Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazz w filharmonii? Dlaczego nie! Filharmonia Krakowska zaprasza fanów muzyki synkopowanej 30 stycznia o godzinie 18

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej
Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej Adam Golec
30 stycznia o godz. 18 w Filharmonii Krakowskiej posłuchamy jazzu w orkiestrowym i chóralnym wydaniu. Zabrzmią również kolędy - wszak jesteśmy jeszcze w bożonarodzeniowym okresie.

FLESZ - Dlaczego śmieci są coraz droższe?

Sobotni koncert w Filharmonii Krakowskiej będzie zanurzony jeszcze w atmosferze bożonarodzeniowej, ale w lżejszym, jazzowym wydaniu. Organizatorzy zapraszają bowiem do wysłuchania II Suity jazzowej Dmitrija Szostakowicza oraz "Małej mszy jazzowej" i kilku chóralnych kolęd brytyjskiego kompozytora, niegdysiejszego członka zespołu The King’s Singers – Boba Chilcotta. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Alexander Humala, zaś Chór Chłopięcy Filharmonii wsparty przez chór mieszany instytucji – Piotr Piwko.

Dymitr Szostakowicz zdobył sławę największego radzieckiego kompozytora muzyki poważnej. Fama ta rozniosła się od czasów skomponowania w latach 20. I Symfonii i nie ustała aż do śmierci w 1975 roku. Pozostało po nim także wiele innych kompozycji: cykl kwartetów smyczkowych, sonaty, opery, muzyka lekka, muzyka filmowa, jak i współczesny cykl preludiów i fug na fortepian. Trzon jego twórczości stanowi jednak 15 symfonii, które w pewnym sensie odzwierciedlają tragiczną historię Związku Radzieckiego od lat 20. po 70.

Bob Chilcott od wczesnych lat swojego życia związany jest z muzyką chóralną jako chórzysta i choral scholar w King’s College Cambridge, oraz jako członek zespołu King’s Singers. Od 1997 r. jest pełnoetatowym kompozytorem, a jego utwory chóralne publikuje Oxford University Press. Wśród utworów Boba Chilcotta należy wymienić Pasję wg św. Jana, Salisbury Vespers, Requiem, A Little Jazz Mass. Chilcott dyrygował chórami w ponad 30 krajach i pracował z tysiącami śpiewaków-amatorów w ramach serii Singing Days. Przez siedem lat był dyrygentem Chorus of The Royal College of w Londynie, a od 2002 jest głównym dyrygentem gościnnym BBC Singers w Londynie.

Koncert można będzie posłuchać na filharmonicznym kanale YouTube. Bilety online umożliwiające uczestnictwo w koncertach sprzedawane są wyłącznie drogą internetową i przesyłane w godzinie poprzedzającej koncert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jazz w filharmonii? Dlaczego nie! Filharmonia Krakowska zaprasza fanów muzyki synkopowanej 30 stycznia o godzinie 18 - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto