Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. Misteria "Wjazd Jezusa do Jerozolimy"

Redakcja
B. Storch/Polska Press
Jezus na osiołku, w asyście apostołów i tłumu wiernych, wjechał na szczyt wzniesienia, znajdującego się obok bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inscenizację biblijnych scen obserwowało w niedzielę tysiące pielgrzymów z całej Polski.

Poświęceniem palm pod Kaplicą św. Rafała oraz uroczystą procesją i mszą św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej rozpoczęły się w niedzielę w Kalwarii Zebrzydowskiej obchody największego odpustu Wielkiego Tygodnia w Polsce.

W Niedzielę Palmową tysiące wiernych oglądało tu sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy i wypędzenia kupców ze świątyni.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od poświęcenia palm przy Kaplicy św. Rafała. Następnie procesja z palmami przeszła przez Plac Rajski do bazyliki Matki Bożej Anielskiej. W uroczystościach wziął udział Amerykanin Mchael Perry, franciszkanin, od 2013 r. minister generalny Zakonu Braci Mniejszych,czyli w prostej linii następca św. Franciszka z Asyżu.

Wybrany do roli Chrystusa aktor, zazwyczaj jest nim jeden z zakonników, na grzbiecie osiołka, hodowanego przez ojców z kalwaryjskiego klasztoru, wyjechał na szczyt wzniesienia znajdującego się obok bazyliki Matki Bożej Anielskiej.

W apostołów wcielili się alumni z bernardyńskiego seminarium i przewodnicy kalwaryjscy, a tłum zagrali po prostu licznie zgromadzeni pielgrzymi z różnych stron Polski.

Kalwaria Zebrzydowska zwana jest „polską Jerozolimą” a bazylika podczas inscenizacji symbolizowała świątynię jerozolimską. Tradycja organizowania w tu misteriów sięga początków XVII w., gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale potem rozszerzone zostały o Wielki Czwartek. W Niedzielę Palmową w 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Od 1953 roku misterium odbywa się w zbliżonej do obecnej formule, i za każdym razem gromadzi coraz więcej wiernych i turystów.

Niedzielne uroczystości odbyły się na Dróżkach Kalwaryjskich. Kolejne części misterium, „Uczta u Szymona” i „Zdrada Judasza”, zostaną przedstawione w Wielką Środę. W Wielki Czwartek kustosz sanktuarium umyje nogi dwunastu apostołom, po czym wyruszy procesja pasyjna. Na zakończenie dnia zostanie odprawiona uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która zacznie się na placu Rajskim przed bazyliką.

W Wielki Piątek uroczystości zainauguruje o świcie „Poranny sąd” przy kaplicy Dom Kajfasza. Następnie procesja wyruszy do Piłata i Heroda. Przy pałacu Piłata pielgrzymi wysłuchają kazania. Potem duchowni i wierni ruszą w tradycyjną drogę krzyżową, której zakończenie będzie miało miejsce na Wzgórzu Ukrzyżowania.

ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto