Kącik recenzenta: Recenzje filmowe, książkowe, teatralne i muzyczne

Redakcja
Udostępnij:
Startujemy z nowym serwisem, w którym znajdziecie recenzje książek, hitów kinowych i sztuk teatralnych granych w Krakowie.

Zobacz również:

>>>Kultura w Krakowie: artykuły i informacje
>>>Fotoreportaże: relacje z wydarzeń


Chcesz się podzielić wrażeniami z ostatnio obejrzanego filmu, sztuki teatralnej lub przeczytanej książki? Wystarczy, jeśli dodasz artykuł do serwisu.

W zamian za przygotowanie recenzji, postaramy się umożliwić ci uczestnictwo w przedstawieniach filmowych i teatralnych. Możesz je wybierać spośród propozycji poniżej. Na zgłoszenia oczekujemy w komentarzach pod tekstem od zalogowanych użytkowników.

Kącik recenzenta: recenzje książkowe


Mario Vargas Llosa "Wyzwanie-Szczeniaki"

Czym jest honor dla macho? Czasami ma posmak śmierci. Zwyciężasz albo giniesz.

Wiesław Myśliwski: "Nagi sad"

"Nagi sad" to przejmująca opowieść o miłości ojca i syna. To miłość wyrażana w milczeniu, domysłach, drobnych gestach i nieustannym poszukiwaniu siebie nawzajem. To relacja najbliższych sobie osób, w której syn próbuje sprostać marzeniom ojca.

Eduardo Mendoza: "Trzy żywoty świętych"

Święty, który nie chodzi do kościoła i nie czyni cudów? W prozie Eduardo Mendozy nie ma rzeczy niemożliwych.

Maciej Grabski i Ksiądz Rafał w niespokojnych czasach

W Gródku nastają niespokojne czasy. Biskup Jakub umiera, jego wrogowie nie pozwalają o sobie zapomnieć, a parafialny kościółek nie przetrwa kolejnej zimy bez remontu.

Kawafis: Jeżeli do Itaki wybierasz się w podróż…

Niniejszy wybór proponuje polskiemu czytelnikowi nową, zupełnie inną lekcję przekładu tej krystalicznej poezji, autorstwa Antoniego Libery, znawcy i tłumacza twórczości Samuela Becketta, poezji Hölderlina, dramatów Wilde’a i Makbeta Shakespeare’a.

Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii

Niezwykła wyprawa w świat prawdziwej nowojorskiej mafii - lektura obowiązkowa dla fanów "Ojca chrzestnego" i "Rodziny Soprano".

Osiatyński: "Prawa człowieka i ich granice"


Jak rozumieć prawa człowieka w XXI wieku? Niezwykła - kompletna i wyczerpująca, a zarazem pełna obrazowych przykładów.

Eric-Emmanuel Schmitt i jego "Trucicielka"


Eric-Emmanuel Schmitt w swojej najnowszej powieści Trucicielka, zabiera nas wgłąb duszy niejednoznacznych, przetrzymujących bolesne myśli, naznaczone zgubną namiętnością i w konsekwencji przerażające głównych bohaterów, zmieniające gwałtownie bieg ich życia.

Błoński przekorny. Dzienniki. Wywiady


Niezwykła książka, na którą składają się wywiady, wspomnienia i zapiski jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich profesorów od jutra będzie dostępna w księgarniach.

Jarniewicz: Heaney. Wiersze pod dotyk


"Wiersze Heaneya są mnogie i wielogłosowe, niedomknięte i dywersyjne, poryte szczelinami i uwarstwione" - mówi Jerzy Jarniewicz, tłumacz wybitnego poety.

Leszek Kołakowski i jego "słuszne poglądy na wszystko"


Gdzie szukać źródeł myślenia utopijnego? Jakie są związki pomiędzy ideami kształtującymi nowożytność: racjonalizmem, historyzmem, nihilizmem, relatywizmem i fundamentalizmem?

"Złote żniwa", czyli o tym, co się działo na obrzeżach Zagłady Żydów


Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości. Nowa książka autora Strachu. Grupa polskich chłopów, a przed nimi stos ludzkich kości – porażające zdjęcie, które stało się pretekstem do napisania tej książki.

Wywiady bez kitu


Ponad 50 rozmów ze znanymi i mniej znanymi muzykami, przeprowadzonych przez dziennikarzy niezależnego krakowskiego radia Bez Kitu i wydanych na papierze. Pomysł ciekawy, ale czy trafiony?

Ernesto Sabato: Abaddon - Anioł Zagłady


Abaddon to wyprawa w sferę snu, zagmatwane symbole, tajemnicze sceny i wizje. Pisarz zaprasza w mroczną podróż w głąb własnej duszy.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki "Bornholm. Bornholm"


Dwie narracje, dwie historie splecione niewidzialną nicią przypadku lub przeznaczenia. Bohaterowie najnowszej powieści Dobrzanieckiego znajdują się w stanie ciągłego napięcia.

Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi"


W księgarniach dostępna jest już najnowsza książka Józefa Czapskiego "Na nieludzkiej ziemi".

Rakesh Satyal "Błękitny chłopiec"


Kiran Sharma - bohater powieści, uwielbia muzykę, taniec i wszystko, co zmysłowe.

Andrzej Bart :"Rien ne va plus"


Główny bohater wędruje z ziemi włoskiej do Polski i z punktu widzenia obcokrajowca obserwuje polską rzeczywistość przez 200 lat.

Wojciech Górecki: "Planeta Kaukaz"


"Jest to opowieść o zwykłym życiu na niezwykłej ziemi. Interesowały mnie miejsca, gdzie nie dotarła telewizyjna kamera oraz ludzie, którzy nigdy nie trafią na pierwsze strony gazet."

Leszek Kołakowski: "Herezja"


Czy istnieją współcześni heretycy? Jak tworzą się nowe ideologie i gdzie leżą granice tolerancji? Czy między herezją a dogmatem rzeczywiście jest tak wielka różnica?


Zobacz pozostałe recenzje książkowe:

**>>>

Andromeda Romano-Lax "Hiszpański smyczek"

>>>

Ingeborg Bachmann Paul Celan "Czas serca"

>>>

Margaret Atwood "Rok potopu"

**

Kącik recenzenta: recenzje teatralne

Teatr STU zaprasza na Króla Lear'a

"Król Lear" - uważany za jedną z najtrudniejszych i najbardziej enigmatycznych sztuk Szekspira, to sztuka - wyzwanie dla każdego reżysera. Teraz można oglądać ją na deskach Teatru STU.

"Ojciec Bóg": premiera w Bagateli [zdjęcia]


Spektakl opowiada o tym, co dzieje się z mężczyzną, kiedy rodzi mu się syn, ale z perspektywy Starego i Nowego Testamentu.

"Na końcu tęczy" stała Judy Garland


"Na końcu tęczy" to opowieść o ostatnich miesiącach życia Judy Garland. We wzruszający sposób ukazuje jej talent, fenomen oraz tragizm.

Teatr STU: "Na końcu tęczy"


Opowieść o ostatnich miesiącach z życia Judy Garland, fenomenalnej aktorki i piosenkarki można zobaczyć na deskach Teatru STU.

Teatr STU: "Kogut w rosole"


"Kogut w rosole" to słodko-gorzka komedia, pełna ciepłego humoru o męskiej przyjaźni, pokonywaniu własnych ograniczeń, potędze wiary w niemożliwe i trudnych wyborach.

Teatr Słowackiego: Intymność


Intymność jest przejmującym i sugestywnym zapisem wewnętrznych rozterek młodego mężczyzny - jego życie rodzinne i zawodowe pozornie układa się wspaniale, w istocie jednak obezwładnia go nuda codziennej egzystencji i chłód małżeńskiej rutyny.

Teatr Mumerus: Ampuć, czyli zoologia fantastyczna


Czy mozna stworzyć coś z niczego? Teatr Mumerus udowodnił, że można i do swojego ambitnego repertuaru włączył sztukę opartą na bestiariuszu Jana Gondowicza.

Teatr Mumerus: Cyrki i ceremonie


"Cyrki i ceremonie" to spektakl zainspirowany twórczością Witolda Wojtkiewicza, malarza słynącego z niebanalnych, ekspresyjnych i symbolicznych obrazów.

Kącik recenzenta: recenzje filmowe

"Jestem numerem 4" [recenzja]

Jestem numerem 4 w reżyserii D.J. Caruso. To kolejny film, na którym mam wrażenie, że oglądam bajkę o Guliwerze w krainie liliputów.

"Green Hornet" - nie dla dużych chłopców


Historia dużego mężczyzny o małych ambicjach i wielkiej potrzebie dobrej zabawy. A do tego fabuła, rodem z komiksu o Zielonym Szerszeniu - w kinach oglądać można już nowy film 3D "Green Hornet".

Skyline - koniec czy początek?


Skyline to film z gatunku sciene-fiction, choć jakże różny od gwiezdnych wojen. Jeśli ktoś uwielbia kosmiczne "strzelanki", raczej się nim znudzi. Jest to bowiem film psychologiczny, który ukazuje zachowania ludzi w obliczu śmierci.

Sanctum - jaskinie trójwymiarowe


Film zachęca do obejrzenia dwoma faktami. Po pierwsze, jego producentem jest J. Cameron - ten od "Tytanica" i "Avatara" - a po drugie, "Sanctum" zawiera świetne efekty trójwymiarowe.

Och Karol 2


Wszystko odbyło się zgodnie z regułami. Była reklama, była uroczysta prapremiera. Wydawałoby się więc, że wszystko jest ok...

MegaMocny, czyli satyra superbohatera


"Moje metroszity", "zemszta", "szłońce", czyli największy na świecie sepleniący superzłoczyńca bawi się widzem i widza bawi.

"Soul Kitchen"


"Tańcząca" knajpa, wykwintne dania, ekscentryczny kucharz, niebanalna kelnerka i brat kryminalista, czyli niemiecka produkcja z czeskim humorem.

Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu [recenzja]


W kinach można już oglądać ekranizację trzeciej część słynnej książki C.S. Lewisa. Tym razem główni bohaterowie będą poszukiwać zaginionych baronów narnijskich.

Harry Potter i Insygnia Śmierci


Starsi, mądrzejsi, ale zdani na siebie, próbują   przeciwstawić się czarnej magii, i za przykładem Dumbledore'a wyruszają na poszukiwania pozostałych horkruksów, których zniszczenie pomóc ma w unicestwieniu "Czarnego Pana".

Ostatni egzorcyzm


Wierzycie w demony? Część z was pewnie nie. Przestał w nie wierzyć również pastor Cotton Marcus. Problem w tym, że jest on...egzorcystą.

Mój przyjaciel Hachiko


W Krakowie znana jest historia psa Dżoka, któremu postawiono pomnik w okolicach Wawelu. Film, o którym chcę napisać, opowiada prawdziwą historię innego psa, którego poświęcenie znane jest w całej Japonii.


Zobacz pozostałe recenzje filmowe:

>>>2012: Koniec świata, czyli jak zrobić film i się nie narobić

**>>>

Fish Tank

**: Kawałek trudnego życia opowiedzianego w typowo "kobiecy" sposób.

>>>Vicky Cristina Barcelona: Z pozoru banalnie prosta fabuła

>>>Kac Vegas: Bardzo śmieszne i niekonwencjonalne żarty

>>>Trzy małpy: Ani widu, ani słychu, ani mru mru

>>>Zapaśnik/The Wrestler: Na samotność skazują człowieka nie wrogowie, lecz przyjaciel

>>>Slumdog. Milioner z ulicy: Sukces chłopca ze slumsów w popularnym teleturnieju

>>>Bracia Karamazow: Powieść Dostojewskiego w czeskiej aranżacji


Kącik recenzenta: recenzje muzyczne

Kayah & Royal Quartet


Czas usiąść, zapalić świece i otworzyć czerwone wino. Ale nie liczcie na gorący finał ze swoją kochanką czy kochankiem... Tym razem uwodzić będzie Kayah! Jej przedostatnia płyta - Kayah & Royal Quartet - warta jest grzechu.


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie