Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Japońska wiosna w Krakowie [zdjęcia]

Redakcja
Zapraszamy na wyjątkową podróż do Japonii - poprzez kulturę, kuchnię, i zgodnie z rytmem czterech pór roku.

Krakowska Japonia tańczy butoh


Jak wygląda ceremonia parzenia herbaty? Skąd się wzięły gejsze? Dlaczego zapala się latarnie z okazji święta O-bon? Na te i wiele innych pytań przez najbliższe dni odpowiada "Japońska wiosna" - wystawa inspirowana kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wystawa, którą do 13 marca można oglądać w Galerii Krakowskiej jest zachętą do odwiedzenia wystawy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej - Manggha "Japonia z tatami pod stopami". Wystawa "Japońska wiosna" składa z dziesięciu stanowisk, a każde z nich jest poświęcone innemu elementowi kultury japońskiej i ukazuje "kraj wschodzącego słońca" jako ojczyznę origami, kimona i walecznych samurajów. - Krakowianie mają szansę poznać Kraj Kwitnącej Wiśni przez pryzmat malowniczych, kolorowych japońskich świąt i festiwali zwanych matsuri, bardzo ważnych w kulturze Japonii. Na stanowiskach w galerii zaprezentowane zostaną najważniejsze z nich m.in.: święto latarni, lalek i gwiazd, powiązanych z historią konkretnego japońskiego miasta lub regionu - powiedział Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej.

Wystawa pozwala poznać japońską codzienność z jej charakterystycznymi 
i intrygującymi elementami oraz przybliża japońskie symbole. Na wystawę składają się m.in. oryginalne kimona, laleczki. Zorganizowano również japoński ogród z pawilonem herbacianym. - Dzięki wystawie z pewnością obserwujemy zwiększone zainteresowanie kulturą japońską. Ludzie podchodzą z ciekawości, a przy okazji dowiadują się wielku interesujących rzeczy o Japonii - przyznała młoda grupka ludzi z Mangghi, która pomagała w realizacji wystawy w GK.

Wystawie towarzyszą również warsztaty sushi, które odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-20.00, a w weekendy od 14.00 do 20.00. Uczestnicy warsztatów otrzymują niezbędne produkty i pod okiem profesjonalnego kucharza wykonują trzy rodzaje sushi: hosomaki, futomaki i uramaki. W galerii odbywają się także pokazy aikido i kendo, a także pokaz tradycyjnej sztuki pisania - SHODO, która jest umiejętnością doskonalenia własnego charakteru.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto