MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy Strefa Zamieszkania na Kazimierzu?

Wolny
Wolny
Wolny
Powrócił pomysł utworzenia na Kazimierzu strefy zamieszkania. Czy to dobry pomysł?

Hiszpanie zdemolowali samochód przy Rynku Głównym


Taka niebieska strefa to obszar, na którym dopuszczalna prędkość pojazdów wynosi 20km/h, pierwszeństwo ma pieszy, bez względu na to czy idzie po chodniku czy po jezdni, a parkowanie dozwolone jest tylko w miejscach wyznaczonych znakami.

Turystów dużo, a chodniki wąskie

Mieszkańcy mają dość. W sezonie turystycznym po uliczkach Kazimierza krążą liczne grupy wycieczkowe i indywidualni turyści. Ruch jest tak duży, że nie wszyscy mieszczą się na wąskich chodnikach - zdarzają się urwane lusterka w samochodach, piesi wychodzą na jezdnię, blokują ruch. Przejście półtorametrowym chodnikiem z wózkiem gdy z naprzeciwka nadchodzi grupa z przewodnikiem to nie lada wyzwanie, a co jeśli mijają się dwie grupy? Do tego dochodzą problemy z przejściem przez ulice, na całym obszarze jest tylko kilka wymalowanych przejść dla pieszych.

Nie taki wilk straszny...

Kierowcy boją się ograniczenia prędkości poruszania się samochodem, tymczasem już teraz średnia prędkość z jaką da się jechać po wąskich uliczkach Kazimierza to zaledwie kilkanaście kilometrów na godzinę. Mimo to, na Kazimierzu nie ma praktycznie korków, a ruch odbywa się płynnie. bardzo możliwe, że większość kierowców aut nawet nie zauważy zmiany, po wprowadzeniu ograniczenia do 20km/h.

Najgorsze już za nami

Duże kontrowersje budzi zapis mówiący o parkowaniu tylko w miejscach wyznaczonych. Zazwyczaj wprowadzenie strefy zamieszkania wiąże się z ograniczeniem ilości miejsc parkingowych. Tym razem jednak nic takiego nie będzie miało miejsca, gdyż przy okazji wprowadzenia strefy płatnego parkowania na terenie Kazimierza ZIKIT dokonał inwentaryzacji miejsc parkingowych oraz ich oznakowania. Dlatego też w tym względzie nic się nie zmieni. A jeśli już jesteśmy przy miejscach postojowych...

Strefa jest jedyną szansa na uratowanie miejsc parkingowych

Paradoksalnie wprowadzenie strefy niebieskiej (zamieszkania) jest jedynym sposobem na powstrzymanie zarządcy drogi przed ograniczaniem dostępnych miejsc postojowych. Wraz ze wzrastającym ruchem pieszym bez wprowadzenia strefy konieczne staje się wyznaczanie przejść dla pieszych. Już w tym momencie mieszkańcy składają wnioski dotyczące kilku newralgicznych miejsc - skrzyżowanie Bożego ciała z Miodową, ul Józefa, teren Wokół placu Wolnica. Wyznaczenie pasów pociąga za sobą ograniczenie miejsc parkingowych, gdyż przepisy zabraniają postoju w odległości mniejszej niż 10 metrów przed i za przejściem dla pieszych. Z tego powodu może zniknąć kilkadziesiąt miejsc.

Informować kierowców i pieszych

Wprowadzenie strefy wydaje się tylko kwestią czasu. Dobrze by było, alby wraz ze zmianą organizacji ruchu przeprowadzona była skuteczna akcja informacyjna. Pojawienie się nowych znaków z dnia na dzień nie spowoduje zmiany sytuacji - trzeba informować pieszych i kierowców, najlepiej i najtaniej za pomocą ulotek np. za wycieraczkami. Idealnie sprawdza się też namalowanie szerokich niebieskich pól na całej szerokości jezdni z niebieskim znakiem "strefa zamieszkania" przy wszystkich wjazdach do strefy.

Zobacz też:

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMKrakow.pl automatycznie weźmie udział w konkursie dziennikarstwa obywatelskiego. Redakcja MM co miesiąc wybierze autorów najlepszych prac i rozda nagrody pieniężne o łącznej wartości 500 zł.
dodaj artykuł
dodaj wpis do bloga
dodaj fotoreportaż
dodaj wydarzenie

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto