Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest szansa dla Muzeum PRL-u i Światowida

Redakcja
Łukasz Żołądź
Władze miasta porozumiały się z ministerstwem kultury w sprawie Muzeum PRL-u w budynku dawnego kina Światowid w Nowej Hucie.

Los dla kina Światowid nie był łaskawy. Najpierw upadło kino, a budynek został opuszczony, następnie wprowadziły się do niego wszelkiej maści "ciucholandy" i sklepy typu "wszystko po 5 zł". Budynek podupadał i niszczał. Następnie pojawiło się koło ratunkowe - w 2008 roku wprowadziło się tam Muzeum PRL-u, które było oddziałem warszawskiego Muzeum Historii Polski.

Zobacz także: To koniec Muzeum PRL-u?

Placówka była jednak słabo dofinansowana i choć udało się zorganizować kilka wystaw i wydarzeń towarzyszących, na początku 2011 minister kultury Bogdaj Zdrojewski zaproponował miastu przejęcie instytucji i przekształcenie jej w Muzeum Nowej Huty. Na zapowiedziach się skończyło i w zasadzie od 2011 roku budynek stał pusty.

Ministerstwo po raz kolejny wyciąga rękę do Światowida

Tym razem władze miasta liczą, że będzie inaczej. Od 1 stycznia 2013 Muzeum PRL-u w Nowej Hucie otrzymało status krakowskiej instytucji kultury i zostało ostatecznie przejęta od warszawskiego Muzeum Historii Polski. Gmina jest także właścicielem budynku dawnego kina Światowid, w którym muzeum się mieści.

Radni zaakceptowali projekt umowy między gminą a Ministerstwem Kultury w sprawie wspólnego prowadzenia i finansowania Muzeum PRL-u oraz statut tej placówki. Jak zapowiadają władze miasta umowa z ministerstwem zostanie podpisana w ciągu dwóch tygodni. Dzięki podziałowi finansowania między gminę i ministerstwo możliwe będzie rozpoczęcie prac merytorycznych i stworzenie scenariusza działalności dla muzeum.

Muzeum PRL-u za cztery lata?

Magdalena Sroka zakłada, że scenariusz uda się opracować do grudnia. Następnie zostanie on poddany konsultacjom społecznym - będzie to nawiązanie do sporu z 2011 roku, kiedy cześć środowisk postulowała muzeum Nowej Huty, a cześć optowała za pozostaniu przy muzeum poświęconemu PRL-owi ze szczególnym nieuwzględnieniem roli i miejsca dzielnicy w historii.

Zobacz także: Zamiast PRL Nowa Huta, czyli przekształcenia w Krakowie

Jeśli nie pojawiłyby się żadne komplikacje, Muzeum PRL-u mogłoby zostać otwarte za trzy-cztery lata. Umowa między Gmina Kraków a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma być zawarta na 5 lat. Będzie ona podobna to tej zaproponowanej przez Bogdana Zdrojewskiego dwa lata temu. Minister z budżetu swojego resortu sfinansuje prace remontowo-adaptacyjne budynku Światowida oraz stworzenie scenariusza i projektu ekspozycji stałej.

Ponadto, ministerstwo zobowiąże się do wsparcia placówki 420 tysiącami złotych w roku 2013, natomiast od 2014, przez kolejne cztery lata wyłoży nie mniej niż milion złotych rocznie. Natomiast gmina w roku bieżącym przekaże 200 tysięcy złotych na bieżące funkcjonowanie placówki, a do 2017 roku zapewni nie mniej niż 200 tysięcy złotych rocznie.

Zobacz zdjęcia budynku byłego kina Światowid:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto