Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy koncert z okazji 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie w Filharmonii Krakowskiej

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Antoni Wit
Antoni Wit J. Multarzyński
W związku z jubileuszem 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, w Filharmonii Krakowskiej odbędą się w piątek 25 listopada o godz. 19.30 i w sobotę 26 listopada o godz. 18 koncerty poprowadzone przez jednego z absolwentów szkoły – wybitnego dyrygenta Antoniego Wita. Orkiestra wykona utwory Myroslava Skoryka, Zygmunta Noskowskiego i Wojciecha Kilara oraz towarzyszyć będzie innemu absolwentowi tejże szkoły – Marcinowi Koziakowi - podczas wykonania III Koncertu fortepianowego Béli Bartóka.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Koncerty otworzy kompozycja stanowiąca obecnie w świadomości odbiorców muzyczny protest wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Melodia Myroslava Skoryka, o której mowa, choć powstała przed czterdziestu laty jako fragment ścieżki dźwiękowej dramatu wojennego "Wysokyj perewał", jest obecnie najpopularniejszym utworem tego kompozytora i jego hołdem dla ofiar wojny.

W programie koncertów nie zabraknie innych akcentów narodowych i patriotycznych. W II Symfonii c-moll zwanej Elegijną Zygmunta Noskowskiego usłyszeć można nie tylko stylizowanego krakowiaka w Scherzu, ale i ukryty w finale cytat z "Mazurka Dąbrowskiego". Natomiast poemat symfoniczny "Krzesany" Wojciecha Kilara w sposób ewidentny czerpie inspirację z muzyki Podhala.

Istotny jest ponadto dobór koncertu solowego – Antoni Wit wkomponował w repertuar obu wieczorów III Koncert fortepianowy E-dur Béli Bartóka, dzieło będące wyrazem tęsknoty kompozytora za opuszczoną ojczyzną. Po wybuchu II wojny światowej Bartók zmuszony bowiem został do opuszczenia Węgier, uprzednio zrywając umowę z niemieckim wydawcą i zabroniając wykonywania swoich utworów na koncertach, w których uczestniczyli naziści. Nigdy później nie czuł się dobrze poza granicami ojczystego kraju.

Koncertom towarzyszyć będą dwa wydawnicze wydarzenia. W piątek 25 listopada o godz. 18.30 w Sali Złotej odbędzie się spotkanie z Mateuszem Borkowskim – autorem książki „Wieniawski”, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w serii „Małe Monografie”. Spotkanie poprowadzi Malina Malinowska-Wollen ze Stowarzyszenia Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej.

Opowieść o rodzinie i przyjaciołach Wieniawskiego, jego pedagogicznych perypetiach, komponowaniu, hazardzie, „diabelskich skrzypcach”, czy wielkiej międzynarodowej sławie, jest jednocześnie zapowiedzią koncertów z udziałem laureatek tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, które odbędą się w Filharmonii Krakowskiej już w kolejny weekend.

Sobotni zaś koncert poprzedzi spotkanie Antoniego Wita i Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz, poświęcone ich wspólnej książce „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci”, wydanej przez oficynę Czytelnik. Spotkanie twórców z publicznością odbędzie się w Sali Złotej na godzinę przed koncertem, czyli o 17.

Książka będąca wywiadem-rzeką z Antonim Witem, jest „fascynującą opowieścią światowej sławy dyrygenta o drodze z rodzinnego domu w Krakowie na estrady największych sal koncertowych świata” (Wiesław Ochman), a także przyczynkiem do dalszych opowieści i anegdot, które niezwykle barwnie przedstawiają autorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jubileuszowy koncert z okazji 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie w Filharmonii Krakowskiej - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto