Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy należy udać się do okulisty?

abcZdrowie.pl
by helgabj / CC By 2.0 (flickr)
Twój wzrok nieco szwankuje i zastanawiasz się, czy powinieneś udać się do okulisty? Nie zwlekaj i sprawdź, których objawów nie wolno ignorować.

Dobrze dobrane okulary to dziś element kompletnej stylizacji i część wizerunku danej osoby. Choć wiele osób nosi je z upodobaniem, w dalszym ciągu istnieje grupa, która wzbrania się przed kontrolą swojego wzroku w obawie przed koniecznością założenia „szkieł” na nos lub co gorsza – wykrycia bardziej poważnej choroby. Ponieważ zmysł wzroku odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu człowieka, nie wolno zaniedbywać swojego stanu zdrowia w tym zakresie. W jakich sytuacjach należy udać się do okulisty?

Nieostre widzenie, rozmazane obrazy
Jeżeli do tej pory obraz, który widziałeś przed oczami zawsze był ostry i wyraźny, ale od pewnego czasu ta sytuacja się zmieniła i zauważasz trudności w tym zakresie, warto sprawdzić to u specjalisty. Nawet gdy nie przeszkadza ci to w codziennym funkcjonowaniu, sytuacja może się pogorszyć. Ponieważ często jesteśmy tak zaaferowani, że po prostu ignorujemy delikatne sygnały tego typu, sprawdzaj swój wzrok, odczytując co jakiś czas tytuły ustawionych w oddaleniu książek (najlepiej takich, których nie znasz – np. w księgarni – tak, by nie oszukiwać samego siebie). Dobrze jest przy tym sprawdzać każde oko z osobna, gdyż wada może rozwijać się w nich nierównomiernie, a nierówności są zazwyczaj kompensowane w różny sposób przez mózg tak, by w dalszym ciągu mógł on sprawnie działać. To może jednak prowadzić m.in. do pogłębiania wady w jednym oku.

Zmęczenie oczu
Jeżeli podczas czynności, podczas których zmuszasz narząd wzroku do pracy – np. podczas czytania, zajęć przy komputerze, wypełniania dokumentów, prowadzenie auta, itp. – twoje oczy szybko się męczą, musisz je mocno mrużyć, a długotrwałe skupienie na tej czynności powoduje łzawienie, jest to kolejny sygnał, by udać się do specjalisty. Tym bardziej, że niektóre okoliczności (chociażby prowadzenie pojazdów mechanicznych) mogą powodować poważne zagrożenie dla życia.

Ból oraz zaczerwienienie oczu
Ból oraz zaczerwienienie gałek ocznych powinny zaalarmować taką osobę, by udała się do odpowiedniego lekarza. Ból jest bowiem sygnałem, że coś nie tak dzieje się w naszym ciele. Może być to objaw choroby lub urazu mechanicznego. W takim wypadku warto zapamiętać, w którym konkretnie miejscu zlokalizowany jest ból (np. czy jest skupiony, czy przechodzi do kości twarzowej lub do tyłu głowy), jego rodzaj, w jakich okolicznościach się pojawia (np. przy podnoszeniu się) oraz czy towarzyszą mu inne objawy. W ten sposób – jeżeli dokładnie wszystko opiszemy – lekarzowi będzie łatwiej zdiagnozować problem.

Zniekształcenia obrazów
Falowanie prostych linii, zakrzywienia czy nierówności, które występują przy obserwacji przedmiotów i obiektów o równych w rzeczywistości konturach, wszelkie zniekształcenia obrazu (np. krawędzi biurka, ściany, itp.) mogą świadczyć o zwyrodnieniu plamki żółtej i występowaniu wysięku, który powoduje zmianę kąta załamywania się światła. Może to być objaw związany z procesem starzenia. W takim wypadku również konieczna jest konsultacja okulistyczna.

Powracające stany zapalne
Lepiej odwiedzić specjalistę także wówczas, gdy u danej osoby powracają stany zapalne powiek i spojówek. Nie pozostają one bez zupełnego wpływu na ogólny stan zdrowotny narządu wzroku, a do tego są nieprzyjemne i uciążliwe. Ich leczenie wymaga określonej wiedzy, a już na pewno nie powinno się tego robić na własną rękę. Tym bardziej, że miejscowe podawanie antybiotyków przez zbyt długi czas sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych.

Dzięki dobremu wzrokowi jesteśmy w stanie sprawnie wykonać wiele zadań. Na co dzień prawdopodobnie się nad tym nie zastanawiamy, jednak zdrowe oczy sprawiają, że efektywność naszych działań może pozostawać na wysokim poziomie. Warto zadbać – przede wszystkim w trosce o siebie – by tak pozostało.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto