompki spryskiwacza, prawidłowe ustawienie dysz spryskiwacza aby strumień trafiał na szybę.

8. W samochodach z silnikiem Diesla ważne, kiedy ostatnio był wymieniany filtr paliwa, a w silnikach benzynowych kontrola świec zapłonowych i przewodów wysokiego napięcia

Przed wyruszeniem w drogę Aby nie powodować zagrożenia na drodze (i uniknąć mandatu) należy skontrolować stan oświetlenia samochodu i zaopatrzyć się w zapasowe żarówki.
Poza żarówkami, Komenda Stołeczna Policji zaleca wyposażenie się, zwłaszcza przed dłuższą podróżą, w następujące przedmioty:

• migające światło przenośne z zapasowymi bateriami,
• apteczkę pierwszej pomocy oraz niezbędne leki,
• śpiwór lub koc,
• torby plastikowe (do celów sanitarnych),
• zapałki,
• małą łopatkę - saperkę,
• podręczne narzędzia - szczypce uniwersalne, klucz nastawny, śrubokręt itp.,
• przewody do rozruchu silnika,
• łańcuchy na opony.

Warto mieć również linkę holowniczą i odmrażacz do zamków, który należy nosić przy sobie - odmrażacz pozostawiony w aucie, do którego nie możemy się dostać z powodu zamarzniętych zamków nie ma żadnego zastosowania. Aby bez problemów dostać się do samochodu należy nasmarować zamki (najlepiej specjalnymi smarami dostępnymi w sklepach motoryzacyjnych) i uszczelki - w tym przypadku wystarczy silikon.

Co zrobić, aby nie utknąć

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo utknięcia na drodze, warto upewnić się, że hamulce i silnik samochodu są w dobrym stanie - należy zwrócić uwagę na poziom oleju i upewnić się, że płyn chłodniczy ma wystarczająco niską temperaturę krzepnięcia. Ponadto, szczególnej kontroli wymaga akumulator - należy sprawdzić jego stan, napięcie paska klinowego oraz napięcie ładowania.

Komenda Stołeczna Policji przedstawiła szereg zasad, do których należy się stosować, gdy mimo wszystko, zdarzy się nam utknąć na drodze:

• Pozostań w samochodzie. Nie szukaj sam pomocy, chyba, że pomoc jest widoczna w odległości 100 m;

• Umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą część ubrania (najlepiej koloru czerwonego) tak, aby widoczna była dla ratowników;

• Użyj wszelkich dostępnych środków do poprawienia izolacji samochodu;

• Uruchamiaj silnik co godzinę na 10 minut. W czasie pracy silnika włącz ogrzewanie oraz zewnętrzne światła samochodu;

• Zachowaj ostrożność z uwagi na trujące działanie tlenku węgla w spalinach. Utrzymuj rurę wydechową wolną od śniegu oraz dla wentylacji lekko uchyl okna;

• Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu;

• Wykonuj lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Od czasu do czasu klaskaj w dłonie, wykonuj wymachy ramionami. Staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, najlepiej spać na zmianę;

• Unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku. Zimne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca.
**


MoDO

Infoscreen

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto