Artur Bogacki
Tadeusz Kuchno zajął 10. miejsce w slalomie K-1 U-23
Tadeusz Kuchno zajął 10. miejsce w slalomie K-1 U-23 Andrzej Banaś
500 zawodników z 50 krajów rywalizowało w Krakowie w mistrzostwach świata w kajakarstwie górskim młodzieżowców (U-23) i juniorów (U-18). W slalomie i crossie imprezy rozgrywanej 15-20 sierpnia 2023 r. na torze Kolna Polakom nie udało się zdobyć medalu.

Mastalski i Kuchno w finale kajakowych MŚ w Krakowie

Najbliżej podium w rywalizacji indywidualnej nasz zawodnik był w kayak crossie. W kategorii U-23 Mikołaj Mastalski awansował do finału, zajął w nim 4. miejsce (ostatnie). Zwyciężył Brytyjczyk Sam Levaer. Wśród kobiet w grupie młodzieżowej crossu Aleksandra Stach sklasyfikowana została na 20. pozycji. W kategorii juniorskiej 13. był Jan Piprek, a 30. była Hanna Danek.

W slalomie kajakowym nasza ekipa miała tylko jednego finalistę (czołowa "10"). W kategorii U-23 10. miejsce w K-1 zajął Tadeusz Kuchno, jego wynik byłby lepszy, gdyby nie 50 punktów karnych za ominięcie bramki. Tytuł mistrzowski zdobył Francuz Leo Vuitton.

W K-1 kobiet U-23 najlepsza okazała się Amerykanka Evy Leibfarth. Bardzo blisko finału była Dominika Brzeska. W półfinale uplasowała się na 11. pozycji, pierwszej za premiowanej strefą, do awansu zabrakło tylko 0,03 s. Na 20. miejscu sklasyfikowano Dominikę Danek, na 25. Aleksandrę Stach.

Nowobilski i Brzeska blisko finału kajakowych MŚ

W C-1 U-23 też była duża szansa na występ Polaka w finale. Szymon Nowobilski w półfinale zajął 11. lokatę, do "10" brakło tylko 0,15 s; 30. był Maciej Bartos. Najlepszym w całej imprezie okazał się Francuz Jules Bernardet. Wśród kobiet w C-1 Aleksandra Stach była 15., Katarzyna Liber 22. Złoto zdobyła Słowaczka Sonia Stanovska.

W K-1 juniorów wygrał Włoch Xabier Ferrazzi. W półfinale odpadli Marcin Kościukiewicz (29.) i Jan Piprek (40.). W grupie juniorek najlepsza Polek okazała się Hanna Danek - 14. miejsce, 23. była Zuzanna Piprek; złoto wywalczyła Czeszka Bara Galuskova.

W C-1 juniorów na 14. pozycji uplasował się Krzysztof Książek, a na 18. Marcel Leśniak. W żeńskiej rywalizacji 20. była Martyna Bednarczyk, 22. Martyna Rębiasz. Mistrzami w konkurencjach kanadyjkowych U-18 zostali Francuz Ziga Lin Hocevar i Niemka Paulina Pirro.

Wcześniejsze zmagania drużynowe też nie dały nam medalu. Najbliżej podium był zespół C-1 juniorek, który zajął 4. miejsce.