Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 70-lecia prof. Walerego Pisarka

Olgierd JĘDRZEJCZYK
24 maja, w czwartek, w Klubie Dziennikarzy ,Pod Gruszką" w Krakowie odbędzie się jubileuszowy wieczór z okazji 70-lecia urodzin wybitnego językoznawcy i prasoznawcy prof. Walerego Pisarka.

24 maja, w czwartek, w Klubie Dziennikarzy ,Pod Gruszką" w Krakowie odbędzie się jubileuszowy wieczór z okazji 70-lecia urodzin wybitnego językoznawcy i prasoznawcy prof. Walerego Pisarka.

Urodzony 31 maja 1931 roku w Rabce, już od dzieciństwa przejmował rady i obyczaje środowiska ziemiańskiego, ponieważ rodzice nabyli resztówkę Jaszczów koło Lublina. I słuchał języka ludu. Bardzo szybko też i pod koniec wojny, i już po wojnie wiązał się z tym nurtem dziecięcych i młodzieżowych działań, które organizowały życie podziemne - polskie, niepodległościowe. Trafił do więzienia jako piętnastoletni chłopiecÉ

Po maturze zaczyna studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Znów zostaje aresztowany w słynnym ,kotle", do którego wpadł również człowiek mający księgę listów dworcowych do redakcji prasowych ,Paxu", z którym później profesor współpracował.

Walery Pisarek zostaje skazany na 6 lat więzienia ,za usiłowanie zmiany ustroju siłą, drogą przewrotu". Gdy jeździłem do kopalni Zagłębia Krakowskiego już jako reporter - tam na dole pracował w Jawiszowicach, Brzeszczach więzień-górnik, mój młodszy kolega ze studiów. Trzy lata kopał tam węgiel. Znaliśmy się dość dobrze, bo rocznik polonistyczny Pisarka był dość głośny ze względu na wyraźną opozycyjność polityczną.

Ale tamci chłopcy z uczestnikami seminarium Kazimierza Wyki - (właśnie z nami) rozmawialiÉ Po wyjściu z różnego rodzaju kazamatów i kopalń w roku 1957, Pisarek po epizodzie nauczycielskim, kończy studia w 1957. Zostaje ni mniej ni więcej tylko instruktorem w Domu Kultury kombinatu nowohuckiego, gdzie zresztą obejmuje stanowisko dyrektora artystycznego.

Angażuje się w organizację nowych działów tegoż domu kultury, zespołu tańca, później zespołu pieśni i tańca, wysyła różne grupy artystyczne za granicę.

Ale pasja językoznawcza zwycięża. Po doktoracie uzyskanym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach w roku 1966, habilituje się w roku 1973, w 1982 zostaje profesorem nadzwyczajnym, w 1994 - zwyczajnym.

Od roku 1968 jest sekretarzem naukowym Ośrodka Badań Prasoznawczych, od 1969 do 2000 dyrektorem i kierownikiem (już w strukturach Uniwersytetu Jagiellońskiego) tegoż ośrodka.

Warto z okazji jubileuszu siedemdziesięciolecia Walerego Pisarka zwrócić uwagę na merytoryczną działalność naukową tego niezwykłego człowieka.

Jego książki ,Poznać prasę po nagłówkach", ,Retoryka dziennikarska", ,Słownika języka niby-polskiego" ,Prasa nasz chleb powszedni", ,Analiza zawartości prasy", ,Słowa między ludźmi" są organicznie związane z prasą, dziennikarstwem. Uczył i uczy dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, Papieskiej Akademii Teologicznej. Redaguje (między innymi jest redaktorem naczelnym ,Zeszytów Prasoznawczych") biuletyny naukowe. Był do niedawna przewodniczącym Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, od roku 2000 jest honorowym przewodniczącym tejże Rady, jako jej właściwy twórca. Jest też głównym autorem ustawy o języku polskim.

Czekamy z niecierpliwością na Jego kolejne dzieło ,Polszczyzna 2000", które stanowi coś w rodzaju komunikatu o stanie polszczyzny współczesnej. Znając niezwykłą ruchliwość umysłową Profesora oczekujemy Jego dalszych ksiąg, działań redakcyjnych, wykładówÉ

Fot. Jadwiga RUBIŚ (Archiwum GK)

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto