Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapsuła Czasu. W Krakowie powstał wyjątkowy projekt dla potomnych [ZDJĘCIA]

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
4000 prac plastycznych i literackich przedstawiających wyobrażenie świata w dalekiej przyszłości zamkniętych zostało w sercu Kapsuły Czasu
4000 prac plastycznych i literackich przedstawiających wyobrażenie świata w dalekiej przyszłości zamkniętych zostało w sercu Kapsuły Czasu Joanna Urbaniec / Polskapress
Przeszło 4000 prac plastycznych i literackich pochodzących z całej Polski spoczęło w sercu Kapsuły Czasu - unikatowej rzeźby ze złotą kopułą inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego, która przechowa w swoim wnętrzu nasze wyobrażenia na temat przyszłości.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W sobotę na Placu Szczepańskim zamknięte zostało serce unikatowej Kapsuły Czasu, która przechowa przeszło 4000 prac plastycznych i literackich przedstawiających wyobrażenie świata w dalekiej przyszłości.

Pierwszym etapem była realizacja projektu Kapsuły Czasu, który został wyłoniony w ogłoszonym dwa lata temu konkursie. Zwycięska rzeźba ze złotą kopułą inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego to pomysł Aleksandra Rokosza. W sobotę 5 września w sercu Kapsuły Czasu zostały uroczyście złożone prace literacko-plastyczne na temat wyobrażeń dotyczących przyszłości.

Docelowo Kapsuła ma zostać otwarta za sto lat, ale po raz pierwszy jej zawartość ujrzy światło dzienne za 10 lat, kolejne otwarcia zaplanowane zostały w cyklach co 25 lat, w kolejnych pokoleniach.

- Celem istnienia Kapsuły jest konfrontacja wizji dotyczących przyszłości z rzeczywistością. Chcemy by przy okazji otwarcia Kapsuły odbywały się panele z udziałem ekspertów związanych z rodzajem prac, które znajda się w jej Sercu, historyków, socjologów, którzy będą mogli dokonywać oceny zbieżności tych wizji z rzeczywistością – mówiła podczas uroczystości Agnieszka Cudek, wiceprezes Fundacji TworzyMy Kraków, pomysłodawcy akcji.

Zanim zostanie otwarta, Kapsuła Czasu ma podróżować po Polsce i pojawiać się w najważniejszych punktach kulturalno-rozrywkowych. Miejscem, w którym spocznie docelowo będzie Kampus Uniwersytety Jagiellońskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kapsuła Czasu. W Krakowie powstał wyjątkowy projekt dla potomnych [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto