Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w Krakowie z godziną polskich kolęd każdego dnia

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wideo
od 16 lat
Od 24 listopada na Rynku Głównym od strony Wieży Ratuszowej odbywać się będzie Jarmark Bożonarodzeniowy. Na płycie Rynku pojawiły się już budki - przyszłe stoiska kiermaszu. Jak zapowiadają organizatorzy, jego wystrój będzie stanowiło głównie ponad 600 żywych choinek z plantacji świerków, do tego światło i girlandy. Na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego zostanie ustawiona drewniana szopka, którą wykonał twórca ludowy Józef Lasik ze Stryszawy. Nowością ma być w tym roku godzina kolęd polskich - każdego dnia od godz. 20, począwszy od 17 grudnia aż do 1 stycznia nowego roku.

Co znajdziemy na jarmarku w Krakowie?

Kupcy z całej Polski będą oferować swój towar w 97 kioskach handlowych i gastronomicznych. Pojawią się również kupcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. regionalne produkty, ciasta, słodycze, wędliny, sery i kiełbasy, chleb, rękodzieło.

"Kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki z Krakowa, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne. Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem" - wymienia firma Artim, która wraz z Krakowską Kongregacją Kupiecką zaprasza na doroczny przedświąteczny kiermasz.

Ze swoimi świątecznymi wyrobami pojawią się na kiermaszu organizacje charytatywne - m.in. Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół "Klika", Fundacja Pomoc Krakowskiemu HOSPICJUM (Św. Łazarza), Krakowska Fundacja Zwierzętom Stawiamy na Łapy. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety tych fundacji i organizacji. Ponadto trzy kioski przeznaczone dla miast zaprzyjaźnionych zostaną udostępnione organizacjom ukraińskim m.in. z Kijowa i Lwowa, co ma się przysłużyć zwiększeniu pomocy dla Ukrainy.

Jak co roku na Rynku pojawi się też stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy oraz otrzymać stempel okolicznościowy Jarmarku.

Na Jarmarku znajdą się stoiska z polskimi potrawami takimi jak np. karkówka, golonka, kapusta zasmażana, kiełbasa, sery góralskie, bigos. Będzie też można skosztować którejś z serwowanych na kiermaszu zup albo pajdy wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Odwiedzający kiermasz będą mogli kupić "Grzaniec Galicyjski", wina i miody pitne oraz bezalkoholowe kremowe piwo czy eliksiry dyniowe. Na stoiskach mają się też pojawić wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi, czekolada na gorąco, chałwa turecka oraz naturalne słodycze tureckie.

Kiedy jest Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie?

Bożonarodzeniowym targom będą towarzyszyć imprezy artystyczne oraz atrakcje dla najmłodszych. Już 25 listopada (sobota) od godziny 9.30 przy estradzie dzieci będą mogły napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy, wrzucone do mikołajowej skrzynki pocztowej przy estradzie, następnie po godzinie 12 zostaną wysłane do nieba, przyczepione do baloników.

Tego dnia nastąpi też uroczyste otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego - w samo południe. A na godzinę 14 organizatorzy zapraszają na świąteczny flash mob (co oznacza wspólne wykonanie w miejscu publicznym jakichś niezwykłych działań) na krakowskim Rynku. Będzie to rodzaj artystycznego, tanecznego happeningu. Choreografię przygotuje krakowski tancerz i choreograf Michał Kostempski.

W programie targów znalazły się też m.in.:

  • 27 listopada - koncert Chóru "Jaszczury"
  • 30 listopada o godzinie 18 na estradzie rozpocznie się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Fundację Grupy "Adalex"
  • 2 grudnia o godz. 17.15 prezydent Krakowa zapali lampki na choince. Wcześniej, o godz. 16.30, na małej scenie obok Bazyliki Mariackiej wystąpi Zespół Pozytywni.pl
  • 6 grudnia - grupa 148. Mikołajów z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie przejdzie w pochodzie z Ronda Grzegórzeckiego na Rynek Główny
  • 7 grudnia na Rynku spotkają się szopkarze - odbędzie się 81. Konkurs Szopek Krakowskich.
  • 16 grudnia - Korowód Kolędniczy, w którym wezmą udział autentyczne, amatorskie folklorystyczne grupy kolędnicze.
  • 23 grudnia - spotkanie świąteczne włodarzy miasta i kościoła krakowskiego z mieszkańcami i gośćmi Krakowa, a przed nim, o godzinie 11.30 - koncert "Zaśpiewajmy kolędę…", w którym wystąpią: Jan Wojdak, Jacek Wójcicki, Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Łukasz Lech
  • 23 grudnia - wspólne kolędowanie z krakowskimi chórami.

Jarmark potrwa do 1 stycznia przyszłego roku.

Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w Krakowie z godziną polskich kolęd każdego dnia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto