Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie remonty zrobić w domu latem? To dobry czas na remont

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Remont domu powinien zapewnić wysoki komfort i przyjazną eksploatację
Remont domu powinien zapewnić wysoki komfort i przyjazną eksploatację Pixabay
Lato to doskonały czas na remont. Wiele osób uważa, że lato to najlepszy czas na remont domu lub mieszkania. Przeważają względy praktyczne: sprzyja pogoda i urlop. Jedni decydują się na gruntowny remont, inni potrzebują jedynie odświeżenia i odmalowania, by było czysto i schludnie.

Partnerzy tematu tygodnia

Nieobojętny jest też fakt, że latem wszystko szybciej schnie. Już samo malowanie idzie zdecydowanie sprawniej. Każda warstwa wysycha szybciej, dzięki czemu prace postępują sprawniej. Otwarte na oścież okna zapewniają dobrą wentylację i szybkie usuwanie zapachów wydzielanych przez użyte podczas remontu substancje chemiczne.

Jak odnowić elewację domu?

Elewacja jest z jednej strony tarczą chroniąca dom przed czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej strony wizytówką nieruchomości, warto i trzeba o nią dbać. Nie tylko chroni budynek przed utratą ciepła, ale również nadaje mu odpowiedniego charakteru.

Elewacja budynku narażona jest na kontakt z wieloma substancjami, które psują wizerunek całego budynku. Zabrudzona może zostać przez kurz, błoto i rozjeżdżony przez auta śnieg, deszcze czy awarie lub prowadzone niedbale prace remontowe i budowlane. Do tego dochodzą jeszcze solne i wapienne wykwity, które też lubią pojawiać się na ścianach budynków.

Elewacja powinna komponować się z otoczeniemPixabay

Przegląd elewacji zewnętrznej należy rozpocząć od usunięcia warstwy kurzu i zabrudzeń z jej powierzchni. Na powierzchni domu mogą pojawić się grzyby lub pleśń, a także mchy, porosty i glony, które nadają jej zielono-szary odcień. Są niebezpieczne nie tylko dla elewacji, ale i całego budynku. Pojawienie się zielonkawego nalotu na ścianach zewnętrznych powinno być sygnałem alarmowym dla właścicieli, że czas pomyśleć o czyszczeniu elewacji. Zaniedbane elewacje, z porostami żyjącymi na niej przez wiele lat, nadają się już nie do czyszczenia, ale do kapitalnego remontu.

Aby pozbyć się tych paskudnych nalotów należy dokładnie wyszorować zanieczyszczone miejsce i zastosować odpowiedni preparat zabezpieczający, ale zważywszy kubaturę budynku, lepiej powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie.

Praca specjalistów wymaga kilku etapów. W pierwszym, ściana zostanie oczyszczona z pomocą myjki wysokociśnieniowej, która skieruje silny strumień podgrzanej wody na elewację. Fachowcy powinni sprawdzić najpierw na mało widocznej części budynku, jak na ten zabieg zareaguje tynk oraz zabezpieczyć okna i drzwi budynku, by nie uległy uszkodzeniu. Woda musi oderwać zanieczyszczenia od elewacji, jednocześnie jej nie uszkadzając. Żeby zwalczyć mikroorganizmy, do wody dodawane są środki chemiczne, które pomogą zdezynfekować elewację. W końcowym etapie zabezpiecza się ją przed powrotem mikrobiologicznych zanieczyszczeń, aby mchy czy porosty miały utrudnione zadanie i tak łatwo nie odrastały.

Jeśli weźmiemy się za malowanie domu, pamiętajmy, że fasada powinna komponować się z otoczeniem: sąsiednią zabudową, ogrodzeniem i małą architekturą ogrodową.

Warto pomyśleć o sprawdzeniu rynienPixabay

Warto też zrobić przegląd rynien. Od tego, czy są szczelne, zależy ich prawidłowe funkcjonowanie.

Wysoki komfort przyjazny dla portfela

Ocieplenie domu to spory wydatek, jednak pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu kilka tysięcy złotych rocznie. Zużycie energii cieplnej, a tym samym zużycie opału w sezonie grzewczym można znacząco ograniczyć, dokonując termomodernizacji. Ocieplenie domu nie tylko przynosi oszczędności, ale też sprawia, że dom znacznie szybciej się nagrzewa, a optymalna temperatura utrzymuje się dłużej.

Termoizolacja zapobiega nagrzewaniu się domuPixabay

Warto wiedzieć, że latem termoizolacja pełni równie ważną funkcję - zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń. Odpowiednio wykonana termoizolacja działa jak filtr ochronny przed gorącymi promieniami słońca. Właściwie docieplony budynek zapobiega uciekaniu ciepła zimą i dostawaniu się go do środka latem.

Przy okazji planowanego remontu warto też rozważyć montaż pomp ciepła. Obniżenie kosztów ogrzewania domu to zasadniczy powód, dla którego inwestorzy coraz częściej decydują się na zainstalowanie pomp ciepła. Korzyścią płynącą z montażu pompy ciepła w domu jest również fakt, że zapewnia ona ciepłą wodę użytkową. Do tego pompy ciepła są tanie w eksploatacji.

Planując remont domu, warto rozważyć założenie klimatyzacji.

Klimatyzacja podnosi wartość domu

Nowoczesne klimatyzatory oczyszczają powietrze z groźnych drobnoustrojów i roztoczy. Klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale i utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są w specjalne filtry, które powstrzymują niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje i zanieczyszczania powietrza w postaci zarodników grzybów, pleśni, roztoczy, ludzkiego naskórka czy sierści zwierząt domowych. Są więc bardzo użyteczne, jeśli mamy w domu alergika.

Klimatyzacja przestała być luksusem. Nawet w naszym umiarkowanym klimacie, może być przydatna i zwiększać komfort pracy i życia.

Jeśli mieszkamy w bloku, wcześniej dopełnijmy formalności. Ponieważ klimatyzator zamontowany na elewacji budynku może wpłynąć na ogólny wygląd tegoż, musimy wcześniej zapytać o zgodę na montaż w spółdzielni lub do wspólnoty mieszkaniowej. Należy złożyć odpowiedni wniosek na piśmie. Jeżeli nasza spółdzielnia wyklucza jakikolwiek montaż jednostki zewnętrznej na budynku, zawsze pozostaje nam możliwość wykorzystania klimatyzatora przenośnego.

Klimatyzacja przestała być luksusemPixabay

Myśląc o urządzeniach klimatyzacyjnych do użytku domowego, wyróżnić można zasadniczo dwa typy: urządzenia przenośne i montowane na stałe. Jedne i drugie pomogą nam w czasie upałów, lepiej jednak zasięgnąć informacji, aby jak najlepiej dopasować klimatyzację do swoich potrzeb i własnych przyzwyczajeń. Warto zwrócić uwagę, by klimatyzator był urządzeniem cichym.

Jeśli chodzi o montaż, to najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego wykwalifikowanej firmie, która później, w czasie eksploatacji, zapewni nam fachowy serwis.

Klimatyzacja – by służyła odpowiednio długo i była przy tym bezpieczna dla zdrowia – musi być odpowiednio utrzymywana i konserwowana. Podstawa bezpiecznego użytkowania to okresowe przeglądy stanu technicznego urządzeń, czyszczenie, dezynfekcja i odgrzybianie całej instalacji. W czasie trwania gwarancji, serwis należy dokonywać minimum dwa razy w roku, zaś po upływie gwarancji - możemy ograniczyć się do przeglądu przed sezonem.

Lato to najlepszy czas na remont domu lub mieszkaniaPixabay

Warto też zaznaczyć, że urządzenia klimatyzacyjne, podobnie jak i instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł (na przykład panele fotowoltaiczne), podnoszą wartość naszej nieruchomości.

Taki remont domu może z jednej strony zapewniać wysoki komfort życia mieszkańców, z drugiej zaś stanowić okazję na wieloletnią, przyjazną dla środowiska oraz domowego portfela eksploatację.

Partnerzy Tematu Tygodnia:
- MAXWENT
- USŁUGI TERMOMODERNIZACYJNE JAKUB MAZUR

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto