Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamień integracji

HAK
Dyrektor Andrzej Dziuk i artysta Karol Gąsienica-Szostak<p>
Fot. Halina KRACZYŃSKA
Dyrektor Andrzej Dziuk i artysta Karol Gąsienica-Szostak<p> Fot. Halina KRACZYŃSKA
- Te rzeźby nie powstawały w zaciszu pracowni, nie widać w nich tego trudu i pyłu, który towarzyszy powstawaniu... Powstały w plenerze, jeszcze w nich został po świeżym powietrzu ślad.

- Te rzeźby nie powstawały w zaciszu pracowni, nie widać w nich tego trudu i pyłu, który towarzyszy powstawaniu... Powstały w plenerze, jeszcze w nich został po świeżym powietrzu ślad. Z tej świątyni natury pozwoliliśmy sobie je przenieść tu, do świątyni sztuki - tymi słowami artysta Karol Gąsienica-Szostak otworzył w Teatrze im. St. I. Witkiewicza wernisaż poplenerowej wystawy III Pleneru Rzeźbiarskieego pt. ,Szczyt Europejski".

- Kiedy kilka dni temu rozmawiałem z pomysłodawcami wystawy, nie podejrzewałem nawet, że efekt pleneru może okazać się tak niezwykły! Cieszę się, że w naszym teatrze postanowiliście zaprezentować swoje rzeźby! - podkreślił Andrzej Dziuk, dyrektor zakopiańskiego teatru Witkacego.

W sobotę w ,Witkacym" prezentowało swe prace w kamieniu siedmiu artysów z Zakopanego, Polski i zaprzyjaźnionych miast partnerskich Zakopanego: Renata i Andrzej Mrowce (Zakopane), Karol Gąsienica-Szostak (Zakopane), Anna Bem-Borucka (Sopot), Miroslav Csőlle (Bratysława), Andrea Freiberg (Siegen), David Hensel (Londyn).

- Tegoroczny plener odbywał się przy ul. Bogdańskiego w Domu Wczasowym ,Wesoła" i trwał od 14 do 31 sierpnia - wyjaśnia Aldona Gąsienica-Szostak, organizatorka pleneru. - Przygotowywaliśmy się do niego od roku, choćby z powodu... korespondencji. Przy wyszukiwaniu artystów korzystaliśmy bowiem z uprzejmości urzędów miast zaprzyjaźnionych z Zakopanem, które wyszukiwały i proponowały nam artystów. Plener się skończył, wystawa trwa, a teraz przymierzamy się do wydania katalogu, który wraz ze sprawozdaniami z przebiegu pleneru, z reportażem fotograficznym wyślemy do tych wszystkich miast partnerskich.

Tegoroczne spotkanie plenerowe artystów odbywało się pod hasłem ,Szczyt Europejski". W ten sposób organizatorzy, przez analogię do politycznych spotkań na szczycie europejskim, chcieli zaznaczyć wydźwięk i znaczenie pleneru - artystycznego spotkania na szczycie.

- Hasło ,Szczyt Europejski" miało podkreślić integracyjną funkcję pleneru, a także wskazać potrzebę takiej współpracy, potrzebę wymiany myśli, potrzebę lepszego poznania się i zrozumienia - mówi Aldona Gąsienica-Szostak. - To była idea spotkania, ale ona absolutnie nie wiązała rąk artystom w ich tworzeniu. Raczej tworzywo-kamień narzucało swoje prawa...

Organizatorzy III Pleneru Rzeźbiarskiego dziękują wszystkim swym sponsorom: zwłaszcza sponsorowi głównemu - Plus GSM, Polskim Kolejom Linowym, Zakładowi Kamienia Naturalnego ,Petra", Przedsiębiorstwu Specjalistycznych Usług Technicznych i Handlowych ,Alpinex" z Krakowa, Hotelowi ,Willa Marilor", firmie Maspex Wadowice-Tymbark oraz patronom honorowym: Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miastu Sopot, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego, Miastu Zakopane oraz ,Gazecie Krakowskiej", jedynemu i wiernemu patronowi medialnemu.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto