Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamionka Mała. Jest nadzieja dla małej Blanki

Sylwia Klimczak
Rodzice półrocznej Blanki Gałeckiej pragną choćby najmniejszej poprawy stanu jej zdrowia, żeby ich  córeczka nie cierpiała
Rodzice półrocznej Blanki Gałeckiej pragną choćby najmniejszej poprawy stanu jej zdrowia, żeby ich córeczka nie cierpiała Katarzyna Gałecka
Półroczna Blanka Gałecka ma uraz rdzenia kręgowego przez co jest sparaliżowana od szyi w dół. Szansą dla dziewczynki jest kosztowne, eksperymentalne leczenie komórkami macierzystymi.

Pół roku temu, w rodzinie Katarzyny i Tomasza Gałeckich urodziły się bliźnięta: Brunon i Blanka. Dwójka zdrowych dzieci otrzymała w szpitalu dziesięć punktów w skali Apgar.

W szóstej dobie życia Blanka zachorowała na sepsę. Od tamtej pory zmaga się z wstrząsem septycznym, niewydolnością oddechową i krążeniową, posocznicą bakteryjną, urazami nerwów rdzeniowych i rdzenia kręgowego. Dziewczynka jest sparaliżowana od szyi w dół.

Dostępne, refundowane metody leczenia nie pomagają poprawić stanu zdrowia dziecka. Szansą jest dla niej eksperymentalne leczenie w Lublinie. Polega ono na podawaniu komórek macierzystych.

- Pierwszy raz zdarzyła się nam sytuacja, że to szpital bezpośrednio zgłosił się do nas z prośbą o pomoc - podkreśla doktor Magdalena Chrościńska - Krawczyk, neurolog dziecięcy, która koordynuje eksperyment. Szpital Dziecięcy w Lublinie po zapoznaniu się z historią choroby dziewczynki zakwalifikował ją do udziału w leczeniu. - Blanka ma również zgodę komisji bioetyki, co jest w takiej sytuacji niezbędne - dodaje doktor Chrościńska Krawczyk. Blanka Gałecka będzie najmłodszą pacjentką, poddaną tej metodzie leczenia.

Na eksperyment składa się seria pięciu podań komórek macierzystych. Pierwsze ma się odbyć już 24 listopada.

- Blanka pojedzie karetką do Lublina i po kilku godzinach wróci do Krakowa - mówi jej mama. Kolejne podania odbędą się w miesięcznych odstępach czasu.

Dotychczas takie leczenie zastosowano u kilkudziesięciu młodych pacjentów. - Efekty są zadowalające - komentuje doktor Chrościńska - Krawczyk.

Podanie Blance komórek macierzystych może jej pomóc usprawnić dziewczynkę ruchowo, co pomoże w jej rehabilitacji. - Trzeba stawiać sobie małe cele - podkreśla lekarka.

Katarzyna Gałecka chciałaby, żeby jej córeczka stanęła kiedyś na nóżkach. - Ale będę się cieszyć z każdej widocznej poprawy jej stanu - dodaje.

Blanka cały czas przebywa w Szpitalu Dziecięcym w Krakowie w Prokocimiu. - Do szpitala jeżdżę co drugi dzień, bo w domu mam jeszcze trójkę dzieciaczków - mówi mama. Gdyby nie pomoc najbliższych nie dała by sobie rady.

Rodzina z utęsknieniem czeka na pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. - Wtedy będziemy mogli z mężem zabrać dzieci do Blanki. Pierwszy raz będziemy wszyscy razem - cieszy się Katarzyna. Starsze dzieci Gałeckich: siedmioletni Wiktor i pięcioletnia Karolina nie widziały jeszcze swojej najmłodszej siostry. - Cały czas powtarzam sobie: byle do wiosny, bo mam nadzieję, że na święta Wielkanocne będę już miała w domu rodzinę w komplecie - wyznaje z nadzieją mama Blanki.

Koszt eksperymantalnego leczenia to co najmniej 40 tysięcy złotych. Leczenie nie jest refundowane.

W pomoc bardzo mocno zaangażowała się Szkoła Podstawowa w Kamionce Małej. W czasie obchodów Święta Niepodległości uczniom udało się zebrać prawie sześć tysięcy złotych. Podczas zabawy Andrzejkowej odbędzie się tam loteria fantowa. Uczniowie i rodzice przygotują również stroiki świąteczne, a dochód z ich sprzedaży przekażą Blance.

Dziecku można pomóc wpłacając pieniądze na konto CABP O. we Wrocławiu 83 1940 1076 4819 5471 0000 0000 z dopiskiem „Blanka”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto