Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kardynał Dziwisz złożył rezygnację. Czy papież ją przyjmie?

Piotr Rąpalski, Marta Paluch
W Rzymie nikt nie bierze pod uwagę przyjęcia rezygnacji kardynała Dziwisza.
W Rzymie nikt nie bierze pod uwagę przyjęcia rezygnacji kardynała Dziwisza. Fot. Adam Wojnar
Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, 27 kwietnia, w dzień kanonizacji Jana Pawła II, skończył 75 lat. Zgodnie z prawem kanonicznym złożył rezygnację ze swojej funkcji na ręce papieża Franciszka podczas pobytu w Rzymie. Ojciec Święty nie musi tej rezygnacji przyjąć, jednak już mówi się o ewentualnych następcach kardynała.

Prawo kanoniczne stanowi wyraźnie: każdy biskup diecezjalny w wieku 75 lat musi zrezygnować. "Papież, po rozważeniu wszystkich okoliczności, podejmie decyzję" (kanon 189). - Ojciec Święty nie ma jednak ustalonego terminu, by zdecydować o przyjęciu bądź odrzuceniu rezygnacji - tłumaczy bp Tadeusz Pieronek.

To, że kard. Dziwisz rezygnację złożył, potwierdził nam jeden z wysokich hierarchów kościelnych, przebywający w Rzymie.

Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory papież decyzji nie podjął. Jeśli nie odpowie w ciągu pół roku, rezygnacja traci ważność.

Bardzo prawdopodobne jest przedłużenie kadencji metropolity krakowskiego. Miało to miejsce m.in. w przypadku kard. Franciszka Macharskiego - diecezją przestał rządzić dopiero w wieku 78 lat. Ponadto, mocnym argumentem jest organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w roku 2016. To kard. Dziwisz "załatwił" Krakowowi organizację tego wydarzenia, jest też bardzo zaangażowany w jego przygotowanie.

- Byłem w Rzymie. Nikt nie bierze pod uwagę przyjęcia rezygnacji przez papieża teraz - twierdzi Marek Zając, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej. - ŚDM odbędą się w obecności dwóch papieży, u których kardynał Dziwisz cieszy się dużym autorytetem. Franciszka, który przyjedzie, i Jana Pawła II patrzącego z okna Domu Pana - dodaje.

Podobnego zdania jest Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. - Złożenie rezygnacji niczego nie przesądza. To normalna procedura - mówi. - Zasługi kardynała są duże. Kwestia ŚDM jest ważnym argumentem za pozostawieniem go na stanowisku.

Komentatorzy są więc zgodni, że kardynał Dziwisz na razie zostanie na stanowisku, mimo że Franciszek raczej nie przedłuża pracy biskupom, gdy osiągną 75 lat. To jednak sytuacja wyjątkowa.

Mimo to już zaczęły się spekulacje na temat następcy metropolity krakowskiego. Szczególnie, że wśród wymienianych nazwisk jest osoba z większym niż kard. Dziwisz doświadczeniem w organizacji Światowych Dni Młodzieży. To kard. Stanisław Ryłko, pochodzący z Andrychowa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Współorganizował Światowe Dni Młodzieży w Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Kolonii (2005) i Sydney (2008).

Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest też ks. Paweł Ptasznik. Prałat, doktor teologii, kierownik Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu, bliski współpracownik Jana Pawła II i Benedykta XVI. Urodzony w Węgrzcach Wielkich.
Kolejny kandydat to Józef Guzdek z Wadowic, biskup polowy Wojska Polskiego. Dał się poznać jako doskonały organizator podczas pełnienia funkcji biskupa pomocniczego w Krakowie w latach 2004-2010.

W typowaniach pojawia się też bp Grzegorz Ryś. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w latach 2007-2011, biskup pomocniczy krakowski od 2011. Byłby to jeden z najmłodszych metropolitów w historii (ma 50 lat)

- Wszystkie te nazwiska padają w kuluarach Watykanu. To jednak spekulacje, które mogą potrwać jeszcze długo. Papież może też wybrać osobę, która zupełnie nas zaskoczy - komentuje Zając. Przypomina, że przed wyborem metropolity krakowskiego w roku 1964, nazwisko Karola Wojtyły w ogóle nie padało.

- Stolica Apostolska będzie miała wielki kłopot, aby wybrać godnego następcę kardynała Dziwisza. Diecezja krakowska jest ważnym miejscem w Polsce i Europie dla Kościoła. To musi być ktoś z najwyższej półki. To przecież następca takich postaci jak Sapieha, Wojtyła, Macharski i Dziwisz - dodaje Przeciszewski.

Eksperci przypominają, że biskupi, którzy zostawali metropolitami krakowskimi, szybko byli mianowani na kardynałów. A ci mają przecież wpływ na wybór papieży w konklawe.

Tomasz Terlikowski, redaktora naczelny katolickiego portalu fronda.pl, uważa, że najmocniejszą kandydaturą z wymienianych jest bp Guzdek. - Doświadczony ordynariusz Wojska Polskiego potrafi zarządzać samodzielnie strukturami kościelnymi. Biskup Ryś jest młody, dynamiczny, ale tego doświadczenia mu brakuje. Kardynał Ryłko to osoba doświadczona w kwestii organizacji Dni Młodzieży, ale jednak ma już swoje lata. (69 lat - przyp.red.) Papież może nie zdecydować się na nowego metropolitę, który na stanowisku pozostanie tylko parę lat - spekuluje Terlikowski.

***
Stanisław Dziwisz
Urodzony w Rabie Wyżnej w 1939 r. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia przyjął w 1963 r. Stopień doktora teologii uzyskał w 1981 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W latach 1963-1965 pracował jako wikariusz w parafii Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim. W 1966 r. został kapelanem i sekretarzem arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły. Razem z nim przeniósł się do Watykanu. Święcenia biskupie otrzymał w 1998 r. 3 czerwca 2005 r. Benedykt XVI mianował go metropolitą krakowskim. Od 22 lutego 2006 r. kardynał.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto