Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy podróż służbowa jest zaliczana do czasu pracy?

Dorota Domienik
Fot. Janusz Wójtowicz
Delegacja często wiąże się z pracą w nadgodzinach. Z rozliczeniem wyjazdów służbowych mają trudności zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Okazuje się, że nie za wszystkie wyjazdy podwładnego szef musi płacić.Rozliczając delegację, kwestią sporną bywa ustalenie faktycznego czasu wykonywania obowiązków. Ważne jest w tej sytuacji miejsce świadczenia pracy. W przypadku zatrudnionych, którzy swoje obowiązki realizują np. w siedzibie pracodawcy, podróż służbowa ma zwykle charakter incydentalny. Inaczej przedstawia się sytuacja, w której podwładny wykonuje pracę mobilną na określonym obszarze geograficznym.

Przykładowo, gdy pracownik wykonujący swoją pracę w Krakowie od 9 do 17, otrzymuje od przełożonego zlecenie wyjazdu służbowego do Warszawy, oznacza to, że będzie musiał wsiąść do pociągu o godzinie 6 rano i dotrze na miejsce ok. 8.30.
- Zgodnie z wyrokiem SN, czasu podróży przypadającego poza standardowe godziny pracy, czyli w powyższym przypadku od 6 do 8.30, nie można zaliczyć do czasu pracy - mówi Agnieszka Janowska, radca prawny i dyrektor prawa pracy w TGC Corporate Lawyers. - W związku z tym pracodawca nie ma obowiązku wypłacać pracownikowi wynagrodzenia z tytułu nadgodzin i w ten sposób zrekompensować mu czas podróży. Za podróż, która wypadła w dzień wolny pracownika, także nie przysługują dodatkowe świadczenia.

Kolejnym zadaniem wyżej wymienionego pracownika było sporządzenie dokumentu zdawczego z wyjazdu służbowego. Wykonał on go w drodze powrotnej z Warszawy do Krakowa. Wykorzystał więc czas podróży na wykonanie swoich obowiązków - z tego tytułu należy mu się wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach. Dowodem, który potwierdzi pracę w czasie podróży pociągiem, jest w tym przypadku sporządzony dokument.

Przypadkiem, który należy rozpatrywać indywidualnie, jest sytuacja, gdy przejazd w ramach podróży służbowej trwa wiele godzin, np. 12. Choć okres podróży nie zalicza się do czasu pracy, to w tej sytuacji pracownik nie może swobodnie nim dysponować i wykorzystać np. na odpoczynek. Pozostaje więc do rozwiązania kwestia zapewnienia 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Jeśli od zakończenia podróży służbowej do czasu rozpoczęcia pracy pozostało mniej niż 8 godzin, pracownik ma prawo nie przyjść w tym dniu do firmy. Musi jednak uprzedzić o tym fakcie pracodawcę w pisemnym oświadczeniu. Pamiętajmy jednak, że podwładny może skorzystać z wolnego dnia, wyłącznie na swój wniosek i jedynie w tym jednym dniu. Nie może go sobie odebrać, np. w późniejszym terminie.

Jeszcze inne zasady dotyczą osób, których praca wymaga stałego przemieszczania się po określonym terenie geograficznym. Dotyczy to tzw. pracowników mobilnych, jak serwisanci czy kierowcy. W ich przypadku wyjazdy nie mają charakteru incydentalnego i należą do standardowych obowiązków służbowych w miejscu świadczenia pracy. Pracodawca musi w tej sytuacji dokładnie określić geograficzny obszar miejsca pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/8) stwierdził, że kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy i na obszarze określonym w umowie jako miejsce świadczenia pracy, nie jest w podróży służbowej. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pracownik musi wykonać zadanie poza geograficznym miejscem pracy - w tej sytuacji wyjazd będzie można zakwalifikować jako podróż służbową. Miejsce pracy powinno być ustalone w taki sposób, aby zatrudniony miał możliwość wykonać swoje obowiązki, dojechać i wrócić w zakresie umówionej dobowej i tygodniowej normy pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jeśli wyjazd służbowy ma miejsce w godzinach wykonywania obowiązków podwładnego, to w tej sytuacji zaliczamy go w całości do jego czasu pracy.

Wyrok SN z 23 czerwca 2005 r. II PK 265/04, rozporządzenia ministra pracy z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto